Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Didactica


Qdidactic » didactica & scoala » didactica
didactic clasa a IV-a - limba si literatura romana - textul narativ:"Razbunarea iepurelui"



didactic clasa a IV-a - limba si literatura romana - textul narativ:"Razbunarea iepurelui"


Proiect didactic






DATA ;       

CLASA a IV-a

OBIECTUL Limba si literatura romana

SUBIECTUL Textul narativ:"Razbunarea iepurelui"

(poveste chinezeasca)

TIPUL LECTIEI :         -dobandirea de noi cunostinte

PROPUNATOARE:      Stirbu Vasilica Larisa

SCOPUL LECTIEI:    -formarea capacitatii de a desprinde morala si



mesajul transmis de un text narativ;

-dezvoltarea capacitatii de exprimare a propriilor

opinii si de sustinere a acestora cu argumente;

OBIECTIVE

DE  REFERINTA: sa inteleaga semnificatia globala a mesaju-

lui ascultat ,stabilind legaturi intre infor-

matiile receptate si cele cunoscute

anterior;

1.6-sa manifeste atentie si toleranta fata de

partenerul de dialog;

3.3-sa identifice caracteristicile fizice si

morale ale personajelor din texte citite;

3.4-sa citeasca fluent si expresiv un scurt text

necunoscut;

OBIECTIVE

OPERATIONALE:    O1 -sa citeasca corect, fluent, expresiv si

constient un scurt text ;

O -sa explice cuvintele si expresiile noi,

introducandu-le in enunturi proprii;

O -sa raspunda la intrebarile legate de text;

O4 -sa enumere insusirile morale si fizice ale

leului si iepurelui;

O5 -sa exprime propriile ganduri si opinii pe

care sa le sustina cu argumente;

O6 -sa gaseasca un alt sfarsit povestii;

O7 -sa rezolve corect cel putin doi itemi

din fisa de munca independenta;




OBIECTIVE

EDUCATIVE:              -dezvoltarea gandirii logice ,

creatoare;

-dezvoltarea exprimarii corecte;

-dezvoltarea tolerantei fata de partenerul de

dialog


METODE SI

PROCEDEE:        

Conversatia;

Exercitiul;

Explicatia;

Brainstorming ;

Discutiile colective;

Ciorchinele;

Munca independenta;

Gandirea critica;


MIJLOACE DE

INVATAMANT:

Fisa de munca independenta;

Planese;

Manual;

Marker;


DURATA:                          45 min



BIBLIOGRAFIE:

  1. "Ghid metodologic de aplicare a programei de limba si literatura romana la clasa a IV-a" , MEC , Bucuresti ,  2001
  2. Curriculum National















DESFASURAREA LECTIEI




ETAPELE  

LECTIEI



ACTIVITATEA

INVATATOAREI


OB.

OP.


ACTIVITATEA

ELEVILOR

METODE

DIDACTICE

RESURSE

MOD.

DE

ORGANIZARE


1.Moment

Organizatoric



2.Captarea

atentiei




















3.Anuntarea titlului si a obiectivelor



4. Dirijarea invatarii






























5. Obtinerea performantelor.








6.Fixarea cunostintelor.










7. Asigurarea conexiunii inverse.





8.Aprecieri si recomandari.







Pregatesc materialul necesar desfasurarii orei de limba si literatura romana.



Le afisez o plansa pe care sunt scrise mai multe proverbe:

Lauda de sine nu miroase a bine!

Buturuga mica ,rastoarna carul mare!

Cine se trezeste de dimineata departe ajunge.

Ce semeni aceea rasare.

Meseria este bratara de aur.

Cititi proverbele!

La sfarsitul lectiei ,dupa ce vom citi si discuta textul nou ,veti stabili care dintre aceste proverbe se potrivesc mesajului transmis .

Le impart fisele cu textul nou.


Astazi von discuta despre textul dat ,despre mesajul transmis prin acest text si va veti exprima parerile voastre despre text.


Propun citirea textului in lant, in stafeta .

Le explic cuvintele pe care nu le cunosc .

Care sunt personajele textului?

Cum se intelegea leul cu iepurele?

Cititi propozitiile de unde reiese care era atitudinea leului fata de iepure.

Cititi vorbele animalului intalnit de iepure?

De ce sunt puse vorbele intre semnele citarii?

Ce l-a intrebat leul pe iepure?

Ce s-a hotart leul sa faca?

Unde l-a dus iepurele?

Ce s-a intamplat la fantana?De ce credeti ca ieupurele i-a spus leului despre un animal mai curajos decat el?



Le afisez o plansa(anexa 1).

Va trebui sa completam in cerculete cu insusirile leului si iepurelui.

Ce ati simtit cand ati aflat ca leul a cazut in fantana?De ce?


Le expun o plansa.Cititi cerinta.(anexa 2)

Esti de accord cu modul in care s-a razbunat iepurele?De ce?

Daca tu ai fi ieuperele te-ai razbuna pe leu?Daca DA , cum ai proceda?Daca NU , explica de ce.Scrieti pe fisa raspunsul.Aveti 5 min.


Care sunt personajele textului?

Care sunt insusirile leului?Dar ale iepurelui?Care este morala textului?

Imaginativa alt sfarsit povestii.Care ar fi acesta?

Care dintre proverbele de pe plansa se potivesc cu morala textului.De ce?

Cititi textul pe roluri.


Le dau o fisa.Le explic cerintele .Aveti 5 minute.

Strang fisele si explic cum trebuia sa rezolve corect.

Va ramane tema sa gasiti un alt sfarsit povestii.


Apreciez activitatea elevilor si evidentiez raspunsurile cele mai frumoase.




































O1

O















O









O








O










O

O6  





O






























2-3 elevi citesc proverbele de pe plansa.



















Elevii citesc textul.


Elevii alcatuiesc propozitii cu noile cuvinte.

Iepurele si leul.

1-2 elevi raspund.


Un elev citeste.





Un elev raspunde.


Elevii raspund la intrebari ,motivandu-si raspunsurile.









Elevii ies la tabla si completeaza insusirile personajelor.



Elevii isi exprima parerile ,motivandu-le




Elevii isi exprima parerile si le scriu pe plansa si pe fisa.



Elevii scriu propriile paraeri ,apoi le citesc.




Elevii raspund.

Elevii isi imagineaza alt sfarsit.




Elevii raspund si argumenteaza.

2-3 perechi citesc textul pe roluri.






Elevii completeaza fisa.








Conversatia













Conversatia







Exlicatia

Conversatia





Exercitul

Lectura explicative

Fise cu textul

Argumentarea

Conversatia

















Ciorchinele

Exercitiul

Demonstratia

Plansa

marker

brainstorming




planese

markar

argumentarea

brainstorming

exercitiul

gandirea critica






Explicatia

Conversatia

Fise

planse






Conversatia

Exercitiul

Fise




conversatia















Activitate frontala




















Activitate frontala






Activitate frontala
























Activitate frontala

Activitatea individuala







Activitate frontala

Activitatea individuala









Activitate frontala

Activitatea individuala








Activitate frontala

Activitatea individuala








Numele si prenumele                                                                               . .. . . . .



Fisa de munca independenta


Completeaza cu A pentru adevarat si cu F pentru fals in caseta corespunzatoare :

a)     Leul il dispretuia pe iepure. . . . ..

b)     Iepurele l-a dus pe leu la fantana . . . .

c)     Leul a sarit in prapastie . . .

d)     Leul a fost salvat de iepure . . .

e)     Personajele povestii sunt leul si iepurele . . . .


Alcatuiti propozitii cu urmatoarele cuvinte :manie , holbati , dispretuia.



3. Incercuieste insusirile leului :

Puternic, slab, laudaros , rautacios , bun , intelept , increzut , istet , ingamfat ,calm ,manios.





Numele si prenumele                                                                               . . . . . .



Fisa de munca independenta


1.Completeaza cu A pentru adevarat si cu F pentru fals in caseta corespunzatoare :

f)      Leul il dispretuia pe iepure. . . . ..

g)     Iepurele l-a dus pe leu la fantana . . . .

h)     Leul a sarit in prapastie . . .

i)      Leul a fost salvat de iepure . . .

j)      Personajele povestii sunt leul si iepurele . . . .


2.Alcatuiti propozitii cu urmatoarele cuvinte :manie , holbati , dispretuia.



3. Incercuieste insusirile leului :

Puternic, slab, laudaros , rautacios , bun , intelept , increzut , istet , ingamfat ,calm .




Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright