PROIECT DIDACTIC
Data:
Grupa: mica
Categoria de activitate: Activitati
alese, jocuri si alte activitati desfasurate cu copiii-etapa I
Tipul de activitate:
Consolidare-verificare
Mijlocul de realizare si
subiect:
A.Coltul
papusii
a)
Joc de
rol: "De-a gospodinele"
b)
Joc de
creatie: "De-a mama"
B. Arta:
a)Modelaj:" Ridichi"
C. Constructii:
a)
Masinile cu care vom calatori spre "casa lui
Azorel"
Tipul
de activitate: Dobandire de cunostinte
Scopul activitatii: Consolidarea cunostintelor si
deprinderilor dobandite
in
activitatile comune prin inbinarea armonioasa a
elementelor
de invatare, joc si munca.
Obiective operationale:
O1- sa intuiasca
materialul pus la dispozitie pe masute;
O2-
sa utilizeze tehnicile de lucru cunoscute in realizarea
sarcinilor(la sectorul
modelaj si constructii)
O3- sa
foloseasca formule de adresare politicoasa in
solicitarea ajutorului;
O4- sa
foloseasca un limbaj specific situatiei de joc;
O5- sa
coopereze cu partenerii de joc pe parcursul
desfasurarii activitatii.
Strategii didactice:
- Metode
si procedee:
conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul.
- Material
didactic: -set de
ustensile pentru jocul de-a mama;
halate,
aluat,forme pentru decupatsi aragaze-jucarii pentru
jocul "De-a gospodinele";
plastilina
si servetele pentru sectorul arta;
piese lego si
diferite masini, unelte pentru sectorul constructii.
- Durata: 20'
- Material
bibliografic: -"Jocuri
si activitati alese in gradinita de copii", Editura Didactica si
pedagogica 1972, Buc.
Organizarea activitatii:
- Aerisirea salii de grupa;
- Pregatirea materialului pe
masute;
- Intrarea organizata a copiiilor in sala
de grupa.
Desfasurarea activitatii:
SECVENTELE
ACTIVITATII
|
CONTINUTUL
INSTRUCTIV-EDUCATIV
|
METODE SI PROCEDEE
|
EVALUAREA
|
I.
Introducerea
in
activitate (captarea
atentiei)
|
Se va face prin prezentarea
personajului Azorel sosit in clasa pentru a-i invita pe copii, la
tara, la stapanii lui, si rugamintea acestuia este
de a-i cumpara stapanului sau ridichi.
|
conversatia
|
|
II.
Anuntarea temei si intuirea materialului distributiv
|
-Astazi la
activitati alese ne vom pregati sa mergem in vizita
la stapanii lui Azorel, iar pentru asta, ce vedeti deja
pregatit pe masute?
1. La acest sector avem.( plastilina)
M-am gandit caar fi bine
sa modelam niste ridichi. Noi stim cum arata pentru
ca le.am observat deja.
2. La acest sector am pregatit o bucata de aluat din care vom
face cateva prajiturele.pentru atunci cand vom merge in vizita.
-Ce mai avem pe aceasta masuta?( forme de decupat
prajiturelele, aragazurile unde le vom coace)
La fel se va proceda si
pentru intuirea materialelor dispuse la coltul papusii,
motivandu-se in acelati timp necesitatea desfasurarii la
fiecare sector.
|
explicatia
|
spiritului de observatie al prescolarilor
|
III.
Dirijarea
invatarii
|
Se va explica modul de desfasurare al activitatilor
pentru fiecare sector de activitate in parte. Se va insista asupra sarcinilor
de lucru la sectorul modelaj si la jocul de rol. Pentru jocul de creatie
si jocul de constructie se va mentiona initial doar tema
si se va insista asupra necesitatii
interrelationarii partenerilor de joc, lasandu-se libertate
copiilor de a-si stabili singuri modul de desfasurare a
jocului.
|
explicatia
demonstra
tia
|
capacitatii copiilor de a retine procedeele de lucru
si sarcinile de joc |
IV.
Obtinerea
performantei
|
Copiii vor fi indrumati sa-si aleaga singuri sectorul
de activitate preferat. Apoi educatoarea va dirija discret intreaga
activitate de joc a copiilor, intervenind doar atunci cand copiii au nevoie
de explicatii suplimentare cu privire la modalitatea de realizare a
sarcinilor de lucru sau cand se simte nevoia reorientarii copiilor
catre sarcina de lucru in vederea obtinerii de
performanta.
|
exercitiul
|
deprinderilor de intercomunicare libera si civilizata
intre partenerii de joc
|
V.
Evaluarea performantei
|
Dupa expirarea timpului de lucru si de joc, Azorel va fi
invitat sa vada ce au lucrat copiii. Evaluarea se va face in prezenta
tuturor copiilor din grupa, indiferent de sectorul de activitate la care
si-au desfasurat activitatea. Se vor face, cu
preponderenta, aprecieri individuale.
|
conversa
tia
|
masurii in care s-a realizat sarcina didactica la fiecare
sector de activitate
|
VI.
Incheierea
activitatii
|
- fixarea temei: "Pentru ce ne-am pregatit noi astazi, la
activitati alese?"( ne-am pregatit sa mergem in
vizita la stapanii lui Azorel )
Se vor face aprecieri generale.
|
conversatia
|
|