Scoala cu clasele I-VIII "Mihai Eminescu" LAZA, jud. Vaslui
Proiect de lectie
Clasa a VI-a
Unitate de invatare :
Lectie: Japonia
Tipul lectiei: mixta
(verificare - predare)
Verificare: India - populația și economia
Competente generale: Utilizarea limbajului
specific in prezentarea si explicarea realitatii geografice
utilizarea corecta a numelor proprii si a
termenilor in limbi straine
Identificarea si explicarea
dimensiunii sociale, civice si culturale a caracteristicilor
spatiului geografic
Dobandirea unor deprinderi si tehnici de lucru pentru
pregatirea permanenta
Competente specifice: C1 Recunoasterea
denumirilor si termenilor din geografia tarilor extraeuropene in
limbi straine
C2 - Citirea hartii
si utilizarea corecta a semnelor conventionale
C3 - Identificarea
principalelor elemente naturale si socio-economice reprezentate pe un
suport cartografic
C4 - Prezentarea caracteristicilor geografice ale
tarilor pe baza unor date accesate prin internet
C5 - Explicarea diversitatii naturale, umane
si culturale a continentelor extraeuropene realizand corelatii cu
informatiile dobandite la alte discipline scolare
C6 - Analizarea unor elemente din realitatea
continentelor si tarilor extraeuropene observata (direct
sau indirect)
Strategii didactice: cognitive,
euristice, dirijate;
Metode: conversatia
euristica, explicatia, lucrul cu harta, comparatia,
invatarea prin descoperire, jocul geografic;
Mijloace de
invatamant: Harta fizica a Asiei, atlase, manuale, fise
de evaluare, calculatorul;
Material bibliografic: Manualul, Didactica aplicata a
geografiei( N. Ilinca, O. Mandrut)
Schema lectiei se structureaza
pe urmatorul plan :
E1. Asezare geografica,
vecini
E . Cadrul natural
E3.
Populatia si asezarile umane
E4.
Economia
Desfasurarea
lectiei:
Evenimentele
lectiei
|
Competente
|
Continutul
informativ
|
Nivelul
initial al cunoasterii elevilor
|
Sarcini de
invatare
|
Strategii
didactice
|
Evaluare
|
Momentul organizatoric
|
Pregatirea elevilor pentru ora
|
Se verifica materialul didactic, se noteaza
absentii(3min.)
|
Verificarea cunoștințelor
|
|
Evaluarea cunoștințelor din lecția precedenta se
face prin intrebari.
|
Pregatirea aperceptiva
|
Captarea atentiei pentru buna
desfasurare a lectiei
|
Vizionarea unor imagini (2
min.)
|
Metode: observarea
Mijloace: retroproiectorul
|
Oral prin intrebari
|
Anuntarea lectiei si a obiectivelor
pentru atingerea competentelor
|
Aflarea titlului lectiei prin
vizionarea unor imagini:
Japonia
Se anunta obiectivele
urmarite
|
Dirijarea evaluarii
Verificarea cunostintelor anterioare
43 min.
|
C1- C2
|
E1
|
Cunosc caracteristici ale Asiei
|
-privesc harta Asiei, identifica pe atlase
pozitia geografica si vecinii Japoniei
|
Metode: conversatia, explicatia, lucrul cu
harta, exercitiul
Mijloace: Harta fizica a Asiei, atlasul,
Forme de organizare: in perechi
|
Frontala:
scrisa, orala
Aprecieri verbale,
|
C1 - C6
|
E2
|
Cunosc
caracteristicile cadrului
natural al Asiei
|
Privesc harta, imaginile localizand unitati ale cadrului natural al Japoniei,
analizeaza, compara, privesc imaginile si incearca
raspunsul corect la intrebarile sau instrucțiunile
profesorului
|
Metode: conversatia, explicatia, lucrul cu
harta, comparatia
Mijloace: Harta fizica a Asiei, atlasul, manualul
Forme de organizare: in perechi
|
Frontala:
scrisa, orala
Aprecieri verbale,
Exercitii
|
C1-C6
|
E3
|
Cunosc cadrul natural , stiu sa localizeze la
harta, au auzit de diferite elemente caracteristice populatiei
si oraselor japoniei
|
Privesc harta, imaginile localizand orasele, analizeaza, compara,
privesc imaginile si incearca raspunsul corect
|
Metode: conversatia, explicatia, lucrul cu harta,
comparatia Mijloace: Harta fizica a Asiei, atlasul, manualul
Forme de organizare: individuala
|
Frontala:
scrisa, orala
Aprecieri verbale,
Exercitii
|
|
C3 - C6
|
E4
|
Cunosc cadrul natural, orasele si au auzit de
numeroase produse care se fabrica in japonia
|
Localizeaza orasele pe harta și atlas;
enumera cateva produse de origine japoneza
|
Metode: conversatia, explicatia, lucrul cu harta,
comparatia
Mijloace: Harta fizica a Asiei, atlasul, manualul
Forme de organizare: individuala
|
Frontala: in perechi, scrisa, orala
Aprecieri verbale,
Exercitii
|
Anuntarea
temei pentru acasa
|
- de rezolvat un test
|
Aprecierea
Activitatii
Notarea
3min
|
Se fac obsrvatii asupra
modului cum au raspuns elevii.
Se noteaza pe rand
elevii care au fost foarte activi.
|
| | | | | | | |