Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Gradinita


Qdidactic » didactica & scoala » gradinita
DE ACTIVITATE INTEGRATA - grupa mare-pregatitoare "Stelutele" - cum planificam / organizam o activitate ?



DE ACTIVITATE INTEGRATA - grupa mare-pregatitoare "Stelutele" - cum planificam / organizam o activitate ?


GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.1 LECHINTA

JUDETUL BISTRITA-NASAUD




PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA











DATA

Nivelul II : Grupa mare-pregatitoare "Stelutele"

Tema anuala: "Cum planificam / organizam o activitate ?"



Subtema : "Roata timpului" (din cadrul Proiectului tematic "Calator in Univers")

Tema zilei: "In lumea ceasurilor"

Tipul activitatii: mixta (predare si consolidare de cunostinte)

Forma de realizare: activitate integrata ( ADP+ALA+ADE)

Durata: 1 zi

Activitati de invatare: ADP: Intalnirea de dimineata, Jocuri de tranzitie, Rutine

ADE: DLC+DOS

ALA : Stiinta, Arta, Constructii


Centre de activitate:

ADP : Intalnirea de dimineata "Ne ajuta ceasul la ceva ? "

Rutine zilnice : sosirea copiilor, intalnirea de dimineata (salutul : "Salut! Eu sunt Tic Raul,"Salut! Eu sunt Tac Maria"),gimnastica de inviorare ("Daca vreau sa cresc voinic"), servirea micului dejun, " Suntem o echipa"-deprinderea de a-si adapta comportamentul la cerintele grupului", "Impreuna hotaram"-deprinderea de a participa la decizii comune

Tranzitii : "Ceasul", ", "Eu locomotiva sunt", "Bat din palme", "Ceasul mare"

ADE : Domeniul Limba si Comunicare (Educarea limbajului)

"Povestea ceasului cu inima" de Vladimir Colin -povestire

Domeniul Om si Societate (Educatie pentru societate)

"Despre cinste si omenie"-convorbire

ALA : -Constructii "Castelul turnurilor cu ceas"-din cuburi mari de lemn

-Arta "Ceasul floral" -decupare, lipire, desen la alegere

-Stiinta "Ceasornicul fermecat" -reconstituire

Joc de miscare: "Scaumelele muzicale"

SCOPUL ACTIVITATII :

  • Dobandirea de cunostinte si informatii noi despre unitati de masura a timpului, formarea deprinderii de a citi ora pe ecranul ceasului,imbogatirea vocabularului cu cuvinte noi

Obiective operationale:

ADP

-sa salute personalul din gradinita, colegii de grupa si pe educatoare;

-sa participle efectiv si afectiv la "Intalnirea de dimineata";

-sa asculte, sa puna intrebari, sa colaboreze la desfasurarea activitatilor;

-sa intoneze corect si melodic cantecelele de la Tranzitii si sa execute miscarile sugerate

ADE (DLC+DOS)

DLC -sa asculte cu atentie povestea;

-sa retina titlul si autorul;

-sa recepteze mesajele privind tema si sarcinile de lucru;

-sa formuleze intrebari pe baza continutului ,folosind pronumele interogativ: ce?,cine? cand?,

unde?de ce?;

-sa utilizeze un limbaj oral corect din punct de vedere gramatical ;

-sa manifeste spirit de cooperare in activitatea de grup;

DOS -sa aprecieze in situatii concrete unele comportamente si atitudini in raport cu normele

cunoscute;

-sa traiasca in relatiile cu cei din jur stari afective pozitive, manifestand prietenie, toleranta,armonie;

-sa precizeze trasaturi de caracter pozitive/negative.

ALA Constructii "Castelul turnurilor cu ceas"

-sa denumeasca obiectele , exprimandu-se in propozitii;

-sa imbine piesele in scopul realizarii temei propuse;

-sa manifeste spirit de colaborare in realizarea originala a constructiei;

-sa manuiasca materialul in mod organizat;

Arta "Ceasul floral"

-sa denumeasca obiectele de pe masa, exprimandu-se in propozitii;

-sa decupeze dupa contur fisele puse la dispozitie;

-sa lipeasca in spatiul destinat jetoanele potrivite;

-sa coloreze in mijlocul ceasului,florile anotimpului preferat;

Stiinta "Ceasornicul fermecat"

-sa denumeasca obiectele de pe masa, exprimandu-se in propozitii

-sa reconstituie ceasul, asezand fiecare jeton la locul potrivit

-sa potriveasca ceasul in functie de ora desfasurarii evenimentelor din imaginile prezentate.

Joc de miscare "Scaunelele muzicale"

-sa respecte semnalul de incepere a jocului;

-sa participe activ la joc, in spiritul respectarii regulilor

STRATEGII DIDACTICE:

  • METODE SI PROCEDEE conversatia, explicatia, demonstratia,exercitiul,munca independenta, "mana oarba", explozia stelara.
  • MATERIAL DIDACTIC

-ADP: coltul tematic amenajat corespunzator temei, calendarul naturii, omida cu fotografiile copiilor, jurnalul grupei, diferite tipuri de ceasuri, clepsidra

-ADE: calculator, ceas, o stea mare si 5 stelute mici pentru metoda "explozia stelara"

-ALA:Arta: farfurii de carton,coli de hartie, jetoane , foarfece, lipici,creioane colorate,carioci

Constructii : cuburi mari de lemn, ceasuri de carton, pioneze, vitocomb

Stiinta: tablouri din polistiren, jetoane cu cifre, jetoane cu diverse imagini, ace de gamalie


Joc de miscare : calculator, scaunele

  • MATERIAL DISTRIBUTIV: ceasuri de mana

RESURSE UMANE: 23 prescolari

FORME DE ORGANIZARE : in grupuri mici, frontal, individual,


BIBLIOGRAFIE :

     ,, Curriculum pentru invatamantul prescolar 3 - 6/7 ani, M.E.C.T, septembrie 2008 Bucuresti ;

     "Aplicatii ale noului curriculum pentru invatamantul prescolar",DPH, 2010

     Ziua buna incepe la "Intalnirea de dimineata",Ed.Tehno-Art, 2009

     ,,Ghid pentru priecte tematice" - Viorica Preda ,Editura Humanitas


SCENARIUL DIDACTIC


Dis-de-dimineata, inainte de sosirea copiilor la gradinita, am amenajat coltul tematic cu ceasuri diferite, carti si reviste cu imagini care reprezentau obiecte de masurare a timpului.Langa centru tematic se afla suportul cu ceasul surpriza, invelit cu un material maro. Restul clasei am amenajat-o cu scaunelele in jurul masutelor, pe trei sectoare. Pe masute am asezat materialele necesare fiecarui sector, acoperite fiind cu alte materiale, astfel incat sa nu se observe dacat la momentul oportun.

Pe fondul muzical "Ceasul" copiii sunt invitati in sala, raman surprinsi si incantati, curiosi sa afle ce

s-a schimbat , incep sa analizeze lucrurile noi. Pentru ca din activitatile anterioare si din anii precedenti aveau cateva cunostinte despre ceas ,prin discutiile purtate am pus accent pe "Ne ajuta ceasul la ceva?".

Copiii impreuna cu educatoarea abordeaza intalnirea de dimineata intr-o maniera optimista si plina de energie.Educatoarea recita poezia de salut:

,,Dimineata a sosit

Toti copiii au venit

Cu totii sa ne salutam.

Buna dimineata ,copilasi curiosi! (Buna dimineata doamna educatoare!)

A-nceput o noua zi

Ma bucur ca sunteti aici,

Buna dimineata copii!"

Salutul de dimineata se realizeaza prin tehnica rotativa de la stanga la dreapta folosind urmatoarea formula de salut: "Salut! Eu sunt Tac Maria", Salut! Eu sunt Tic Raul", zambind unii altora si tinandu-se de degetele mici ale mainilor

Prezenta se realizeaza in maniera interactiva.Jetoanele cu pozele copiilor sunt asezate pe omida. Un copil desemnat merge la panoul cu prezenta si le striga numele fiecarui copil.Cei prezenti raspund pe rand "prezent",iar celor absenti li se vor lua pozele de pe panou. Dupa ce ultimul copil a fost strigat, un baiat ales va numara fetitele prezente, iar o fetita va numara baietii prezenti.

Langa cercul alcatuit de copii, se gasesc elementele cu ajutorul carora se va completa Calendarul Naturii (jetoanele, lipiciul , creioanele colorate). Doi copii completeaza calendarul naturii in timp ce, cu ceilalti se poarta discutii referitoare la data, luna, anul, anotimpurile anului, schimbarile in natura.

Activitatea de grup se realizeaza prin poezioara" Mana mea-i ca un cuvant"

Stirea zilei se realizeaza prin descoperirea ceasului surpriza. Voi anunta copiii ca prin activitatile pe care le vom desfasura vom face o calatorie "In lumea ceasurilor". Tot pe intelesul copiilor voi enunta si scopul acestei activitati (Trebuie sa invatam sa citim orele pe ecranul ceasului,sa ne imbogatim vocabularul cu cuvinte noi, sa gandim ca sa rezolvam sarcinile,sa cooperam unii cu altii ).Le arat la centru tematic multitudinea de ceasuri si o sa port despre fiecare ceas o scurta discutie(ca e mecanic sau electronic, ce forma,marime,culoare are,la ce se foloseste).Sintetizand informatiile,voi atentiona copiii ca urmeaza sa ne indreptam spre centre, nu inainte de a ne imparti cu ajutorul metodei "mana oarba".Prin joculetul de tranzitie " Eu locomotiva sunt" copiii se vor incolona si vor pleca spre sectoare.

La primul sector, Constructii, copiii observa cutia cu cuburi mari de lemn, ceasuri de carton, pioneze, la cel de-al doilea sector, Arta: farfurii de carton,coli de hartie, jetoane , foarfece, lipici,creioane colorate,carioci, iar la ultimul sector, Stiinta: tablouri din polistiren, jetoane cu cifre, jetoane cu diverse imagini, ace de gamalie.Voi explica copiilor ceea ce vor realiza cu ajutorul materialelor puse la dispozitie, apoi ne vom incalzi mainile interpretand poezioara "Ploua usor" si invit copiii sa se apuce de lucru. Pe tot parcursul activitatii voi trece pe la fiecare sector, urmarind modul in care copiii relationeaza cu materialele puse la dispozitie,insistand pe sectorul Stiinta,unde va avea loc si o convorbire.

La semnalul meu, copiii vor termina lucrul la sectoare.Se face analiza lucrarilor cu ajutorul copiilor. Copiii vor observa si -si vor autoanaliza lucrarile, folosind argumente si contraargumente la criticile colegilor.Apoi vor aranja unele materialele folosite la centrul tematic, altele la locul lor in dulapioare.

Cu ajutorul tranzitiei "Bat din palme" copiii se vor incolona si vor pleca la masa.

La intoarcerea in sala de grupa copiii se vor aseza pe scaunele, aranjate in semicerc, in apropierea calculatorului, unde vor asculta "Povestea ceasului cu inima". Va avea loc o convorbire despre cinste si omenie, fiecare copil identificand trasaturi de caracter pozitive/ negative. Asigurarea feedback-ului se va face prin metoda "explozia stelara".

La finalul activitatii, voi propune copiilor sa ne jucam impreuna joculetul "Scaunelele muzicale"

Dupa aceea voi face din nou aprecieri verbale privind participarea tuturor copiilor la intreaga activitate. In timp ce copiii. se vor incolona cu ajutorul tranzitiei "Ceasul mare",le voi oferi recompensele pregatite (ceasurile de mana) si vor pleca in sala de mese pentru a servi pranzul.



Secventele activitatii

Continutul stiintific

Strategii didactice

Evaluare



1.Moment organizatoric

Se asigura conditiile necesare unei bune desfasurari a activitatii.

Tranzitie: "Ceasul"

In cadrul Intalnirii de dimineata vom face :

prezenta copiilor;

stabilirea anotimpului,a starii vremii din ziua respectiva;

discutii referitoare la ceas si la alte obiecte de masurare a timpului



observatia

conversatia



Evaluare frontala

Aprecieri verbale


2.Captarea atentiei

Se prezinta copiilor un ceas surpriza. El va fi prezent toata ziua la activitati si va observa modul cum se comporta copiii,ii va ajuta la nevoie, dandu-le explicatiile necesare.

conversatia

explicatia



Observarea comportamen-telor copiilor

3.Anuntarea temei si enuntarea obiectivelor

Voi propune copiilor sa facem o calatorie "In lumea ceasurilor", pentru a descoperi cat de importante sunt in viata noastra,vom invata sa citim corect ceasul si vom asculta o poveste,din care avem de tinut minte lucruri foarte importante.

explicatia

demonstratia

exercitiul

Observarea comportamen-tului non-verbal

4.Prezentarea noului continut si dirijarea invatarii


Prin procedeul "mana oarba" copiii vor fi impartiti pe trei centre: Constructii,Arta si Stiinta.

