Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Matematica


Qdidactic » didactica & scoala » matematica
didactic matematica - numarul 10



didactic matematica - numarul 10


Proiect didactic


Data

Clasa : I

Scoala : Scoala cu clasele I-VIII

Aria curriculara : Matematica si stiinte ale naturii

Disciplina: matematica

Subiectul : Numarul 10

Tipul : insusire de noi cunostinte

Obiective de referinta

1.1.sa inteleaga sistemul zecimal de formare a numerelor(din zeci si unitati), utilizand obiecte pentru justificari;

1.2.sa scrie, sa citesca,sa compare si sa ordoneze numerele naturale de la 0 la 100

2.3.sa sesizeze asocierea dintre elementele a doua grupe de obiecte, desene sau numere mai mici ca 30, pe baza unor criterii date.

Obiective operationale

O1.sa grupeze obiectele corespunzator numarului 10;

O2.sa completeze ,in scris, multimile de obiecte ;

O3.sa scrie cifra 10, dupa model;



Metode si procedee: conversatia, observatia, exercitiul,   cubul, povestirea, explicatia, demonstratia.

Mijloace de invatare: planse cu cifra, imagini cub, imagini (castel,balaur,copiii numere),fise

Moduri de organizare: individual, frontal, in perechi.

Bibliografie

*Ghidul programului de informare-formare a institutorilor-invatatorilor, Curriculum pentru clasele I si a IIa, Bucuresti, 2003.

*Matematica, manual pentru clasa I, Victoria Padureanu, Tudora Pitila, Cleopatra Mihailescu, Ed. Aramis, 2004.

*Activitati transdisciplinare, Ghid pentru invatatori, Ed. RADICAL, 2003.


Durata




Etape

Ob.

Activitatea invatatoarei

Activitatea elevilor

Metode

Forme de organizare

Moment organizatoric


Asigur conditiile necesare pentru buna desfasurare a lectiei.

Se pregatesc.



Activitate transdisciplinara


Captarea atentiei




Exista demult, intr-un tinut indepartat un castel minunat al numerelor. In el locuiau copiii numere(afisez o imagine cu un castel si copiii numere 9).

Intr-o zi, copiii numere au fost capturati de Mate Bau-Bau, un balaur , pentru ca acesta ura matematica si dorea ca nimeni sa nu mai invete nimic de la copiii numere.

Din fericire in acea zi, Zece lipsea de acasa, deoarece era randul lui sa aduca la castel copiii de clasa I pentru a le preda o noua lectie despre numere.

Fiind numarul 10, doar el putea distruge balaurul , insa elevii de clasa I au hotarat sa-l ajute, impreuna cu voi.

Vom ajuta copiii sa recupereze castelul numerelor?

Pentru a anunta copiii ca ii vom ajuta, le vom trimite cate o scrisoare cu numere.

Pe banci aveti cate un plic cu stelute.In perechi veti realiza un chenar al scrisorii, iar mesajul va fi realizat din numere colorate si personalizate(gura, ochi, maini, picioare, palarii, etc.)

La final le vom pune intr-un plic mare pentru a le trimite.








Asculta.

Observa.























Raspund.









Fiecare elev va pune stelute pe jumatate de foaie si vor colora cate o cifra preferata.









Conversatia

Explicatia

Observatia

Povestirea






























Conversatia

Explicatia

Exercitiul










Frontal































In perechi











Reactualizarea cunostintelor



Pentru ca si copiii numere capturati de catre balaur sa afle ca suntem alaturi de ei, vom trasmite mesajele urmatoare:

-numarati crescator si descrescator pana la 9;

-numarati din doi in doi;

-numarati din trei in trei;

-vecinii lui 3, 5, 8.





Asculta.

Raspund solicitarilor.




Conversatia

Exercitiul





Frontal

Individual


Anuntarea temei



Cum am spus ca se numeste copilul numar pe care-l vom ajuta sa-si elibereze fratii?

Astazi vom invata si noi numarul 10, pentru a deveni prieteni buni cu Zece, copilul numar.

Vom forma multimi, vom invata sa scriem numarul, etc.


Copilul numar se numeste Zece.







Asculta.






Conversatia

Explicatia







Frontal


Dirijarea invatarii


























O1

O2

O3








Afisez o plansa cu numarul 10 si cu ajutorul meu vor descoperi din ce este alcatuit numarul si diferenta intre acesta si cele invatate anterior.


Pe o plansa voi explica modul de scriere al lui 10: 1 zece si 0 unitati.

Copiii sunt invitati la tabla pentru a completa corespunzator tabelul cu cifrele invatate.


Utilizand metoda cubului elevii vor indeplini, diferentiat, sarcinile din anexa 1.






Pentru a invata sa scrieti corect cifra, ascultati explicatiile si aplicati pe caiete.

Pe o plansa prezint ,in intregime si separat elementele lui 10.

Demonstrez scrierea numarului si ajut elevii sa scrie un rand pe caiete.



Asculta si descopera modul de scriere al numarului nou.









Realizeaza sarcina.





Formeaza grupele diferentiat, primesc sarcinile, iar dupa rezolvare, liderul prezinta munca echipei si lipim impreuna fisa pe un cub.



Asculta si observa.







Aplica.










Conversatia

Explicatia










Exercitiul





Exercitiul

Explicatia

Cubul








Explicatia

Exercitiul

Demonstratia





Frontal










Frontal





Frontal

In grup









Frontal

Individual


Obtinerea performantei



Pentru a incheia cu succes lupta contra balaurului Mate Bau-Bau, veti rezolva, conform cerintelor,sarcinile din fisa primita.

Anexa 2




Asculta explicatiile si lucreaza.



Conversatia

Explicatia

Exercitiul




Frontal

Individual


Aprecieri si recomandari




Fac aprecieri colective si individuale cu privire la activitatea desfasurata.

Felicit copiii pentru ca au salvat Castelul numerelor.

Asculta.

Conversatia

Frontal

















ANEXA 1



  • Elevii sunt impartiti in grupe
  • Invatatoarea le prezinta elevilor un cub care are desenat pe fiecare latura unul din simbolurile stabilite:
    1. fluturele- DESCRIE
    2. cerbul- COMPARA
    3. puiul- ANALIZEAZA
    4. tigrul- ASOCIAZA
    5. maimuta- APLICA
    6. curcanul-ARGUMENTEAZA

Toate aceste operatiuni elevii le vor face pe fise, fiecare echipa va primi o fisa conform simbolului .

  • Dupa ce elevii vor lucra pe echipe aceste fise, vor veni la tabla, bineinteles un reprezentant al fiecarei echipe, care va prezenta colegilor rezultatele finale ale fiselor de lucru.

DESCRIE cifra 10

-deseneaza elementele ei component


 COMPARA

-compara cifra 10 -cifra 8-compara obiectele cu care se aseamana fiecare. Scrie cifrele pe fisa.



ANALIZEAZA

Completeaza cu obiecte multimile si analizeaza-le.

 

 














APLICA-Scrie un rand cu numarul 10



ASOCIAZA

- numarul cu obiecte din mediul inconjurator


ARGUMENTEAZA ca vacutele din imagini au impreuna 10 pete. Numara-le si coloreaza-le.

                    



Anexa 2
















Completeaza axa numerelor.







2.Completeaza multimile de 10 elemente.











3.Sa scriem:            

















































































































Descriptori de performanta


itemul

foarte bine

bine

suficient


Sa completeze casutele goale cu cele 7 numere potrivite

Sa completeze casutele goale cu 5 numere potrivite

Sa completeze casutele goale cu 3 numere potrivite


Sa formeze, prin completare, cele 6 multimi date

Sa formeze, prin completare,4 multimi din cele date

Sa formeze, prin completare, 2 multimi din cele date


Sa scrie corect, respectand spatiul, 3 randuri cu numarul 10

Sa scrie corect, respectand spatiul, 2 randuri cu numarul 10

Sa scrie corect, respectand spatiul, 1 rand cu numarul 10




Centralizarea rezultatelor

8.XII.2011

Matematica



Nr.crt

Nume prenume

I1

I2

I3

NOTA


Canpeanu.M.






Croitoru.F.






Ciucur.V.






Gegea.M.C.






Gheorghiescu.N.






Iancu.R.






Ionescu.G.






Matei.A-M.






Matei.E.






Negrei.G.






Negrei.M.






Niculae.L.C.






Stan.N.






Serban.C.S.






Toader.A.I.






Toma.A.






Toma.I.A.






Valeanu.A.






FISA

de inregistrare a rezultatelor obtinute la probele de evaluare sumative,

la nivel de clasa


SCOALA: . . . . . . . . . . . . . . . .

DISCIPLINA :

CLASA: . . . . . . . . . .

DATA:..

NUMAR DE ELEVI EVALUATI:


MATRICEA DE SPECIFICATII:


Continuturi /

Obiective

Cunoastere

Intelegere

Aplicare

Analiza

Sinteza

Evaluare



















































CALIFICATIVE OBTINUTE LA PROBA DE EVALUARE:


Foarte bine


Bine

Suficient

Insuficient

Nr. elevi












PROBLEME IDENTIFICATE:


Probleme identificate

Numar de elevi

care intampina

dificultati


























MASURI AMELIORATIVE (se vor anexa fisele de ameliorare):






Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright

Matematica



Statistica

Esee pe aceeasi tema


TEST DE EVALUARE Matematica - Inmultirea si impartirea
Model pentru simularea probei de matematica din cadrul examenului de bacalaureat la nivelul municipiului bucuresti
FISA DE LUCRU - operatii de inmultire si impartire
Ce este matematica? - matematica vazuta ca suma a ramurilor sale, matematica- modalitate de a modela lumea, matematica privita ca limbaj
Media aritmetica si media aritmetica ponderata
Metoda Newton pentru sisteme de ecuatii algebrice neliniare
Jocurile logico-matematice - psihopedagogia invatarii matematice
Metode numerice - bilete de examen
Arii si volume
Unghiul dintre 2 drepte



Ramai informat
Informatia de care ai nevoie
Acces nelimitat la mii de documente. Online e mai simplu.

Contribuie si tu!
Adauga online documentul tau.