Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Gradinita


Qdidactic » didactica & scoala » gradinita
DIDACTIC GRUPA: pregatitoare, animale domestice



DIDACTIC GRUPA: pregatitoare, animale domestice


PROIECT DIDACTIC


G.P.P. ALESD

GRUPA: pregatitoare

CATEGORIA DE ACTIVITATE: cunoasterea mediului

TEMA: Animale domestice

SUBIECTUL: "Ce stii despre ?"

MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic

TIPUL ACTIVITATII: evaluare

OBIECTIVE CADRU:

dezvoltarea capacitatii de a cunoaste si a intelege mediul inconjurator;

educarea capacitatii de exprimare corecta in relatiile interpersonale;

cultivarea interesului si a placerii pentru invatarea prin cooperare;

stimularea gandirii critice, a initiativei.



OBIECTIVE DE REFERINTA:

sa cunoasca unele elemente componente ale lumii inconjuratoare (animale);

sa deduca conexiuni intre idei, concepte, pornind de la tema centrala;

sa participe la activitatile de invatare in grup, atat in calitate de vorbitor, cat si in calitate de auditor;

sa-si adapteze propriul comportament la cerintele grupurilor informale.

OBIECTIVE OPERATIONALE: la sfarsitul activitatii copiii vor fi capabili sa:

O1 - sa-si aleaga ca tema de discutie unul din animalele domestice: caine, vaca, cal,

oaie, capra, pisica, porc.

O2 - sa reprezinte prin desen carcteristici ale animalului ales: adapost, hrana, foloase;

O3 - sa-si exprime propriile ganduri, emotii, sentimente, in legatura cu animalele prin

ghicitori, rime, poezii, cantece, desen, dans;

O4 - sa accepte si sa ofere sprijin;

O5 - sa faca schimb de idei, selectand informatia cea mai buna;

O6 - sa sintetizeze in fata colectivului rezultatele muncii in echipa.

SARCINA JOCULUI: sa reprezinte prin desen caracteristici ale animalelor domestice: adapost,

hrana, foloase.

REGULILE JOCULUI: copiii vor fi impartiti in grupe care cuprind 3 - 4 copii, isi aleg un

animal domestic, il lipesc pe coala de hartie, in mijloc si cu culori

diferite traseaza sageti si deseneaza caracteristici ale acestora. La

terminarea sarcinii copiii vor aseza creioanele la mijlocul mesei si va

veni in fata un reprezentant al grupei si prezinta ideile elaborate de grup,

prin desen.

STRATEGIA DIDACTICA:

a)     metode: "harta conceptuala", "mana oarba", invatarea prin cooperare, "creioanele la

mijloc", "turul galeriei", conversatia, explicatia;

b)     mijloace didactice: jetoane cu animale domestice, creioane colorate, coli de hartie,

lipici, carte de ghicitori.


BIBLIOGRAFIE:

"Revista invatamantului prescolar", nr. 1/2007;

"Programa activitatilor instructiv - educative din gradinita", Bucuresti, 2005;

A. Vodita, "Jocuri didactice pentru cunoasterea mediului", Editura Aramis, Bucuresti;

I. Mihai, M. Arsene, "Ghicitori hazlii pentru voi copii", Editura Aramis, Bucuresti.


DESFASURAREA ACTIVITATII



MOMENTELE

ACTIVITATII


CONTINUTUL STIINTIFIC

STRATEGII DIDACTICE


EVALUARE

METODE

MIJLOACE

1. Moment organizatoric

-se realizeaza:

  • amenajarea spatiului educational pentru lucrul pe grupuri mici;
  • aranjarea materialului necesar pentru desfasurarea act.;
  • asezarea copiilor pe grupe;



2. Captarea atentiei

- se adreseaza copiilor urmatoarele intrebari:

  • Care sunt animalele domestice despre care am discutat?
  • De ce se numesc animale domestice?
  • Care sunt adaposturile acestor animale?
  • Cu ce se hranesc acestea?
  • Ce foloase are omul de la ele?


- conversatia;




- frontala;

3. Anuntarea temei

- se prezinta copiilor metoda hartii conceptuale:

Animalul ales de catre o grupa va fi lipit in centrul colii de hartie, iar copiii vor trasa sageti si vor desena unele caracteristici ale acestora, reprezentand o harta.


- explicatia;

- metoda hartii conceptuale;



4. Explicarea regulilor jocului

- cu ajutorul metodei mana oarba fiecare lider al grupului va alege un animal domestic, iar prin cooperare stabilesc sarcinile: lipesc animalul in mijlocul foii, se traseaza sageti, fiecare membru va desena cate o caracteristica a animalului respectiv;


- mana oarba;

- explicatia;



5. Executarea jocului de proba

- se executa jocul de proba cu un singur copil;

Ex.: se alege vaca, se lipeste si se traseaza sageti. Se vor desena urmatoarele caracteristici: grajdul pentru adapost, fan pentru hrana, laptele si produsele acestuia pentru foloase.

- demonstratia;


- jeton cu un animal;

- creioane colorate;


- individuala;

6. Executarea propriu-zisa a jocului




Obtinerea performantei

- fiecare grup isi realizeza sarcina, cooperand si gasind varianta adecvata;

- cate un membru din fiecare grupa va alege un  jeton cu animal domestic prin metoda mainii oarbe;

- vor lipi in centrul colii animalul ales, iar cu culori diferite pentru fiecare copil vor trasa sageti si vor desena caracteristici ale acestora;

- se va atrage atentia ca fiecare copil din grupa va lucra cu o culoare diferita pentru a se sesiza munca fiecaruia;

- la incheierea sarcinii creioanele vor fi asezate la mijlocul mesei;


- invatarea prin cooperare;

- harta conceptuala;

- creioanele la mijloc;


- culori colorate;

- coli de hartie;

- lipici;

-jetoane cu animale;



- pe grupe;

7. Asigurarea retentiei si a transferului

- liderul fiecarui grup va prezenta harta conceptuala celorlalte grupe si vor fi asezate toate hartile pe o bucata de polistiren pentru sesizarea eventualelor greseli si corectarea acestora;

- turul galeriei;


- frontala;

8. Incheierea activitatii

- activitatea se incheie cu ghicitori, poezii si cantecele;

- se vor face aprecieri cu privire la importanta muncii in echipa si asupra modului in care copiii au participat la activitate;




- frontala;




Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright