Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Gradinita


Qdidactic » didactica & scoala » gradinita
didactic: arte vizuale si lucru manual



didactic: arte vizuale si lucru manual





Proiect didactic



SCOALA GIMNAZIALA NR. 1


CIUMEGHIU


CLASA PREGATITOARE A


PROFESOR:


ARIA CURRICULARA: ARTE SI TEHNOLOGII


DISCIPLINA:ARTE VIZUALE SI LUCRU MANUAL


DISCIPLINE IMPLICATE:

-COMUNICARE IN LIMBA ROMANA-formularea de propozitii


despre anotimpul toamna




-MUZICA SI MISCARE- auditia cantecului,,Toamna",Vivaldi,


intonarea cantecului,,A venit pe dealuri toamna"


-EDUCATIE FIZICA SI SPORT-variante de mers si alergare


-MATEMATICA SI EXPLORAREA MEDIULUI-numararea in


concentrul 0-10,realizarea corespondentei intre doua multimi,compararea


multimilor


-DEZVOLTARE PERSONALA-emotii


-EDUCATIE PENTRU SOCIETATE-reguli de comportare


UNITATEA DE INVATARE:,,TOAMNA CEA BOGATA CANTA"


SUBIECTUL LECTIEI:,,CULORILE TOAMNEI-COPACELUL"-


decupare,dactilopictura









COMPETENTE SPECIFICE:


1.1sesizarea semnificatiei unui mesaj vizual simplu, exprimat prin dactilopictura,


care reflecta un context familiar


2.1observarea unor caracteristici simple ale materialelor intalnite in mediul


familiar


2.2 manifestarea libera a trairilor si ideilor personale,apeland la forme simple


de exprimare specifice artelor


2.6 participarea la activitati integrate adaptate nivelului de varsta , in care se


asociaza elemente de exprimare vizuala,muzicala,verbala, kinestezica


STRATEGII DIDACTICE


RESURSE PROCEDURALE: exercitiul, conversatia, observatia, explicatia,


demonstratia;


RESURSE MATERIALE: planșa cu etapele de lucru, planșa model,; foarfece


; acuarele, pahare,laptop


FORME DE ORGANIZAREi: activitate frontala, activitate individuala


TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematica, individuala, aprecieri


verbale, autoevaluare, evaluare colegiala.


RESURSE UMANE: 18 elevi


RESURSE TEMPORALE: 35 -50 minute


RESURSE BIBLIOGRAFICE


Abilitati practice - « Ghid metodologic privind proiectarea si desfasurarea


activitatilor de predare-invatare-evaluare», Aramis -2003


- M. Diaconu- "Indrumator pentru lectiile de abilitati practice, clasele I-IV",


Ed.Petrion, Bucuresti , 2001;


Programa scolara


- L. Stan.- " Abilitati practice- ghid metodologic clasele I- IV", Ed . Aramis,


2002, Bucuresti;


,,Metoda proiectelor la varste timpurii",Editura Miniped, Bucuresti, 2002































CRITERII DE REALIZARE A PRODUSULUI



*MODUL DE EXECUTIE :

-decupeaza cu atentie dupa contur ;

- nu indoaie (mototoleste) piesele decupate ;

-realizeaza corect tehnica dactilopicturii;


*ESTETICA LUCRARII



*INCADRARE IN TIMP





























SCENARIUL OREI


Copiii sunt asezati pe covor, in pozitia intins pe spate, cu ochii inchisi si sunt invitati sa audieze ceva la laptop.(,,Toamna"-VIVALDI)

In timpul auditiei ,cadrul didactic trece printre copii si le sugereaza sa se relaxeze si sa incerce sa-si imagineze ca sunt printre copacii cei batrani din curtea scolii unde au fost cu doamna invatatoare si au adunat frunze si flori de toamna.Sa-si imagineze ca soarele tomnatic le mangaie fata ,ca privesc frunzele nucilor batrani si stau pe covorul de frunze pe care toamna l-a asternut sub copaci.Dupa cateva minute,inregistrare e oprita, cadrul didactic ii mangaie si ii roaga sa deschida ochii si sa spuna ce au vazut ei in in visurile lor.Sunt ascultate impresiile a 2-3 copii.Cadrul didactic ii invita pe copii intr-o drumetie imaginara la palcul de copaci si ii va ruga sa paseasca in spatele dansei,in cerc, executand diferite forme de mers si alergare.Pentru a fi mai veseli vor intona cantecul ,,Am privit spre cer . .".Vor ajunge in mijlocul palcului de copaci si se vor odihni.Le va cere sa priveasca frunzele din jur si sa spuna ce culori au, vor observa trunchiurile groase ale nucilor.

In continuare, pentru ca au fost atenti la tot ce le-a spus doamna invatatoare,vor confectiona si ei niste copaci asemanatori cu cei pe care

i-au vazut, pentru a avea si noi in clasa un palc de copaci care sa ne dea aer curat.Copiii se indreapta spre bancute unde observa materialele pe care le au la dispozitie si studiaza copacul-model prezentat de invatatoare.

Decupeaza coroana copacului,il impodobeste cu frunzulite in culorile specifice anotimpului toamna realizate prin tehnica dactilopicturii, coloreaza trunchiul.Asambleaza partile componente si copacelul este gata.

Cadrul didactic ii va cere unui baiat sa numere copaceii realizati de catre fetite si unei fetite sa numere copacii realizati de catre baieti.

Se vor compara cele doua multimi si se va realiza corespondenta element cu element pentru a vedea care multime are mai multe/putine elemente.

Din copacii realizati vom forma padurea clasei noastre si vom discuta ,bineinteles, despre necesitatea protejarii acesteia deoarece ea ne daruieste aer curat si este casuta unor animale care traiesc acolo.

Lectia se va incheia prin intonarea cantecului,,A venit pe dealuri toamna".



Nr.

C

r

t.

Mo

men

te

le

lec

tiei


Dura

ta

Continutul informational al lectiei

Resurse


Evaluare




Activitatea invatatoarei


Activitatea elevilor

Procedu

rale

Materiale

Organiza

torice




Mo

ment orga

niza

toric



2 min.


Elevii vor avea pe banca materialele necesare desfasurarii orei de arte vizuale si lucru manual: hartie cartonata, , foarfece, acuarele,pahare


Elevii isi verifica materialele de pe banca.


conversatia



activitate frontala


 




Anun

țarea temei

și obiec

tive

lor




10 min.

Captarea atentiei:,,Stati intinsi pe covor si audiati la laptop un cantec. Imagina

ti-va ca sunteti in mijlocul palcului de nuci din curtea scolii unde am adunat impreuna frunze si flori .Soarele tomnatic va mangaie fata iar voi priviti frunzele copacilor si stati intinsi pe covorul moale de frunze.'

Se opreste muzica.

Copiii sunt mangaiati pe cap si rugati sa deschida ochii(,,Scoala-te,frunza aurie,ruginie,roscata,galbuie si spune-mi ce ai vazut in visul tau!")

,,Va invit sa ne imaginam ca mergem in drumetie pana la locul unde este palcul de copaci.Va invit sa mergeti in sir indian in spatele meu .Sa mergem pe varfuri pentru a nu fi auziti de clasele pe langa care trecem.Sa mergem ca piticii ca sa nu ne vada ceilalti elevi pe geamul clasei.Am ajuns in curte deci putem alerga putin.Si, pentru a nu ne plictisi pe drum,sa cantam cantecul,,Am privit spre cer.."

Am ajuns.Sa ne odihnim si sa privim frunzele.Ce culori au?Sa spunem impreuna versurile pe care le stim.Observati ramurile si trunchiurile copacilor.





Acum, pentru ca ati fost cuminti si atenti ,vom face si noi niste pomisori asemanatori .Mergeti la locurile voastre si observati ce aveti pe banca.Cu aceste materiale vom lucra un copacel ca cel pe care l-am confectionat eu.



Stau pe covor ,culcati,cu ochii inchisi si isi imagineaza cele sugerate de invatatoare







2-3 elevi impartasesc trairile.





Executa miscarile sugerate de invatatoare.

















,,Frunze galbene-aurii

Se desprind usor-usor

Pe pamant fac un covor

De ce oare?Stiti, copii

Se indreapta spre masute si observa materialele.









conversatia


laptop


activitate frontala


observarea sistematica,


 




Demon

strarea modului de executie



3 min


* Le prezint lucrarea model - produsul finit.

Discuții referitoare la anotimpul toamna;

* Si voi, acum, veti invata sa confectionati un copacel.

Lurarea trebuie sa fie curata (deci, trebuie sa aveti grija sa lucrati cat mai ingrijit posibil, fara sa o murdariți.

* Ce materiale / instrumente aveti pe mese

* Voi prezenta etapele de lucru, demonstrand realizarea produsului.











R : Pe mese avem: fișa de decupat, coli colorate, acuarele,pensula și foarfece.

Elevii sunt atenti la explicatii și urmaresc etapele de lucru atat cele executate de  invațatoare cat și prezentate pe planșa model.


exercitiul, conversatia, observatia, explicatia, demonstratia


Plnșa model


planșa cu etapele de lucru

coli A4 de hartie divers colorata; lipici; foarfece;


activitate frontala


observarea sistematica,

















Exe

cuta

rea

prin acti

vitati inde

pen

dente



20 min


Haideti sa realizam impreuna copacul  nostru!

*Decupam coroana copacului

*Impodobim copacul cu niste frunzulite realizate prin dactilopictura, alegand culorile cele mai potrivite anotimpului toamna.

*Coloram trunchiul copacului si cu ajutorul foarfecei taiem putin ca sa introducem coroana.

*Aranjam bucațile obținute





Elevii executa actiunile cerute de invatatoare.





Realizeaza lucrarea urmand instructiunile primite și urmarind planșa cu etapele de lucru.


exercitiul, conversa

tia, observatia, explicatia, demonstratia;


planșa model

planșa cu etapele de lucru

coli de hartie foarfece;  muzica(fondul muzical).







activitate individuala


observarea sistematica,



individuala,



aprecieri verbale



 




Eva

Lua

rea lucra

rilor

















Inche

ierea lectiei


5min







5min











5min


Vor fi analizate si apreciate produsele obtinute, tinand cont de:

- corectitudine in realizarea lui ;

- acuratete ;

- incadrare in timp.

Sa numaram copaceii realizati de fetite!

Sa numaram copaceii realizati de baieti !

Care multime are mai multe/putine elemente?

Din copacii realizati de voi vom forma padurea clasei noastre.Voi ati fost la padure?Cum trebuie sa ne comportam cu padurea?

De ce?Ce ne daruieste ea?Cine are casuta in padure?

Sa cantam impreuna cantecul ,,A venit pe deal toamna"



Vor discuta si aprecia obiectiv lucrarile, tinand cont de cele trei variabile.



Numara si realizeaza corespondente.



Identifica reguli de comportare .


conversa

tia, observatia,


lucrarile finalizate


activitate frontala


autoevaluare, evaluare colegiala

aprecieri verbale


 




Copacelul

Pentru aceasta activitate practica veți avea nevoie de:

  • un sul de carton de la hartia igienica
  • acuarele sau tempera
  • un carton alb sau verde
  • o foarfeca

Iata ce aveți de facut:

Taiați cartonul in forma unei coroane de copac. Apoi, cu ajutorul acuarelelor pictați cu degetele puncte mici de diferite culori

(galben roșu, verde, portocaliu, maro) care vor reprezenta frunzele. Daca doriți sa il faceți un pom fructifer, atunci pictați cu

culoarea potrivita pentru fructul ales (de exemplu roșu pentru mere). Cu ajutorul foarfecii, faceți doua taieturi pe sulul de

carton, in care mai tarziu veți pune coroana copacului.

Model





Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright