Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Didactica


Qdidactic » didactica & scoala » didactica
de lectie - tablou pentru mama



de lectie - tablou pentru mama


Proiect de lectie



DATA                 :

SCOALA : Generala Nr. 2

CLASA               : a IV- a H

PROPUNATOR:




ARIA CURRICULARA         : ACTIVITATE TRANSCURRICULARA

UNITATEA DE INVATARE: ACTIVITATI CU MATERIALE OBTINUTE PRIN

PRELUCRARE - HARTIA

TITLUL LECTIEI                  : IRIS FOLDING

"tablou pentru mama"

TIPUL LECTIEI                     : FORMARE DE PRICEPERI SI DEPRINDERI








SCOPUL LECTIEI: dezvoltarea capacitatii de exprimare plastica, literara si prin intermediul abilitatilor practice prin compozitii expresive si creatoare pe o tema data



OBIECTIV DE REFERINTA:


sa combine tehnici si instrumente variate in vederea indeplinirii unui scop propus;

sa creeze produse utile in viata de zi cu zi, dupa un plan stabilit, combinand tehnicile

invatate



OBIECTIVE OPERATIONALE:


O.1: sa utilizeze corect si adecvat instrumentele de lucru;

O.2: sa verbalizeze actiunile care definesc etapele realizarii produsului dat;

O.3: sa asambleze elementele componente ale lucrarii

O.4: sa imbine toate elementele, prin lipire, pe un suport cartonat, pentru a

obtine produsul final - tabloul pentru mama;

O.5: sa aprecieze calitatea produselor finite, in functie de criterii simple date, prin raportare la

produsul model.








ELEMENTELE ACTIVITATII DE PREDARE- INVATARE


TIPURI DE INVATARE:  operationala, receptiv reproductiva, inteligibila, creativa;

TIPURI DE INTERACTIUNE: expozitiva, dialogata, prin activitatea independenta a copiilor, pe grupe:

TIPURI DE STRATEGIE inductiva, deductiva, mixta:

METODE SI PROCEDEE conversatia, explicatia, exercitiul, instructajul verbal, munca independenta, tehnice audio vizuale( CD audio- cantece despre mama, film despre mama

RESURSE TEMPORALE: 45 minute

RESURSE UMANE: 10 elevi

MIJLOACE DE INVATAMANT: imagini cu flori de primavara, foarfeca, lipici, scotch, hartie glasata, cartoane colorate, laptop, CD cu cantece despre mama, video proiector.



BIBLIOGRAFIE:


Programe scolare pentru clasa a IV-a - Educatie tehnologica, Bucuresti, 2005


Cerghit, I.; Radu, I.T. - Didactica, manual pentru clasa a X-a-scoli normale,

E.D.P., R.A., Bucuresti, 1995










MOMENTELE LECTIEI

DURATA


DEMERSUL DIDACTIC

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

METODE

MIJLOACE


1. MOMENT ORGANIZATORIC

1 minute

Dispunerea mobilierului in trei grupe si organizarea

colectivului de elevi in trei echipe de lucru a cate trei elevi

fiecare

Pregatirea materialului frontal, cat si a celui care se foloseste la nivelul fiecarei grupe





Explicatia







2. CAPTAREA ATENTIEI


4 minute

Citirea unei povesti cu talc.

Intonarea unui cantec despre mama.






Conversatia



CD audio


3. ANUNTAREA TITLULUI SI ENUNTAREA OBIECTIVELOR

2 minut

Elevii sunt invitati sa realizeze un dar mamelor: "Tablou din flori pentru mama"

Elevilor li se explica faptul ca, in aceasta ora, vor confectiona din carton si hartie colorata o coronita, imbinand tehnica decuparii cu cea a colajului; la final vor aprecia calitatea lucrarilor, in functie de criteriile de realizare enuntate si notate la vedere (ANEXA 1), dar si prin comparare cu produsul model cat si cu cele ale celorlalti colegi.

Se recapituleaza impreuna cu elevii lucrarile efectuate pana in acel moment si materialele din care au fost ele confectionate.

Conversatia



4. DIRIJAREA INVATARII

4 minute











Elevii sunt anuntati ca fiecare grupa va realiza un tablou pentru mama si sunt organizati pe grupe pentru a se ajuta reciproc, pentru a-si impartasi opinii in legatura cu tema propusa.

Intuirea instumentelor si a materialelor aflate pe banci.

Prezentarea produsului model si a tuturor etapelor parcurse in realizarea unui model prin tehnica Iris Folding, expunerea acestuia in fata clasei pentru a putea fi usor vizualizat (ANEXA 2)

Se intuiesc fazele lucrarii de catre elevi, fiind aduse completarile necesare de catre invatatoare:

v     Se intareste conturul modelului ales pe cartonul aflat dedesubt;

v     Se ridica foaia si se deseneaza pe urma lasata;

v     Se decupeaza apoi ;

v     Se suprapune fereastra creata exact peste model si se fixeaza cu scotch;

v     Se aleg culorile care se lipesc in dreptul literelor di ghidul tiparului, astfel ca fiecarei litere ii corespund niste numere;

v     Se pregatesc fasiile de hartie care se indoaie la aplicare pentru mai mult volum;

v     Se ia prima fasie cu prima culoare si se lipeste peste numarul unu al modelului cu muchia indoiturii spre interior, apoi fasia a doua cu care se procedeaza la fel;

v     Dupa principiul de constructie aratat inainte, se dispun fasiile de hartie in ordine alfabetica, astfel ca urmeaza numerele 3, 4, 5, pana la noua;

v     In mijloc, peste locul ramas liber se lipeste o bucata de hartie de culoare contrastanta irisul;

v     Se intoarce lucrarea pe partea opusa si se lipesc tulpina si frunzele. Laleaua este gata!

Se enumera regulile ce trebuie respectate in realizarea lucrarii: utilizarea corecta si atenta a instrumentelor de lucru, placuta imbinare a materialelor si culorilor, aspectul estetic al produselor finale, cooperarea cu colegii de echipa, incadrarea in timpul de lucru.


Explicatia



Conversatia


Demonstratia





















Instructajul







Produsul model

Observarea sistematica a elevilor (verbalizarea etapelor  produsului)












5. FORMAREA DE PRICEPERI SI DEPRINDERI

25 minute





Confectionarea tablourilor de catre elevi, sub indrumarea invatatoarei.

La cerere, elevii descriu invatatoarei fazele lucrarii.

In timpul lucrului, elevii canta un cantec despre  mama.

Li se cere elevilor sa o descrie prin cateva cuvinte pe mama.

Lucrarea practica

Carton, hartie colorata, foarfece, compas, lipici, sabloane

Tema de lucru in clasa

(confectiona-rea tabloului )


autoevaluarea


6. ANALIZA LUCRARILOR


TEMA PENTRU ACASA

2 minute

Se realizeaza o expozitie cu lucrarile elevilor.

Elevii apreciaza aspectul coronitelor confectionate de colegi, ghidandu-se dupa criteriile de realizare afisate in clasa.

Se autoapreciaza si cauta utilitatea propriului produs.

Strangerea materialelor si curatarea locului de lucru.


Conversatia


Autoevaluarea

ANEXA 1




CRITERII DE REALIZARE A PRODUSULUI




MODUL DE EXECUTIE


-Lipeste corespunzator fasiile in functie de codul de culori ales;


- Indoaie corect fasiile de hartie;


- Respecta toate etapele care trebuie parcurse pentru a realiza tehnica Iris Folding;


- Lucreaza ingrijit.



ESTETICA LUCRARII


































































Una dintre lucrarile elevilor

 

Lucrul elevilor

 

Tablouri pentru mama

 

Lucrul invatatoarelor din comisia metodica

 

Suportul video al lectiei

 
ASPECTE DIN DESFASURAREA LECTIEI



Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright