Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Gradinita


Qdidactic » didactica & scoala » gradinita
didactic grupa: mica, buchetul toamnei



didactic grupa: mica, buchetul toamnei


PROIECT DIDACTIC



GRUPA: Mica

TEMA ANUALA: " CINE SUNT SUNTEM

SUBTEMA Buchetul toamnei

TEMA ZILEI: "Crizantema"

DOMENIUL EXPERENTIAL : Domeniul Stiinte

TIPUL DE ACTIVITATE: Transmitere si dobandire de noi cunostinte

MIJLOC DE REALIZARE observare

FORMA DE ORGANIZARE: pe grupuri, frontal;

DURATA: 15 minute

LOCUL DE DESFASURARE: sala de grupa

SCOPUL ACTIVITATII Cunoasterea aspectelor caracteristice unei flori de toamna; perceperea organizata si denumirea corecta a partilor ei componente( radacina, tulpina, frunze, flori) si a functiilor principale precum si modul ei de ingrijire.



OBIECTIVE OPERATIONALE

ADE: DS: sa recunoasca cizantema dintre celelalte flori de toamna

- sa observe si sa descrie partile componente ale crizantemei

- sa explice rolul radacinii, tulpinii, frunzelor si florii crizantemei

- sa precizeze conditiile necesare pentru ca o floare sa poata supravietui


STRATEGII DIDACTICE

METODE SI PROCEDEE: Observatia, conversatia, explicatia, demonstratia, invatarea prin descoperire

MIJLOACE DIDACTICE: o crizantema pentru fiecare copil, un buchet cu  crizanteme, jetoane care reprezinta partile componente ale crizantemei.


BIBLIOGRAFIE

1. ,, Activitatea integrata din gradinita" , ed. Didactica Publishing House,

2008

2.,, Curriculum pentru educatia timpurie a copiilor , de la 3 la 6/7 ani",

M.E.C.T. - 2008










DEMERSUL DIDACTIC



ETAPELE

LECTIEI

CONTINUT STIINTIFIC

STRATEGIA DIDACTICA

EVALUARE




Moment organizatoric


Pentru o buna desfasurare a activitatii se vor lua urmatorele masuri:

-aerisirea salii de grupa;

-aranjarea mobilierului sub forma de careu deschis

-pregatirea materialului didactic necesar desfasurarii activitatii


-intrarea ordonata a copiilor in sala de grupa;








Captarea

atentiei


Imi voi exprima mirarea fata de pachetul aflat pe masuta si nedumerirea fata de cine l-ar fi putut aduce. Pentru a trezi interesul copiilor pentru activitate voi chema cativa copii sa ma ajute sa despachetez pachetul pentru a vedea ce contine (crizanteme)



Conversatia


Observarea comportamentului non- verbal al copiilor



Anuntarea temei


Astazi, copii, o sa vorbim despre crizanteme. Voi imparti fiecarui copil cate o crizantema si voi lasa copiii sa observe liber florile primite.



Conversatia





Prezentarea noului continut si desfasurarea activitatii


-Copiii, priviti crizantema pe care a-ti primit-o si spuneti-mi din ce parti este formata (radacina, tulpina, frunze, flori).

- Ce parte a crizantemei creste in pamant? (radacina)

- Cum este radacina crizantemei? (firoasa)

-La ce foloseste radacina?( sa se fixeze in pamant si sa extraga apa si hrana)

-Cum se numeste partea aceasta a crizantemei?( arat tulpina)

-Ce forma are?( alungita, lunga)

-Pipaiti-o! Cum este ea? ( este lemnoasa)

-Stiti de ce este lemnoasa? ( ca sa reziste la ploaia si vantul din timpul toamnei).Rup o crenguta pentru a demonstra copiilor acest lucru.

-Ce se gasesc pe tulpina crizantemei? ( crengute)

-Dar pe crengute ce sunt?( frunze)

- Ce culoare are tulpina si frunzele?(verde)

- Ce va place mai mult la crizantema?( floarea)

-Ce forma are ?( rotunda ca un disc)

-Din ce este formata?( din foarte multe petale).Rup cateva petale

- Cum sunt petalele?( inguste si lungi, spe mijloc dese ca acele)

-Ce culoare au crizantemele voastre? (albe)

-Dar, sa ne uitam la buchetul de pe masa.Ce culori mai vedeti?( galbene, violete, rosii, ruginii)

-Ce miros are crizantema?( miros placut). Copiii vor mirosi crizantemele.


Dupa fiecare parte prezentata voi face precizari intregind raspunsurile copiilor.

Sinteza partiala

Pe rand fiecare copil va veni la masuta si va spune ce stie despre cele observate ( radacina, tulpina, crengute, frunze, flori)

-Unde creste crizantema?( in gradina, in pamant)

- De ce are nevoie pentru a se dezvolta?( apa, aer, lumina)

-Cand infloresc crizantemele?(toamna)

-Deci, ce fel de flori sunt crizantemele?( flori de toamna).Crizantema este o floare rezistenta la frig.

-Pentru ca floarea sa nu moara ce trebuie sa facem?(sa o plantam)



Observarea dirijata










Invatarea prin descoperire




Demonstratia










Explicatia











Invatarea prin descoperire



Conversatia

Explicatia


Evaluez

capacitatea

copiilor de a

vorbi in

propozitii





































Evaluez capacitatea copiilor de a se exprima correct, clar si expresiv


Asigurarea retentiei si a transferului



Evaluarea performantei

Sinteza generala

Voi imparti copiiilor jetoane care reprezinta partile componente ale crizantemei.Copiii vor trebui sa asambleze crizantema.



Impreuna cu copiii se verifica corectitudinea asamblarii crizantemei.



Explicatia




Conversatia

Explicatia


Individuala




Copiii vor observa singuri greselile facute, dupa ce se discuta frontal modul corect de asamblare a crizantemei.


Concluzii

si

Aprecieri



Incheierea

activitatii


La sfarsitul activitatii voi face aprecieri generale si individuale asupra modului de comportare si participare al copiilor la activitate.


Copiii sunt invitati sa aduca crizantemele si sa le  aseze la coltul viu intr-o vaza cu apa.


Conversatia



Aprecieri verbale





Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright