Didactica
didactic limba Și literatura romana, clasa: a viii-a, romanul - text-suport "baltagul", de mihail sadoveanu
PROIECT DIDACTIC
PROFESOR: DASCALESCU
MIHAELA-CRISTINA
ȘCOALA CU CLASELE I-VIII "V. BORCEA", BEREȘTI-BISTRIȚA,
BACAU
DISCIPLINA: LIMBA
ȘI LITERATURA ROMANA
CLASA: a VIII-a
TEMA/SUBIECTUL Compunerea argumentativa
Romanul.
Text-suport "Baltagul", de Mihail Sadoveanu
SCOPUL: Redactarea unei compuneri de argumentare a
apartenenței la gen și la specie a operei literare "Baltagul",
de Mihail Sadoveanu.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE
A. In plan cognitiv
Pana
la sfarșitul lecției elevii vor fi capabili:
OC1:
sa prezinte cateva date bibliografice ale scriitorului Mihail Sadoveanu;
OC2:
sa enumere cele trei parți ale unei compuneri;
OC3:
sa precizeze patru caracteristici ale genului epic;
OC4:
sa precizeze patru carcateristici ale romanului;
OC5:
sa exemplifice aceste carcateristici cu elemente ilustrative din opera
literara de studiat;
OC6:
sa specifice momentele subiectului romanului "Baltagul";
OC7:
sa precizeze cele patru perspective din care poate fi comentat romanul "Baltagul".
OC8:
sa construiasca fraze in care sa utilizeze conectori logici
specifici textului argumentativ;
B. In plan afectiv:
OA1:
sa dovedeasca receptivitate afectiv-intelectiva fața
de opera epica;
OA2:
sa surprinda valențele morale, simbolice și mitice ale
romanului "Baltagul".
RESURSE PROCEDURALE (METODE ȘI
PROCEDEE)
Lectura
catorva fragmente;
Conversația
euristica;
Explicația;
Observația;
Lucrul
cu manualul;
RESURSE MATERIALE (MIJLOACE DE
INVAȚAMANT)
- Textul integral al romanului "Baltagul", de Mihail Sadoveanu;
- Manualul de limba și literatura
romana pentru clasa a VIII-a, Editura Humanitas;
- Materiale media: slide-uri Power Point, Imagini
video (din filmul Baltagul, ale scriitorului Mihail Sadoveanu)
- Planșe;
- Fișe pentru activitatea independenta
a elevilor
ORGANIZAREA
ACTIVITAȚILOR ELEVILOR
-activitatea frontala, individuala, pe
grupe.
STRATEGII DE
EVALUARE
-evaluarea continua (formativa) =
verificarea/examinarea orala, intrebari raspunsuri.
CONDIȚII INIȚIALE DE REALIZARE
- clasa de elevi;
- timpul alocat lecției: 50 min.;
- cunoștințele anterioare ale elevilor
despre romanul "Baltagul", de Mihail
Sadoveanu;
- Capitolul Genul
epic, Unitatea de invațare Romanul;
-Lectura integrala a romanului "Baltagul".
Bibliografie:
1. Ghid
metodologic pentru aplicarea programelor de limba și literatura
romana, lucrare aparuta sub coordonarea Consiliului
Național pentru Curriculum.
2. Limba
și literatura romana in gimnaziu. Structuri didactice deschise,
Alina Pamfil, Editura Paralela 45, 2006
3. Metodica
studierii limbii și literaturi romane in școala. Ghid
teoretico-aplicativ, Constantin Parfene, Editura Polirom, 1999.
3. ȘCOALA
INCLIZIVA - ȘCOALA EUROPEANA. Concepte. Metode.
Practici, Elena Hussar, Diana Aprodu, Lucica Dandu, Mirela Berzea, Mihaela
Ciuchi, Mariana Craciunescu, Livia Liliana Sibișteanu, Editura Casei
Corpului Didactic Bacau, 2007.
4. Pedagogie,
Constantin Cucoș, Editura Polirom, 2002
5. Psihopedagogie
pentru examenele de definitivare și grade didactice, Bogdan
Balan, Ștefan Boncu, Andrei Cosmovici, Teodor Cozma, Carmen
Crețu, Constantin Cucoș (coordonator), Ion Dafinoiu, Luminița
Iacob, Constantin Moise, Mariana Momanu, Adrian Neculau, Tiberiu Rudica,
Editura Polirom, 2005.
DESFAȘURAREA
ACTIVITAȚII
Etapele
lecției
|
obiective
|
Conținut,
sarcini de predare-invațare-evaluare
|
Strategii
didactice
|
Metode și
procedee
|
Mijloace
|
Forme de
organizare
|
1. Captarea atenției
|
|
Profesorul le cere elevilor sa formeze
trei grupe, menționand ca va trebui sa asculte cu atenție
un fragment din care, la final, sa descopere tema lecției.
Profesorul citește elevilor urmatorul
text:
"In școala lui (Quintlian) de
retorica, propunand, dupa obiceiul epocii, tratarea unui subiect,
observa ca cel mai bun școlar nadușea fara
sa-și poata urni din loc compoziția. Apropiindu-se de
dansul, il intreaba cu blandețe:
- De ce nu
scrii? Nu-ți place subiectul?
-
Dimpotriva, il gasesc minunat.
- Iți
place mult?
- Da.
- Nu-ți
place cumva cam mult?
-
Marturisesc ca da. E un subiect la care m-am gandit intotdeauna, un
subiect tratat de toți marii noștri oratori
- Și vrei
sa faci un discurs la inalțimea predecesorilor noștri?
- Da, da, se
inflacara școlarul, daca nu-i pot intrece, vreau
sa compun ceva vrednic de danșii.
Quintilian
zambi, ințelese pricina inhibiției școlarului.
Asculta tinere: uita tot ce ai
citit; nu te gandi nici la Hortensius, nici la Cicero; trateaza
subiectul ca și cum nu l-ar fi tratat nimeni inaite. Nu te speria de
nimeni și nu-ți propune mai mult decat e necesar și decat
poți" (Eugen Lovinescu, Cariera mea de critic, in
Critice, I, București, Editura Minerva, 1979, p. 46)
Profesorul intreaba elevii, dupa
citirea fragmentului, "Care ar fi tema
lecției de azi?"
Elevii celor trei grupe polemizeaza intre
ei, aducand argumente pro și contra, ca intr-un final sa se
ajunga la un raspuns comun, confirmat, de altfel, chiar de
profesor: Compunerea
|
Lectura
Brainstormingul
Conversația
euristica
|
Fragmentul
slide Power Point
|
Pe grupe
Frontala
|
2. Enunțarea obiectivelor
|
|
Profesorul confirma, adaugand ca
este vorba despre o compunere argumentativa.
Profesorul comunica elevilor scopul
lecției: Redactarea unei compoziții cu tema "Argumentarea aparteneței la gen și la specie a operei
literare Baltagul , de
Mihail Sadoveanu"
Profesorul comunica obiectivele
operaționale.
|
Expicația
|
Planșa cu
obiectivele
Slide Power
Point
|
Frontala
|
3. Actualizarea cunoștințelor
|
|
Profesorul solicita reactualizarea
cunoștințelor referitoare la:
-parțile
componente ale unei compuneri;
Elevii raspund: Introducerea, Cuprinsul, Incheierea.
-cateva
date bibliografice ale scriitorului Mihail Sadoveanu;
Elevii raspund, folosindu-se de
materialele (manual, carți, broșuri) pe care le au asupra lor.
-cateva
caracteristici ale genului epic:
Elevii raspund:
.etimilogia cuvantului epic → gr. epikos,
fr. épique = spunere, zicere; este genul literar in care modurile de expunere
alterneaza, accentul cazand pe narațiune;
.opera epica este o creație
literara prin care autorul iși exprima sentimentele,
gandurile, convingerile in mod indirect, prin intermediul personajelor
(centrale, secundare, episodice, individuale, colective, pozitive, negative);
.incadrarea acțiunii in timp și
spațiu și dispunerea acțiunii pe momentele subiectului: expozițiune, intriga,
desfașurarea acțiunii, punctul culminant și
deznodamantul.
-cateva
caracteristici ale romanului - specie a genului epic:
Elevii raspund:
-romanul este o specie a genului epic in
proza, cu acțiune mai complicata și de mai mare intindere
decat nuvela, acțiunea se desfașoara pe mai multe planuri
(fire narative); prezența mai multor personaje; intriga complexa
declanșeaza conflicte interioare și exterioare profunde
-romanul Baltagul poate fi interpretat din
patru perspective:
Roman mitic;
Roman de inițiere;
Roman monografic;
Roman polițist.
|
|
|
|
4. Prezentarea conținutului noii
invațari
|
|
Profesorul prezinta planșa cu bazele
teoretice privind Textul argumentativ:
Structura Textului argumentativ
a)Introducere
-propoziția de introducere
Prima propozitie a eseului trebuie sa fie suficient de
interesanta pentru a determina cititorul sa citeasca mai departe.
-formularea tezei
E de obicei ultima propozitie a primului paragraf si
serveste ca linie directoare a compunerii. Ea reprezinta ideea care va fi
sustinuta de-a lungul intregii compueri.
l Conectori care
introduc teza: parerea mea este ca, voi arata
ca
b)Cuprinsul
-susținerea tezei
Odata ce in introducere a fost pregatit terenul pentru
discutie si a fost prezentata pozitia ce va fi adoptata,
urmeaza partea cea mai extinsa a compunerii in care se vor prezenta
argumentele.
Modul cel mai obisnuit de a sustine teza este de a face o asertiune
si de a oferi apoi suporturi, dovezi care sa o confirme. De obicei, sustinerea
afirmatiei se face prin exemple.
l Conectori care leaga argumentele de
tezele pe care le sustin: prin urmare, asadar, in
consecinta, fiindca, deoarece, intrucat
l Conectori care
introduc argumente (justificatori): caci, pentru ca, de fapt, dovada
ca, cum, avand in vedere ca, de altfel
conectori care
introduc primul argument: in primul rand, mai intai de toate, sa incepem prin, trebuie
amintit mai intai ca, prima remarca se refera la, sa
pornim de la
conectori care
introduc urmatoarele argumente: in al doilea rand, in plus , in
continuare, la fel, pe de o parte pe de alta parte, nu numai ci
si
conectori care
introduc ultimul argument: in fine, pentru a termina, in ultimul rand, nu in ultimul rand
- conectori care leaga argumentele intre ele: si, dar, insa, ci, sau
c)Incheierea
-emiterea concluziei prin sintetizarea
argumentului și reformularea tezei.
Concluzia e o parte foarte importanta compunerii pentru ca
insumeaza teza si argumentele in favoarea ei, lasand cititorului o
imagine clara asupra pozitiei pe care o adopta autorul.
l Conectori
care introduc concluzia: deci, in concluzie,
asadar, iata de ce, ei bine
|
Explicația
Explicația
|
Fișe
independente cu
Structura
textului argumentativ
|
Frontala
Frontala
|
5. Dirijarea invațarii
|
|
Profesorul inmaneaza fiecarui elev
cate o fișa cu Planul compunerii argumentative privind
apartenența romanului la gen și la specie:
a)Introducere - poate cuprinde una
sau mai multe idei, de exemplu:
- o considerație generala privind
opera scriitorului;
-locul operei literare de studiat in contextul
literarturii romane;
-emiterea tezei
b)Cuprins - plecandu-se de la
ideea ca romanul Baltagul este o specie a
genului epic, se va avea in vedere: Caracteristici
despre genul epic
aserțiuni/afirmații: precizarea a
patru caracteristici ale genului epic;
suporturi/dovezi: exemplificarea
fiecarei carcateristici cu elemente concrete din opera de studiat/text-suport.
Caracteristici
despre roman
aserțiuni/afirmații: precizarea a
patru caracteristici ale romanului;
suporturi/dovezi:
exemplificarea fiecarei carcateristici cu elemente concrete din opera de
studiat/textul-suport.
-utilizarea conectorilor logici.
c)Incheiere cuprinde o concluzie a temei abordate.
- emiterea concluziei prin sintetizarea argumentului
și reformularea tezei
-utilizarea conectorilor.
|
Conversația
euristica
|
Fișe
independente cu
Planul compunerii argumentative privind
apartenența romanului la gen și la specie
|
Frontala
|
6. Obținerea
performanței
|
|
.Elevii redacteaza compunerea, parcurgand,
fazele și etapele, valorificand precizarile și
observațiile indicate de profesor.
.Profesorul explica elevilor eventualele
neințelegeri.
|
Observația
|
Planșa
Fișe
independente
|
Pe grupe
|
7. Feedback-ul (Ascultarea și discutarea
catorva compuneri)
|
|
.Se deleaga reprezentanți celor patru
echipe.
.Se asculta compunerile, dupa care se
trece la discutarea lor.
.Profesorul urmarește: spiritul
critic de observație, deprinderile de exprimare a impresiilor despre
textul audiat, și, implicit, cunoștințele de teorie
literara.
.Profesorul face aprecieri și
observații asupra compunerilor audiatecu privire la conținut, la
redactare: coerența textului, concizie, claritatea enunțului,
stilul și vocabularul adecvate conținutului compunerii.
|
Lectura
expresiva
Dialog
Explicația
|
Compunerile
elevilor
|
Frontala
|
8. Evaluarea compunerilor
|
|
.Profesorul pentru a avea o viziune asupra
capacitații de autoevaluare a elevilor sai, cere elevilor
sa evalueze obiectiv compunerile audiate.
.Profesorul evalueaza compunerilor,
noteaza și motiveaza notele.
|
Conversația
|
Compunerile
elevilor
|
Frontala
|
9. Retenția și transferul (Tema pentru
acasa)
|
|
.Profesorul comunica elevilor tema pentru
acasa, facand recomandari cu privire la definitivarea textelor
elaborate in clasa.
|
Observația
independenta
|
Compunerile
elevilor și Fișele independente
|
Independenta
|
|
|
Didactica
|
|
|
Referate pe aceeasi tema
|
|
Ramai informat |
Informatia de care ai nevoie Acces nelimitat la mii de documente. Online e mai simplu. |
Contribuie si tu!
Adauga online documentul tau.
|
|
|
|
|