Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Gradinita


Qdidactic » didactica & scoala » gradinita
didactic - grupa : mare-pregatitoare cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?, bucuriile iernii



didactic - grupa : mare-pregatitoare cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?, bucuriile iernii




PROIECT DIDACTIC



GRUPA : mare-pregatitoare

UNITATEA DE INVATAMANT: G.P.N. HINTESTI

TEMA ANUALA DE INVATARE:"CU CE SI CUM EXPRIMAM CEEA CE SIMTIM?"

SUBTEMA SAPTAM,ANII: "Obiceiuri strabune"

TEMA ZILEI: "Bucuriile iernii"

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrata de o zi

CATEGORII DE ACTIVITATI DE INVATARE ABORDATE:

ADP: - Intalnirea de dimineata (Salutul, prezenta, calendarul naturii);

- Rutine :Ne pregatim pentru activitati, micul dejun (deprinderi de ordine,           

disciplina, autoservire);

- Tranzitii : Cantece si colinde de iarna; exercitii de inviorare;

ALA 1: - ARTA : "" (aplicare)



- BIBLIOTECA:"Povestea fulgului de zapada", de Trenca Banciu (povestire)

- CONSTRUCTII: ""

3. ALA 2: - "Cantec , joc si voie buna" (activitate distractiva cu poezii si cantecele la

alegerea copiilor)

ADE: -Domeniul stiinta (cunoasterea mediuliu): "A sosit Zana Iarna"(convorbire)

-Domeniul om si societate (activitate practica) : "" (colaj)



SCOPUL ACTIVITATII

ALA

DS

DOS

Implicarea activ participativa a copiilor la activitati de grup si frontale;

Stimularea creativitatii in jocuri si alte activitati

Verificarea cunostintelor copiilor despre aspectele specifice anotimpului iarna


Consolidarea unor abilitati practice specifice nivelului de dezvoltare motrica; 

Dezvoltarea simtului practic .










OBIECTIVE OPERATIONALE



1. ADP: O1- sa salute educatoarea si colegii la intrarea in clasa;

O2- sa se prezinte;

O3 - sa fixeze data calendarului, precum si fenomenul meteo caracteristic zilei;

O4 - sa participe la activitatile zilnice de autoservire, ordine, disciplina;

2.ALA 1- ARTA : O1 - sa lipeasca corect bradutul;

O2 - sa pastreze acuratetea lucrarii;

O3 - Sa aprecieze /autoaprecieze lucrarile realizate;

O4 - sa participe afectiv la activitate, manifestandu-se liber creativ;

- BIBLIOTECA: O1 - sa audieze cu atentie textul povestit;

O2 - sa inteleaga sensul noilor cuvinte;

O3 - sa povesteasca dupa imagini;

O4 - sa manifeste interes pentru activitate ;

- CONSTRUCTII: O1 - sa imbine corect cuburile;

O2 - sa finalizeze lucrarea;

3. ALA 2 : O1 - sa intoneze corect cantecelele si colindele;

O2 - sa recite expresiv poezii;

4.ADE: DS: O1 - sa descopere elementele corespunzatoare aspectelor privind anotimpul iarna;

O2 - sa recunoasca principalele schimbari ce au loc in natura in acest anotimp;

O3 - sa enumere principalele sarbatori din luna decembrie;

O4 - sa prezinte principalele caracteristici ale anotimpului iarna.

DOS: O1 - sa lipeasca asambland corect elementele decupate;

O2 - sa denumeasca materialele puse la dispozitie in vederea realizarii temei;

O3 - sa respecte reguli de utilizare corecta a foarfecii si a aracetului;

O4 - sa lucreze independent si in echipa;

O5 - sa aprecieze critic si autocritic lucrarile realizate;

STRATEGII DIDACTICE

1. Metode si procedee: Explicatia, conversatia, exercitiul, invatarea prin descoperire, brainstormingul, munca in perechi, exercitiul, explicatia, turul galeriei;

2. Mijloace de invatamant: Imagini ce ilustresc diferite aspecte ale anotimpului iarna, foarfece, staniol, nuci, ate, vata, coli colorate, carton colorat, lipici,acuarele, pensule, cosulete, cuburi,bradut artificial etc

FORMA DE ORGANIZARE: individual, pe grupuri mici, frontal;

DURATA: o zi;

BIBLIOGRAFIE

"Curriculum pentru invatamantul prescolar", M.Ed.C.T., 2008.

Preda,V. "Ghid pentru proiecte tematice", Ed. Humanitas Educational, 2005.

"Aplicarea noului curriculum pentru educatie timpurie - o provocare", Ed. Diana;

"Revista Invatamantul Prescolar".






SCENARIUL ZILEI


Activitatea incepe cu Intalnirea de dimineata.

Copiii sunt asezati in semicerc pentru a stabili fiecare un contact vizual cu toti membrii grupei. Educatoarea, pentru a constitui un model de comportament, zambeste, ii priveste, transmite caldura si incurajare prin toate formele de comunicare-verbala, nonverbala. Activitatea zilei va incepe cu intalnirea de dimineata. Salutul porneste de la educatoare prin recitarea unei scurte poezii - salut:

Dimineata a sosit

Toti copiii au venit,

In semicerc ne adunam,

Cu totii ne salutam:

Buna dimineata"Fulgisori",

A-nceput o noua zi,

Buna dimineata,dragi copii!

Fiecare copil saluta strangand mana copilului de langa el. Ultimul copil va saluta educatoarea, care la randul ei va saluta copiii: ,,Buna dimineata ,fulgi de nea!". Copiii pentru a se apuca de treaba,trebuie sa faca putina gimnastica de inviorare:

Ca sa fiu copil voinic

Eu fac sport inca de mic,

Merg in pas alergator,

Sar apoi intr-un picior,

Ma opresc,respir usor,

Intind bratele sa zbor.

Dar cel mai bine e

Sa fac si gimnastica.

Un,doi,un,doi,

Faceti toti la el ca noi!

Asta-i doar un inceput!

Ia priviti cat am crescut!

Se va face prezenta: un baietel va numara fetitele si o fetita va numara baieteii, apoi se vor trece absentele. Se va stabili impreuna cu copiii data, ziua saptamanii,luna si anul in care ne aflam apoi aspectele vremii din aceasta dimineata, imbracamintea adecvata pentru aceasta zi si se completeaza calendarul naturii. . Se vor preciza - daca exista - alte evenimente importante din aceasta zi (ex: zi de nastere). Invitatia de a analiza vremea si de a marca modificarile se face printr-o scurta poezie:

" Vremea noi o studiem

Si-n calendar noi notam

De e ploaie sau e soare

Vrem sa stim acuma oare?"

La activitatea de grup copiii vor denumi pe rand ceea ce vad ilustrat pe jetoane, apoi le vor alinta (brad - bradut - bradulet). O parte din copii vor alcatui propozitii cu aceste cuvinte.








Tranzitii: "

Mergem toti in pas vioi

Mainile sa le spalam

La masa sa ne-asezam.

Pe hol noi nu alergam

Ca sa nu ne-accidentam .

Pofta buna, multumim

Si pe jos nu risipim."   

Rutina Servirea micului dejun

Noutatea zilei se prezinta plicul cu planse de la Zana Iarna prin care se anunta ca au de facut pe parcursul intregii zile.

Copiii vor intra in sala de grupa si vor descoperii materialele puse la dispozitie de Zana Iarna , putand alege intre sectoarele :ARTA, BIBLIOTECA si CONSTRUCTII.Copiii se aseaza la centre si se familiarizeaza cu materialele pregatite. La centrul ARTA, copiii vor realiza "Bradul de Craciun" (aplicare). La centrul BIBLIOTECA, educatoarea va spune "Povestea fulgului de zapada", de Trenca Banciu, iar la sectorul CONSTRUCTII , copiii vor avea de realizat "" din diferite cuburi. Dupa ce lucreaza pe cele trei centre se va face evaluarea rezultatelor activitatii. Dupa terminarea activitatii pe centre, copiii vor face curat la locul de joaca si vor merge la baie (exersarea mersului - in coloana cate unul). La intoarcere se vor aseza in semicerc, pe scaunele . Prescolarii vor intra in clasa pe melodia cantecelului "Fulgi de nea".

In cadrul activitatilor pe domenii experentiale, la DS se va purta o convorbire cu tema "A sosit Zana Iarna". Captarea atentiei se va realiza printr-o scurta povestioara spusa de catre educatoare, care ne va prezenta modul cum a intrat in posesia plicului cu aspecte de iarna. Pe baza acestor imagini se va derula o convorbire presarata pe alocuri cu poezioare si cantecele de sezon.

Pentru tranzitia la domeniul om si societate se va folosi cantecelul "Degetele".

Tranzitie: "In spre baie alergam

Ne spalam, ne curatam."

In cadrul activitatilor liber alese 2 se va desfasura activitatea "Cantec , joc si voie buna" (poezii si cantecele pe placul copiilor).

Rutina: Servirea pranzului.









Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright