PROIECT DIDACTIC
Grupa: Mica
Categoria de activitate:
Cunoasterea mediului
Tema: "Iarna
cea frumoasa"
Tipul de activitate:
Verificare si consolidare
Forma de realizare:
Joc didactic interdisciplinar- folosirea metodei
interactive de grup "Cubul"
Scopul
activitatii: Dezvoltarea capacitatii de cunoastere
si intelegere a
caracteristicilor
si fenomenelor din anotimpul iarna;
Obiective operationale:
1. sa
descrie anotimpul iarna;
2. sa
asocieze sarbatorile din imagini cu anotimpul in care se
intampla;
3. sa
enumere jocurile si sporturile de iarna;
4. sa
interpreteze o strofa din cantecelul ,,Ninge";
SARCINA DIDACTICA: Se imparte efectivul de copii in 6
subgrupuri, fiecare subgrup urmand sa analizeze tema aleasa, "iarna".
In acest mod se impart sarcinile fiecarei grupe prin aruncarea cubului si
preluarea sarcinii corespunzatoare culorii pe care cade cubul.
REGULI DE JOC:
Fiecare grup raspunde pe rand conform cerintei primite:
(galben-descrie, rosu-compara, albastru-asociaza,verde-analizeaza
alb-aplica, portocaliu-argumenteaza).
ELEMENTE DE JOC:
Surpriza, aplauzele.
STRATEGII DIDACTICE:
A. METODE SI PROCEDEE:
explicatia, conversatia, demonstratia,
instructajul verbal, cubul, brainstorming.
B.
MATERIAL
DIDACTIC: cubul cu cele 6 fete divers colorate, Zana
Iarna,
,
imagini reprezentativepentru unele sarcini, ,
EVALUAREA:
Continuu-formativa, observarea comportamentului copiilor, orala,
aprecieri
privind corectitudinea raspunsurilor copiilor.
DURATA: 15 min
EVENIMENTUL
DIDACTIC
|
CONTINUTUL
STIINTIFIC
|
STRATEGII
DIDACTICE
|
EVALUAREA
|
METODE
SI PROCEDEE
|
MATERIAL
DIDACTIC
|
1.Momentul
organizatoric
|
Asigurarea
conditiilor optime pentru desfasurarea activitatii:
aranjarea scaunelor in semicerc;
pregatirea materialelor didactice pentru
activitate.
|
|
|
|
2. Sensibilizarea
pentru activitate
a) captarea
atentiei
b) intuirea
materialului
|
Se va realiza prin introducerea elementului
surpriza: "Zana Iarna".
Se descopera
celelalte materiale:
Zana Iarna a venit
astazi in vizita la noi sa vada ce stiti voi
despre anotimpul iarna. Dar a adus cu ea si cateva surprize pentru voi
pe care le vom descoperi pe parcurs( cubul , imaginii despre anotimpul iarna,
)
|
Conversatia
|
Zana Iarna,
ecusoane pentru grupe, cubul, imagini reprezentative cerintelor de pe
cub
|
|
3. Anuntarea temei
|
Astazi vom juca un
joc care se numeste "Iarna cea frumoasa" ca sa ii putem demonstra
Zanei ce multe lucruri stiti voi despre anotimpul iarna. Se imparte
efectivul de copii in 6 subgrupuri, fiecare subgrup urmand sa analizeze tema
aleasa, "iarna". In acest mod se impart sarcinile fiecarei grupe prin
aruncarea cubului si preluarea sarcinii corespunzatoare numarului pe
care cade cubul.
|
Explicatia
|
|
|
4. Prezentarea
regulilor jocului
|
Fiecare grup raspunde pe rand conform cerintei
primite (galben-descrie, rosu-compara, albastru-asociaza, verde-analizeaza,
alb-aplica, portocaliu-argumenteaza).Fiecare grupa va avea un
nume si vor primi jetoane in functie de numele pe care il poarta (
grupa fulgisorilor, saniutelor, bulgarilor, oamenilor de
zapada , bradutilor ,stelutelor )
|
Instructajul verbal
|
|
|
5.
Desfasurarea jocului de proba
|
Voi reaminti titlul
jocului "Iarna cea frumoasa" si voi executa jocul de proba.
|
Demonstratia
|
Cubul
|
|
6.
Desfasurarea jocului propriu-zis
|
Dau
cubul primului grup, iar un copil din grup il va arunca. Numesc un copil din
grupul respectiv care sa raspunda, celalalt copil putand veni
si el cu alt raspuns. Copiii vor raspunde in functie de
cerinta ce corespunde culorii de pe una din fata cubului:
1. Descrie! (Ce anotimp
este prezentat- arat o imagine cu anotimpul iarna);
2. Compara! (Anotimpul
iarna si anotimpul toamna asemanari si deosebiri-le
arat imagine cu anotimpul toamna si iarna );
3. Asociaza! (In ce anotimp
se intampla?- le arat imagini cu sarbatorile de
iarna, Craciunul, Anul Nou, Mos Nicolae si cu fenomene:
ninge, facem oameni de zapada etc.);
4. Analizeaza! (Care sunt
jocurile si sporturile de iarna?le arat imagini cu diferite jocuri)
5. Aplica! ( Ce fel de
haine purtam in anotimpul iarna si de ce?) 6.
Argumenteaza! (De ce trebuie sa
ajutam vietuitoarele in anotimpul iarna?)
|
Cubul
Brainstorming
|
Zana Iarna,
ecusoane pentru grupe, cubul, imagini reprezentative cerintelor de pe
cub
|
Continuu-formativa
Observarea
comportamentului copiilor
|
7. Obtinerea
performantei
|
Copiii vor canta o
strofa din cantecelul ,,Ninge"
|
|
Imagini reprezentative
pentru cantecel
|
Orala
|
8. Asigurarea
Feed-back-ului
|
Se va purta o
conversatie despre jocul de astazi si se va fixa tema jocului.
|
Conversatia
|
|
|
9. Incheierea
activitatii
|
Se fac aprecieri
individuale si colective asupra modului de participare la activitate.
Se acorda
recompense
|
|
Recompense
|
Aprecieri privind
corectitudinea raspunsurilor copiilor
|