Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Gradinita


Qdidactic » didactica & scoala » gradinita
didactic - grupa:pregatitoare, educarea limbajului, "ce stii despre mine?"



didactic - grupa:pregatitoare, educarea limbajului, "ce stii despre mine?"


PROIECT DIDACTIC



UNITATEA DE INVATAMANT:Gradinita Nr.22

GRUPA:Pregatitoare

DISCIPLINA: EDUCAREA LIMBAJULUI

TEMA: "Ce stii despre mine?"

TIPUL DE ACTIVITATE: predare de cunostinte

FORMA DE REALIZARE: joc didactic

SCOPUL ACTIVITATII:

-formarea deprinderii de a alcatui propozitii simple si dezvoltate prin inlantuirea logica a ideilor.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

a)     cognitiv- informationale:

-sa denumeasca imaginile prezentate sesizand aspectul esential;

-sa distinga in exprimarea orala notiunea de propozitie;

-sa inteleaga relatia dintre caracterul propozitiei si semnul de punctuatie aferent;

b)    psiho-motorii:

-sa reprezinte grafic propozitia enuntiativa pe tabla si pe fisa de munca    individuala , linie orizontala si punct ( .)

-sa manuiasca corect instrumentul de scris .

c)    afective:

-sa participe afectiv la joc: executant si conducator;

-sa constientizeze aprecierea ca o satisfactie a indeplinirii sarcinilor.




METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, ping-pongul verbal, exercitiul, demonstratia, problematizarea.

MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT: un cosulet cu jucarii si imaginile despre jucariile si jocurile copiilor in gradinita, auxiliare didactice, instrumente de scris, panou, tabla de scris, creta.


MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii, editia a II-a, Bucuresti, 2005;

Jocuri didactice pentru educarea limbajului, editura Tehno- Art, 1999;

Universul copilariei, culegere de poezii, editura SANEL, Timisoara .



SARCINA DIDACTICA: enuntarea propozitiei in functie de cerintele formulate de educatoare si de imaginile date.

REGULILE JOCULUI: copiii vor primi din cosulet o imagine, o denumesc si precizeaza "Ce stii despre . ?", exprimandu-se in propozitii simple si dezvoltate. Se vor formula doua, trei propozitii despre aceeasi imagine (acelasi obiect). Se aplauda raspunsurile corecte. Se acorda stimulente.

ELEMENTE DE JOC: surpriza, intrecerea, aplauzele, inchiderea si deschiderea ochilor.

DURATA: 35 min.


DESFASURAREA ACTIVITATII


Evenimentul didactic


Continutul stiintific

Strategii didactice

Evaluarea (instrumente si indicatori)

1.Captarea atentiei

- activitatea debuteaza cu intalnirea de grup intre copii si educatoare, prin intermediul salutului de dimineata.

FRONTAL, CONVERSATIA

" Dimineata ne-am trezit

La gradinita ne-am intalnit

A-    nceput o noua zi

 Buna dimineata, copii !"


2.Recatualizarea

cunostintelor

Sala de grupa

" Sala grupei mele

E mare, frumoasa,

Mandre floricele

Stau mereu la masa.


Are usi, ferestre,


Tavan, dusumea,

Pe pereti tablouri,

Dulap si jucarii

Mese, scaunele

Si-o grupa de copii."

Versuri culese din

"Universul copilariei", editura Sanel, Timisoara,      



FRONTAL, CONVERSATIA

Voi purta o discutie cu prescolarii, despre continutul versurilor pe care le-am recitat anterior.

Voi pune accent pe caracteristicile mediului educational al gradinitei.

Voi urmari modul de exprimare a copiilor, din punct de vedere gramatical, eliminand raspunsurile singulare (simple unitati lexicale).





Analiza raspunsurilor copiilor.




Corectarea propozitiilor formulate de copii.


3.Anuntarea temei si a obiectivelor

Joc didactic:

"Ce stii despre mine?"

FRONTAL, EXPLICATIA

Voi explica titlul jocului in termeni accesibili copiilor.


4.Prezentarea continutului si dirijarea invatarii.

-notiunea de propozitie;

-propozitia simpla(alcatuita din doua cuvinte),

-propozitia  dezvoltata(alcatuita din mai multe cuvinte),

-reprezentarea grafica a propozitiei enuntiative(-);

-explicarea jocului;

-executarea jocului de proba;

-desfasurarea jocului de catre copii.



FRONTAL, EXPLICATIA, DEMONSTRATIA, EXERCITIUL.

Voi alege o jucarie(la intamplare) din cosulet si voi cere copiilor sa spuna "ceva" despre aceasta: "Ce stii despre?"

Voi explica pe intelesul copiilor notiunea de propozitie.

Daca spunem "ceva" despre o fiinta, despre un obiect(un lucru), despre un fenomen



Evenimentul didactic

Continutul stiintific

Strategii didactice

Evaluarea(ins-

trumente si indicatori)



al  naturii, inseamna ca spunem sau alcatuim o propozitie.

Din contexte variate copiii  vor intelege ce inseamna propozitia.

Voi spune urmatorul enunt:

"Copiii canta."

Le voi spune copiilor ca aceasta propozitie este formata din doua cuvinte(pentru fiecare cuvant voi executa o bataie din palme).

Voi reprezenta grafic propozitia enuntiativa.(--)

Apoi, voi transforma propozitia cu doua cuvinte in propozitie cu mai multe cuvinte, astfel:

"Copiii canta frumos."

Voi numara impreuna cu copiii(prin batai din palme) cuvintele ce alcatuiesc propozitia spusa de mine.

Voi scoate din cosulet pe rand cate o jucarie, iar la intrebarea: "Ce stii despre?", copiii alcatuiesc propozitii simple, apoi la intrebarea "Ce mai stii?"copiii formuleaza propozitii dezvoltate despre acelasi obiect.

Se urmareste comportamen-

tul copiilor.






Elaboreaza raspunsuri prin enunturi logice.








Se analizeaza raspunsurile copiilor.

5.Obtinerea performantei si a conexiunii inverse.

Joc intelectual:

"Raspunde repede si bine".

FRONTAL, IN PERECHI, PING-PONGUL VERBAL,PROBLEMAT.

Copiii sunt asezati in semicerc. La masuta din fata lor, voi chema  cate doi copii. Voi aseza pe masuta un cosulet cu imagini din activitatea copiilor in gradinita. Pe rand, copiii vor extrage cate o imagine.Cel care a extras primul imaginea






Analiza raspunsurilor copiilor.


Evenimentul didactic

Continutul stiintific

Strategii didactice

Evaluarea (instrumente si indicatori).




va trebui sa alcatuiasca  o propozitie simpla cu ceea ce reprezinta aceasta, apoi celalalt o va transforma in propozitie dezvoltata(respec-

tandu-se continutul de idei).




Se aplauda raspunsurile corecte.

6. Asigurarea retentiei si a transferului.

Joc:

"Eu spun despre mine, despre tine, despre el."

FRONTAL, INDIVIDUAL,CONVERSATIA, EXPLICATIA.

Voi solicita 3-4 copii(baieti si fete) carora le voi cere sa  se prezinte in fata grupului, apoi sa descrie colegul de banca si alt copil din grupa.

Voi cere copiilor sa ofere date scurte si clare, pe intelesul tuturor.




Se urmareste exprimarea in propozitii simple si dezvoltate.


Se aplauda raspunsurile corecte.

7.Evaluarea


-fixarea temei;

-reactualizarea cunostintelor despre propozitia simpla;

-reprezentarea grafica a acesteia,

-aprecierea comportamentului  copiilor in cadrul jocului.

FRONTAL, CONVERSATIA, EXPLICATIA.

Voi puncta pe scurt (impreuna cu copiii) continutul informational acumulat pe parcursul jocului .

Voi face aprecieri individuale si colective asupra comportamentului copiilor.



1. "-Cum s-a numit jocul de astazi?"

2 ".-Ce este propozitia?"

3. -Alcatuieste o propozitie simpla cu cuvantul "fetita"!

4. -Reprezinta grafic propozitia spusa de tine !







Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright