Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Gradinita


Qdidactic » didactica & scoala » gradinita
de activitate - grupa mijlocie - educatie muzicala, "infloresc gradinile"



de activitate - grupa mijlocie - educatie muzicala, "infloresc gradinile"


PROIECT DE ACTIVITATE







GRUPA MIJLOCIE






PROIECT DE ACTIVITATE


CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educatie muzicala

TEMA ACTIVITATII :"Infloresc gradinile"

MIJLOC DE REALIZARE: a) predare cantec



b) joc

TIPUL ACTIVITATII: predare

OBIECTIVE CADRU:

  • Sa interpreteze muzica in mod afectiv si sa invete sa se exprime prin intermediul muzicii, interpretand melodii sau secvente ritmico-melodice;
  • Sa recunoasca un cantec audiind un fragment ritmico-melodic.

Obiective de referinta:

- interpretarea corecta a cantecului respectand pozitia corecta a corpului, dozarea respiratiei, preluarea tonului, pronuntarea clara a textului;

- coordonarea ritmului cu melodia si textul cantecului.







OBIECTIVE OPERATIONALE:

  • Sa invete versurile cantecului sis a retina mesajul transmis de acestea;
  • Sa redea expresiv linia melodica a cantecului dupa interpretarea model a acesteia;
  • Sa interpreteze corect melodia si textul cantecului, respectand durata si inaltimea sunetelor musicale, ritmul si pauzele;

STRATEGII DIDACTICE:

  • METODE SI PROCEDEE: conversatia, demonstratia, explicatia, exercitiul, metoda cubul,interpretarea cantecului individual si in perechi
  • MATERIAL DIDACTIC :un cub care sa aibe imagini specific primaverii
  • FORMA DE ORGANIZARE: frontal,pe grupe,in perechi

DURATA ACTIVITATII: 15-20 minute





























SECVENTELE ACTIVITATII

STRUCTURA ACTIVITATII

METODE SI PROCEDEE

MATERIAL DIDACTIC

EVALUARE

MOMENT ORGANIZATORIC

Aerisirea salii de grupa;

Aranjarea mobilierului;

Pregatirea materialului didactic




CAPTAREA ATENTIEI

Le voi arata copiilor un cub pe care se vor afla

aspecte de primavara ce vor fi prezente si in noul cantecel.Voi imparti grupa in 6 subgrupe a cate 2 -3 copii iar fiecare subgrupa va avea cate un lider care va arunca cubul si va vorbi despre imaginea pe care s-a rasturnat.

-Ce observam pe aceasta parte a cubului?


conversatia


cubul



Pe grupe

ANUNTAREA TEMEI

Ascultandu-va raspunsurile, mi-am amintit un cantec frumos legat de gradinile oamenilor. M-am gandit sa invatam impreuna acest cantec care se numeste Infloresc gradinile.  

conversatia



INCALZIREA VOCII




















DESFASURAREA ACTIVITATII

Se executa jocuri cu pretext pentru reglarea respiratiei si mobilitatii corzilor vocale:

"Mirosim o floare"

"Suflam un fulgusor"

"Umflam balonul"

"Cantam ca trompeta"





"Cantam la vioara"





"Cantam la toba"




Copiii vor fi familiarizati cu continutul cantecului si li se vor explica noile cuvinte si expresii.

Educatoarea anunta titlul cantecului si interpreteaza o data cantecul model.

Se va face ritmizarea textului pentru o mai buna constientizare a acestuia. (educatoarea observa cu atentie dictia copiilor si ii corecteaza daca este cazul)

Se trece la invatarea cantecului pe strofe. ( prima strofa, a doua strofa, se fixeaza prima si a doua strofa, a treia strofa, se fixeaza tot cantecul)






Conversatia

Explicatia

Demonstratia

Exercitiul



















Explicatia

Demonstratia

Auditia

Conversatia

Exercitiul



























cubul





Frontala




















Pe grupe














DIRIJAREA

INVATARII


Vom repeta cantecelul de cateva ori pentru a-l retine.










Frontala




Frontala



Obținerea performanței

Voi imparti grupa si voi forma perechi :fetita-baiat si vor canta in perechi .

Apoi perechile vor canta alternative fiecare cate o strofa.




Conversatia

Explicatia

Exercitiul

Jocul











Individuala


INCHEIEREA ACTIVITATII

In finalul activitatii,voi face aprecierile finale iar copii vor primi recompense.




Conversatia





Recompensele





Individuala


















CASUTA DIN PADURE



In padurea cu alune

Aveau casa doi pitici.

Vine ursul si le spune:

"Vreau sa stau si eu aici!"


A venit si o broscuta

Top-top-top sarind mereu:

"Dac -aveti loc in casuta,

As dori sa stau si eu!"


Soricelul vine-ndata

"Iata si eu am sosit.

Casa voastra e curata,

Noroc, bine v-am gasit!"


Si-n casuta din padure

Stau cei 5 prieteni mici:

Soricelul, o broscuta,

Ursul si cei doi pitici!



Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright