Proiect de lectie
SCOALA: LICEUL VALENI
CLASA :I A
ARIA
CURRICULARA: Arte
DISCIPLINA: Educatie
plastica
TEMA
plastica: Expresivitatea spatiului
plastic
SUBIECTUL
LECTIEI: Gradina cu lalele
Tipul
lectiei : Formare de priceperi si deprinderi
SCOPUL
LECTIEI: -obtinerea unei compozitii plastice
echilibrate in care sa se foloseasca
culorile specifice anotimpului primavara
-dezvoltarea
simtului estetic si sensibilitatea;
OBIECTIVE
OPERATIONALE
O.1.- sa foloseasca
instrumentele si materialele necesare orei de educatie plastica;
O.2.- sa cunoasca notiunile
invatate: spatiul plastic, elemente plastice
O.3.- sa explice semnificatia
culorilor invatate;
O.4 - sa foloseasca
in obtinerea spatiului plastic amestecuri ale culorilor calde , reci
;
O5- sa realizeze un spatiu plastic
dat , dezvoltandu-si simtul estetic si sensibilitatea .
O.6 - sa aprecieze obiectiv lucrarile
proprii si lucrarile colegilor
STRATEGIA
DIDACTICA: activ-participativa
METODE
SI PROCEDEE: conversatia
euristica,explicatia, exercitiul, observarea, munca independenta , problematizarea, gandirea critica.
MIJLOACE
DIDACTICE : imagini cu anotimpul
primavara , coli de desen,
acuarele, plansa
demonsrativa "Steaua culorilor", CD cu cantece
de primavara.
Scenariu
didactic
Etapele
lectiei
|
Ob.
op.
|
Continuturi
|
Actiuni si operatii
|
Evaluare
|
I.Etapa
pregatitoare
|
|
- Pregatirea materialelor specifice , stabilirea climatului
optim pentru desfasurarea lectiei.
- Elevii pregatesc lucrarile realizate in ora
precedenta.
|
Elevii
se pregatesc pentru inceperea activitatii
|
|
II.Prezentarea
datelor de limbaj tehnologic
|
O2
O3
|
Prin joc didactic verific
cunostintele invatate pana acum, referitoare la culori,
nonculori,amestecul culorilor,obtinerea tonurilor.
Jocul "Criticii de arta"
O parte din elevi vor avea fise cu
intrebari,iar altii cu raspunsuri.Cand unul din elevi va pune intrebarea cel
care detine raspunsul trebuie sa se ridice in picioare si sa raspunda .
-
Care sunt culorile primare ?
-
Dar cele binare?
-
Cum se obtin culorile binare ?
-Ce
formeaza culorile primare , cat si cele binare ?
- Cum mai putem imparti culorile?
- Care sunt culorile calde ?
- Ce senzatie ne dau aceste culori?
-Care sunt culorile reci?
- Ce senzatie va dau aceste culori?
-Care sunt nonculorile ?
- Ce rol au ele ?
- Ce obtinem prin amestecul
culorilor ?
-Ce obtinem prin amestecul unei culori cu
alb sau cu negru ?
Se
citeste ghicitoarea.
Cantece
si poezii despre primavara.
|
Elevii
participa la joc , raspunzand la intrebari.
|
Aprecieri
verbale
|
III.Anuntarea
subiectului si descrierea sarcinilor
IV.Orientarea
activitatii practice
|
O3
|
- Anunt elevii ca in aceasta
ora vor trebui sa realizeze o compozitie plastica cu
subiectul "Gradina cu lalele".
- Se discuta despre primavara : schimbarile din
natura , luna mai - luna florilor ( narcise , lalele).
- Prezentarea plansei demonstrative.
- Prin dialog dirijat se discuta despre:
spatiu plastic; semne plastice; ordonarea spatiului plastic
prin marimea elementelor plastice, dispunerea lor , dar si
prin culoare; ce culori vor folosi , cum le vor dispune pentru a realiza
expresivitatea compozitiei.
- Se reactualizeaza cerintele
realizarii temei :plansa nu se misca, doar mana;se
lucreaza din partea stanga sus ; pozitia in banca.
|
Participa
la dialog , raspunzand la intrebari .
Elevii
raspund la intrebari
|
Evaluare
formativa , prin aprecieri verbale, aprobari , dezaprobari
|
V.Activitatea
propriu-zisa
|
O1
O4
O5
|
Se va realiza lucrarea in mod
individual , respectand indicatiile , privind tehnica si etapele de
lucru.
Elevii sunt indrumati
sa realizeze o compozitie echilibrata , folosind
expresivitatea culorilor si tonurilor acestora.
|
Elevii
lucreaza respectand indicatiile.
|
|
VI.Analiza
si aprecierea lucrarilor
|
O.6
|
Prezentarea lucrarilor
si aprecierea lor dupa urmatoarele criterii:
- respectarea temei plastice;
-expresivitatea liniilor si a formei
plastice ;
-bogatia si expresivitatea
culorilor ;
-originalitate, creativitate
|
Elevii
vor face aprecieri pentru lucrarile puse in discutie
|
Aprecieri
individuale
Aprecieri
asupra activitatii in ansamblu
|