Colegiul National "Ioan Slavici"
Satu Mare
Proiect pentru obtinerea atestatului
de competenta profesionala
Filiera: Vocationala
Profil: Pedagogic
Specializarea: Instructor pentru activitati extrascolare
Jocuri si activitati recreative
Grupa: Mica
Proiect de activitate finala
Propunatoare
Data 29 aprilie
Grupa mica
Tema centrala Cum este, a fost si va fi pe pamant
Proiectul "Calatorim, calatorim"
Subtema "Calatorim spre zarea albastra"
Categoria de activitate Jocuri recreative
Felul activitatii Joc de miscare
Tema activitatii "Avioanele"
Scopul activitatii Stimularea interesului pentru
miscare si a calitatilor intelectuale, de vointa si
afective, in vederea aplicarii deprinderilor insusite
Obiective operationale
O1- sa joace jocul
de miscare respectand regulile si miscarile acestuia;
O2 - sa raspunda
motric la comenzile primite;
O3 - sa participe
activ la joc pe parcursul activitatii
Metode didactice conversatia, explicatia, demonstratia jocului
Mijloace si materiale didactice doua stegulete unul
verde si unul rosu, doua avioane din hartie, jetoane reprezentand avioane,
o panglica galbena care va reprezenta linia de pornire si de
sosire.
Modalitati de evaluare aprecieri verbale, recompense,
aplauze;
Bibliografie 1001 Jocuri pentru copii, E. Ticalnic, Editura
Sport-Turism, Bucuresti 1979
Educatoare Rat Florentina
I. ORGANIZAREA ACTIVITATII
Activitatea se va
desfasura in sala de grupa, mesele vor fi asezate
langa perete pentru a avea mai mult spatiu, copiii vor fi
asezati cate un baiat si o fata pentru o mai buna
desfasurare a activitatii, in mijlocul salii de grupa
vor fi asezate doua scaune iar intr-o parte a grupei vor fi asezati
copiii unul dupa celalalt pe doua grupe.
II.DESFASURAREA
ACTIVITATII
Evenimentele instruirii
|
Activitatea propunatoarei
|
Activitatea copiilor
|
Metode, mijloace materiale
|
Modalitati de evaluare
|
Captarea si orientarea atentiei
T=2 min
|
"Buna ziua copii, eu sunt Lauriana si imi doresc foarte mult sa
calatoresc cu avionul dar mi-e foarte frica de inaltime
si de avion deoarece este foarte mare. Dupa cum stiti un avion se deplaseaza in aer fiind condus de un
pilot De aceea eu am venit azi la voi ca sa ma ajutati sa-mi inving aceasta frica iar voi sper ca ma veti ajuta.
|
Asculta cu atentie
|
- conversatia
|
-prin observarea comportamentului copiilor
|
2.Anuntarea temei si a obiectivelor
T=2 min
|
Propunatoarea le spune copiilor:
Pentru a ma ajuta, noi azi ne vom juca impreuna un joc care se numeste Avioanele Voi in
aceasta zi veti fi
numiti aviatori.
|
-asculta cu atentie
-sunt nerabdatori
|
- conversatia
|
- evaluare prin observarea comportamentului
copiilor
|
Dirijarea invatarii
a.Organizarea
b. Precizarea regulilor si a modului de desfasurare
c. Repetarea regulilor de 1-2 copii
d. Realizarea jocului de proba
e. Realizarea jocului propriu-zis
f. Fixarea temei
|
Copiii vor fi impartiti
pe doua grupe si asezati intr-o parte a salii de grupa
unul dupa celalalt.
Conducatorul jocului ii va da primului copil din fiecare grupa
cate un avion din hartie si va aseza in fata grupurilor
panglica de culoare galbena reprezentand linia de pornire si tot
odata linia de sosire pentru a se desfasura jocul in conditii
de siguranta. In mijlocul salii de grupa voi aseza
doua scaune reprezentand obstacole unde copiii vor fi determinati sa
le ocoleasca. Le voi arata copiilor si doua stegulete unul de culoare rosu si unul de
culoare verde; steguletul verde reprezentand semnalul de pornire iar
steguletul rosu cel de oprire. Cand conducatorul va ridica steguletul
verde tot odata va intreba:
,,Aviatorii sunt gata de
zbor?' atunci ea ridica steguletul verde si da comanda de
decolare: ,,Porniti zborul'!
Copiii imita zborul avioanelor spunand:
,,Avion cu
motor
Du-ma si pe mine-n zbor
Sa ma fac aviator!'
Cand conducatorul ridica steguletul rosu copiii aterizeaza la linia de sosire
dand avionul urmatorului copil.
Se vor repeta regulile jocului, intreband unul sau doi copii ca sa
vedem daca au inteles toti regulile.
Jocul se va juca o singura data. Daca este necesar, se repeta regulile.
Cand voi ridica steguletul
verde copiii vor fi pregatiti de decolare iar pe urma ii voi intreba:
,,Aviatorii sunt gata de zbor?' iar copiii vor raspunde: ,,
Gata!' Atunci ea da startul
jocului iar copii vor porni zborul avioanelor spunand:
,,Avion cu motor
Du-ma si pe mine-n zbor
Sa ma fac aviator!'
Copiii vor alerga ocolind scaunul si se vor intoarce la linia de sosire dand avionul copilului din
spatele sau. Cel care a primit avioul va alerga exact ca cel din fata lui iar grupa a carui copil termina primii vor fi
declarati castigatori.
"-Copii , cum se numeste jocul pe care l-am jucat impreuna astazi?"
|
-copiii se aseaza pe doua grupe unul dupa celalalt
-copiii asculta cu atentie
-copiii sunt atenti la explicatia
propunatoarei
-copiii se joaca
-copiii se joaca
- copiii raspund intrebarilor puse de propunatoare
|
-conversatia
|
- evaluare prin observarea comportamentului copiilor;
|
Evaluarea activitatii
T=10 min
g. Evaluarea jocului
|
Pentru a evalua
cunostintele dobandite in urma jocului "Avioanele" ne vom aminti impreuna
desfasurarea jocului. Vom discuta daca copiilor le-a placut
jocul sustinut azi la gradinita si ce anume le-a placut
cel mai mult, iar daca sunt copii carora nu le-a placut jocul
vom dezbate impreuna aceasta problema si cauza neplacerii
jocului.
Se fac aprecieri verbale asupra efortului depus de copii in realizarea
bunei desfasurari a activitatii. Copiii vor primi
ecusoane cu cate
un avion pe
ele drept recompensa pentru
comportamentul disciplinat si atentia de care au dat dovada
|
copiii asculta cu atentie si raspund
cerintelor
-copiii asculta
|
-conversatia
|
-prin observarea comportamentului
Aprecieri verbale si aplauze
|
| | | | | |
III.INCHEIEREA
ACTIVITATII
Propunatoarea
face aprecieri asupra modului in care copiii au participat si s-au
comportat la activitate, urmand sa le dea ecusoane cu cate un avion pe ele oferite ca
recompensa.
ANEXE
Avioanele
Conducatorul jocului
va avea in mana un stegulet verde si unul rosu. Cand el va ridica steguletul verde, primul
copil din fiecare grupa se pregateste pentru decolare cu avionul
tinandu-l in mana ridicat deasupra capului si va ocoli scaunul
existent in drumul cursei lui, atunci conducatorul jocului ii va intreba:
,,Aviatorii sunt gata de zbor?' iar copiii vor raspunde: ,,
Gata!' atunci conducatorul ridica steguletul verde dand comanda de decolare: ,,Porniti
zborul'. Copiii imita zborul avioanelor spunand:
,, Avion cu motor
Du-ma si
pe mine-n zbor
Sa ma fac
aviator!'
Cand conducatorul jocului ridica steguletul rosu copiii
sosesc la linia de oprire si dau avionul colegului ce era in urma lui.
Acesta va face exact acelasi lucru pe care l-a facut si colegul
sau.
Colegiul National "Ioan
Slavici"
Satu Mare
Fisa de evaluare a probei practice
Data: aprilie 2010
Gradinita cu program prelungit nr. 1 Satu Mare
Grupa: mica
Tema centrala "Cum este, a fost si va fi pe pamant
Categoria de activitate: Jocuri
recreative
Tema activitatii: Avioanele
Propunatoare : Perse Lauriana
Grupa
|
Indicatori
|
1.Proiectarea
probei practice
2 p
|
a. Calitatea proiectului de animatie.
b. Creativitate si originalitate in conceperea acestuia.
|
2. Realizarea probei practice
4p
|
a. Pregatirea conditiilor necesare.
b. Utilizarea corecta a metodelor si mijloacelor
didactice.
c. Antrenarea copiilor in activitate.
d. Comunicarea clara a sarcinilor
|
3.Comporta-mentul propunatorului
2p
|
a. Organizarea, indrumarea, conducerea si controlarea
activitatii de invatare.
b. Conduita in relatiile cu elevii.
|
4.Autoevaluare
1p
|
a. Autoanaliza in mod obiectiv a propriei prestatii.
b. Constientizarea aspectelor mai putin realizate in
activitate.
|
Nr. puncte
|
|
5. Nota finala
|
|
Membrii
comisiei
Prof.
coordonator de practica pedagogica: Antonela Porumbacean
Educatoare
Nota: se acorda 1p din oficiu