Tranzitie: "Eu locomotiva sunt"

Le voi prezenta copiilor centrele de interes deschise, explicandu-le sarcinile de lucru,si anume:

  • Constructii: "Castelul turnurilor cu ceas"
  • Arta: "Ceasul floral"
  • Stiinta: "Ceasornicul fermecat"

Copiii se vor grupa la centre in functie de culoarea bulinutei , astfel: bulina rosie la "Constructii", bulina verde la "Arta" si albastra la "Stiinta".

La fiecare centru voi mai explica inca o data sarcinile, apoi vom face exercitii de incalzire a manilor: "Ploua usor" si le voi ura spor la munca.

Voi urmari activitatea pe centre, modul in care copiii relationeaza cu materialele puse la dispozitie,insistand pe sectorul Stiinta,unde va avea loc si o convorbire.

Se va face analiza lucrarilor cu ajutorul copiilor

motivandu-si alegerea facuta.

Toti copiii vor fi felicitati si vor fi incurajati cei mai timizi.Voi face aprecieri generale si individuale.

Tranzitie: "Eu locomotiva sunt" (copiii pleaca la masa)


Tranzitie: "Bat din palme" -copiii se reintorc in sala de grupa si vor fi indrumati sa ocupe loc pe scaunele pentru ca urmeaza sa asculte "Povestea ceasului cu inima" de Vladimir Colin.


explicatia

mana oarba

conversatia









exercitiul

demonstratia







problemati-zarea






conversatia

explicatia

povestirea

Observarea capacitatii de concentrare si a interesului























Evaluarea capacitatii de a urmari relatarea povestii

5.Obtinerea performantei


In acelasi timp, se va face cate o pauza, in care copiii sunt invitati sa spuna ce stiu despre cinste, omenire, despre trasaturi de caracter pozitive/negative

conversatia

explicatia

Evaluare individuala

6.Evaluarea performantei


Voi invita copiii sa se adune cu scaunelele pentru a forma un cerc.Aici intrebarile pe care le voi folosi in sistematizarea povestirii sunt cele aferente metodei "exlozia stelara" : "CE?, "CINE?", "CAND?", "UNDE?","DE CE?". Invit copiii sa formuleze intrebari, iar acolo unde este cazul voi interveni in formularea lor.

Ce?- Ce facea piticul in fiecare ceas?

-Ce sunet se aude la ceas?

-Ce s-au hotarat boierii ?

-Ce a facut imparatul dupa spusele boierilor?

-Ce a facut ceasornicarul acasa?

-Ce a zis piticul ca are?

Cine? -Cine gasi ceasul?

-Cine a cumparat ceasul?

-Cine pazea ceasul la palat?

-Cine au venit la palat sa se planga?

-Cine s-a bucurat de noul ceas?

-Cine a luat locul piticilor?

Cand?- Cand a gasit ceasornicarul ceasul?

-Cand s-au plans boierii de ceas?

-Cand a oftat piticul?

Cand au imbatranit piticii din ceasornice?

Unde?-Unde a gasit ceasornicarul ceasul?

-Unde a gasit ceasornicarul alt pitic?

-Unde a asezat ceasornicarul ceasul reparat?

-Unde a asezat imparatul ceasul?

-Unde s-au mutat piticii?

De ce?- De ce nu mergea ceasul?

-De ce a plecat boierul suparat?

-De ce vaduva a plecat bucuroasa?

-De ce tinea piticul cu oamenii nevoiasi?

-De ce a reparat ceasul alt ceasornicar?

Explozia stelara

Observarea capacitatii de concentrare





Copiii formuleaza si raspund la intrebari


7.Incheierea activitatii




Se face cu ajutorul joculetului "Scaunelele muzicale".

Dupa aceea voi face din nou aprecieri privind participarea tuturor copiilor la intreaga activitate. In timp ce copiii se incoloneaza cu ajutorul tranzitiei "Ceasul mare" eu le voi oferi recompense (ceasuri de mana) si le voi multumi pentru participarea la activitate.Acestia vor pleca in sala de mese pentru a servi pranzul.



explicatia

demonstratia

conversatia









Aprecieri verbale

Recompense

























Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright