Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Gradinita


Qdidactic » didactica & scoala » gradinita
didactic - de pe-o buna dimineata de Otilia Cazimir



didactic - de pe-o buna dimineata de Otilia Cazimir


Proiect didactic




DATA :

NIVELUL DE   VARSTA : 5-7 ani

UNITATEA : Gradinita cu Program Normal

EDUCATOARE :

DENUMIREA  ACTIVITATII : Educarea limbajului

TEMA : <<De pe-o "buna dimineata">>, de Otilia Cazimir

TIPUL DE ACTIVITATE : mixt - transmitere si insusire de noi cunostinte, consolidarea cunostintelor insusite anterior

FORMA DE REALIZARE : memorizare

SCOPUL ACTIVITATII :

- formarea deprinderii de a recita expresiv, de a respecta pauzele gramaticale si logice marcate de sensul propozitiilor sau a frazei ritmate;

OBIECTIVE OPERATIONALE :

O1- sa precizeze aspecte caracteristice anotimpului primavara cu referire la viata insectelor, a plantelor si mediul lor de viata;

O2- sa-si insuseasca expresii si cuvinte noi din textul poeziei ("buna dimineata", "carcel", "mustati de ata", "poarta/ Ochelarii pe spinare");

O3-  sa inteleaga mesajul poetic transmis de autoare;

O4- sa recite poezia corect, logic si expresiv, respectand intonatia, accentul, pauza, ritmul, tonul si nuantarea vocii ;



O5- sa identifice pe macheta elementele semnificative redate in textul poeziei;

METODE SI PROCEDEE:

q       expunerea, conversatia, exercitiul verbal, exercitiul fizic, demonstratia, jocul de rol, problematizarea, relatarea, evaluarea, autoevaluarea ;

MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT:

q       ecusoane, macheta, planse specifice anotimpului primavara, bagheta magica;

MATERIAL BIBLIOGRAFIC :

q       M.E.N.

- "Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii", Editura Val Integral, Bucuresti, 2000

q       M. Dragomir      

- "Managementul activitatii didactice",

Eurodidact , Cluj , 2001

q       M.E.N .- I.S.J. Bistrita

Nasaud Invatamantul preprimar

- "Reforma curriculara in gradinita", Bistrita , martie 2000

q       ***

- "Revista invatamantul Prescolar "

nr.1-2/2000

q       ***

- "Preocupari didactice "nr. 4/2000, Suceava, anul IV , nr.1-2 /2001


DURATA : 35 minute




Dragi copii din Grupa Degetel,






Dupa o iarna geroasa, primavara a venit. Ea a inverzit campurile si a adus multe pasari calatoare. Au sosit voioasele randunele. Pe crengile copacilor zboara dintr-o creanga in alta sturzii si multe turturele care se ingana in ciripit (stiti voi copii, sturzii sunt pasarelele acelea galben aurii care ne incanta privirea cu penajul lor, iar turturelele sunt pasarile calatoare care seamana cu porumbeii).

Timpul frumos a invitat la zbor mii de fluturi, iar harnicile albine culeg mierea florilor care au impanzit campurile.

Cucii canta in dumbravioara (padure de copaci tineri si rari) pe copacii care au inflorit, bucurandu-ne.

Salutati si voi primavara si bucurati-va ca a venit o data cu ea si timpul frumos!



Cu drag ,

Vestitorii primaverii .











Evenimentul didactic


Continutul stiintific

Strategii didactice

Evaluare

instrumente si indicatori


Captarea si orientarea atentiei


Se va realiza prin intermediul surprizei. Pe macheta isi face aparitia un carabus in hainuta aurie. Se va purta o scurta discutie pe baza suportului intuitiv, introducandu-se exercitii pentru dezvoltarea aparatului fono-articulator .


Observatia, conversatia, exercitiul


Anuntarea temei


Se enunta scopul si tema activitatii in mod direct prin comunicare verbala la nivelul de intelegere al copiilor utilizandu-se bagheta magica.

Expunerea

Observare sistematica


Prezentarea continutului si dirijarea invatarii

Se va recita poezia in intregime clar si expresiv.

Recitarea se va face de 2-3 ori.

La cea de a doua recitare se va exemplifica pe macheta elementele semnificative cu bagheta magica.

Se vor explica expresiile poetice si cuvintele noi intalnite in text:

q       "buna dimineata"  numulu unei flori albe sau roz, careia i se mai spune zorea, volbura sau rochita randunicii;

q       "carcel" = fir subtire de iarba in forma de spirala sau de arc intins

q       "mustati de ata" = gandaceii au mustati subtiri cat firul de ata care-i ajuta la pipait

q       "poarta/ Ochelarii pe spinare" = gandaceii au pe elitre(aripioare) puncte negre care se aseamana cu mai multe perechi de ochelari

q       "Carabus cu barba / In hainuta aurie" = acest carabus daca are barba se pare ca este cel mai in varsta, cel mai intelept dintre carabusi, aripioarele sale lucind in soare asemeni unor haine de aur. El este vestitorul primaverii.

Se va recita poezia individual sau cu grupuri mici de copii.


Demonstratia

Exercitiul verbal

Exercitiul fizic

Explicatia


Observare sistematica

Recitarea


Redarea grafica a titlului poeziei




Evenimentul didactic


Continutul stiintific

Strategii didactice

Evaluare

instrumente si indicatori

Obtinerea performantelor

Se pune accent deosebit pe invatarea activa si pe libertatea copiilor de a memora poezia pentru a o recita, de a se misca, de a investiga, fiecare dupa dorinta si dupa posibilitati.

Se va urmari pronuntia corecta, clara si expresiva a cuvintelor, respectarea pauzelor pentru respiratie si recitarea expresiva a versurilor.

Se va raspunde la eventualele intrebari formulate de copii.


Exercitiul verbal

Exercitiul fizic

Joc de atentie

"Recita dupa mine"


Observare sistematica Observare   individuala si de grup


Evaluarea capacitatii de analiza generala a activitatii



Se va desfasura jocul "Recitatorii". Copiii vor recita poezia aratand elemente semnificative de pe macheta (buna dimineata, carcel, gandacel, gandaci rosii, ochelarii pe spinare, papadie, iarba, carabus in hainuta aurie).



Exercitiul verbal

Problematizarea


Joc de rol "Recitatorii"

-recita poezia si identifica elementele redate pe macheta


Incheierea activitatii


Se fac aprecieri asupra modului in catre au participat copiii la activitate.

Se impart stimulente pe fond muzical, cantecul "De pe-o "buna dimineata"".



Conversatia

Evaluarea 

Autoevaluarea  



Aprecieri asupra comportamentului copiilor








Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright