Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Gradinita


Qdidactic » didactica & scoala » gradinita
didactic - grupa: mare - cand, cum si de ce se intampla?



didactic - grupa: mare - cand, cum si de ce se intampla?


Proiect didactic                                                                 


Gradinita: "Funny English"

Grupa: mare

Teacher:

Categoria de activitate: Activitati de dezvoltare personala, Activitati liber alese

Tema: Cand, cum si de ce se intampla?

Subtema: "Buchetul primaverii"

Centre si teme:

ADP: Warm up!

ALA: Arta: desen "Flori de primavara"

Joc de masa: "Alege si grupeaza"

Biblioteca: "Cum este, cum nu este?"

Constructii din bete de chibrituri: "Flori de primavara"

Joc interactiv: "Bingo"

Scopul:  cultivarea capacitatii copiilor de a participa in grupuri mici la jocuri, stimularea activitatii intelectuale, a unor aptitudini si inclinatii, perfectionarea deprinderilor si a tehnicilor de lucru insusite; dezvoltarea independentei, creativitatii, finalizarea actiunilor si cultivarea deprinderii de a fi activi.


Obiective operationale:

Nivel minim:

O1: sa execute exercitiile de miscare

O2: sa denumeasca florile de pe jetoane

O3: sa cunoasca partile componente ale florii

O4: sa coloreze fara a depasi conturul



O5: sa grupeze jetoanele dupa un singur criteriu

O6: sa construiasca din bete de chibrituri o floare dupa model

O7: sa respecte regulile jocului

Nivel mediu:

O8: sa numeasca 5 caracteristici pe care le are floarea de pe jeton

O9: sa numeasca 5 careacteristici pe care nu le are floarea de pe jeton

O10: sa construiasca din bete de chibrituri o floare de primavara

Nivel maxim:

O11: sa caracterizeze partile componente ale florii

O12: sa verbalizeze actiunile pe care le face in realizarea sarcinii

O13: sa grupeze jetoanele in functie de mai multe criterii

Strategii didactice:

a)Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia, observatia, problematizarea, exercitiul

b)Materiale si mijloace didactice: fise de lucru, creioane colorate, jetoane, bete de chibrituri

Forme de organizare: individual

Durata: 20-25 minute

Bibliografie: Curriculum pentru invatamant prescolar, 2008




MOMENTELE ACTIVITATII

OB

OP

CONTINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV

STRATEGII

DIDACTICE

EVALU-ARE

METO-DE

MIJLOACE

FORME DE ORGANI-

ZARE

TP.

Organizarea salii de grupa si a colectivului de copii





- se vor asigura conditiile optime pentru desfasurarea activitatii


- se pregateste materialul in functie de feicare sector

- copiii vor fi asezati in semicerc, pe scaune













Introducere in activitate

O1


O2




- vom executa mai intai niste exercitii de miscare: Warm up!

- scurta discutie despre caracteristicile anotimpului de primavara





conversatia

jetoane cu simboluri ale primaverii


frontal


Evaluez nivelul de cunostinte achizitionate cu privire la caracte-risticile primaverii


Anuntarea

temei si a obiectivelor






- se intuiesc materialele aflate la fiecare centru

- se anunta subiectele activitatilor, apoi obiectivele operationale, folosind un limbaj accesibil copiilor

- se realizeaza impartirea copiilor pe arii de stimulare, dupa preferintele acestora.




frontal



●Evaluez capacitatea copiilor de a recunoaste si denumi materialele folosite


Evaluarea propriu-zisa



O3-

O13







- dupa asezarea copiilor, trec pe la fiecare sector pentru a explica modul de lucru si eventualele indicatii.

- se urmareste, pe langa realizarea sarcinilor, si relatia dintre copii in timpul jocului.

- desfasurarea activitatii se va face pe fond muzical

- dupa preferinte si in functie de cum termina, copiii se pot muta si la alte centre

- se finalizeaua lucrarile si se inceteaza desfasurarea jocurilor

- dupa desfasurarea activitatilor comune, vom juca "Bingo"

explicatia  conversatia problematizarea exercitiul

Creioane colorate, fise de lucru, jetoane, bete de chibrituri


individual




●Evaluez deprinderile copiilor de a realiza corect sarcinile

●Evaluez capacitatea copiilor de a relationa cu ceilalti de la masa sa


Incheierea activitatii






- se apreciaza modul cum au lucrat

- pentru felul in care s-au comportat in timpul activitatii si pentru raspunsurile date, copiii vor primi stimulente




convesatia


frontal


Analizam produsele activitatii











Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright