PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA
NIVELUL: II
TEMA DE STUDIU: "CAND, CUM SI DE CE SE
INTAMPLA?"
SUBTEMA: " Fructe buclucase"
TEMA ACTIVITATII: "Culegem fructe din livada"
MIJLOC DE REALIZARE: Activitate integrata
CATEGORII DE ACTIVITATI: DLC, DPM
"Ghicitori despre legume"- joc
didactic
" Mergem prin livada"- mers cu pas
incrucisat
ALA:
STIINTA:
" Sortam fructele dupa culoare"
ARTA:
" Coloram fructe"
CONSTRUCTII:
"Livada"
FORMA DE REALIZARE: frontal, pe grupuri, individual
SCOPUL:
Stimularea
creativitatii verbale si a comunicarii prin formularea de
ghicitori; dezvoltarea capacitatii de a opta, de a lua decizii, de a
relationa cu ceilalti;consolidarea unor deprinderi motrice;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
a)
cognitiv- informationale:
sa formuleze ghicitori avand ca
suport imaginea fructului;
sa redea raspunsuri corecte
la ghicitori;
sa foloseasca
propozitii clare si corecte din punct de vedere gramatical;
sa compare grupe de obiecte in
functie de numarul acestora, sesizand diferentele de culoare;
sa gaseasca
solutii pentru finalizarea temei propuse folosind materialul pus la
dispozitie;
sa dea dovada de
creativitate in amenajarea livezii.
b) psihomotorii:
- sa respecte regulile jocului
de miscare;
-
sa execute corect mersul incrucisat;
c) afectiv- atitudinale:
-
sa coopereze si sa colaboreze pentru indeplinirea sarcinilor;
-sa
participe activ la activitatile de grup.
STRATEGII DIDACTICE:
a)
Metode si procedee:
conversatia, expunerea, explicatia, exercitiul, observatia,jocul,
metoda "Ghicitorile", "Piramida", "Turul galeriei", procedeul "
Mana oarba"
b)
Material didactic: coli A4, carioci,
creioane colorate, jetoane cu fructe, cuburi din lemn, crengi de copaci, CD cu
muzica pentru copii.
BIBLIOGRAFIE:
Curriculum pentru invatamantul
prescolar 3- 6/t ani, 2008
Revista
invatamantului prescolar nr. 3-4 2008, 1-2 2009, 3-4 2009
Caietul profesional al
educatoarei, Ed. Omfal Esential, Bucuresti, 2006
EVENIMENTUL DIDACTIC
|
CONTINUT
|
STRATEGII DIDACTICE
|
EVALUARE
|
Momentul organizatoric
|
Se asigura conditiile unei bune
desfasurari a activitatii. Intalnirea de
dimineata debuteaza cu gimnastica de inviorare:
"Daca vreau sa fiu voinic
Fac
gimnastica de mic.
Unu,
doi,unu, doi,
Faceti toti la fel ca noi.
Intind
bratele sa zbor,
Sar
apoi intr- un picior,
Ma opresc respir usor.
Si- acum pe covor sa ne- asezam
Cu
nume de fructe sa ne salutam.
Se realizeaza salutul, prezenta, se
completeaza calendarul naturii,au loc discutii referitoare la tema
abordata in aceasta saptamana,se alege omul zilei,
se canta cu toti copiii cantecul "Daca vesel se
traieste".
|
Conversatia
Exercitiul
|
Evaluare orala a modului de exprimare
|
Captarea atentiei
|
Se va realiza printra- o conversatie
referitoare la culegerea fructelor care au mai ramas neculese in unele
livezi.
|
Conversatia
Observatia
|
Stimularea interesului pentru
activitati
|
Anuntarea temei si a obiectivelor
|
Astazi noi vom culege fructe din livada pe
care o vom amenaja noi. Se prezinta centrele de activitate cu
materialele si sarcinile specifice.
Tranzitie: " Bate
vantul frunzele"
Copiii intuiesc materialele de la fiecare
centru, asculta cerintele, dupa care prin procedeul "Mana
oarba" se grupeaza la centre.
|
Conversatia
Expunerea
procedeul Mana oarba
|
|
Dirijarea invatarii
|
STIINTA: copiii vor sorta
fructele dupa criteriul culorii, pentru a putea fi asezate in pom.
ARTA: vor fi colorate fructele necesare
pentru amenajarea livezii
CONSTRUCTII: copiii vor construi cu
diverse materiale o livada in miniatura.
|
|
|
|
Cu lucrarile realizate
de copii la sectoare se va amenaja livada, se vor pune fructele in pomi.
Tranzitie: " Cate unul
pe carare"
La intoarcere, se formeaza
cercul, se intuiesc materialele si se explica modul in care vor
culege fructele din livada.
Pentru inceput se realizeaza o plimbare prin livada,
dupa care se fac exercitii de incalzire a organismului. Se
respecta etapele unei activitati de educatie-
fizica. Se demonstraza varianta de mers, dupa care copiii o
executa mergand unul dupa altul, fiind atenti sa nu se
loveasca de copaci. Dupa invatarea variantei de mers se
trece la culegerea fructelor. Copiii se vor plimba prin livada, iar la
semnalul educatoarei se opresc si un copil va alege un jeton din copac,
va descrie fructul sub forma de ghicitoare, iar copilul care da
raspunsul corect va aseza fructul la culoarea potrivita pentru
a realiza piramida ( Gramada de fructe). Se reia jocul pana va fi
completata piramida.
|
Ghicitorile
Piramida
|
Evaluarea modului de exprimare, a nivelului de
cunostinte dobandite in activitatile anterioare.
|
Evaluarea performantei
|
Se realizeaza un
concurs " Cel mai rapid culegator". Se explica regulile, copiii vor
forma doua echipe, la semnalul dat de educatoarei vor pargurge traseul
prin mers incrucisat, vor culege un fruct si- l vor aseza in
cos, se va intoarce in pas alergator isi va atinge colegul din
echipa care va realiza acelasi traseu. Castigatoare este
echipa care a terminat mai repede de cules fructele.
|
Jocul
Exercitiul
|
|
Incheierea activitatii
|
Se va fixa tema
activitatii, se vor face aprecieri asupra modului de
desfasurare a activitatii
|
Conversatia
|
Evaluare orala a modului de
desfasurare a activitatii.
|