Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Gradinita


Qdidactic » didactica & scoala » gradinita
DIDACTIC GRUPA: mare - "Iedul cu trei capre" de Octav-Pancu Iasi



DIDACTIC GRUPA: mare - "Iedul cu trei capre" de Octav-Pancu Iasi


PROIECT DIDACTIC


DATA: 15. 03.

GRUPA: mare

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea limbajului

MIJLOC DE REALIZARE: povestire

TEMA: "Iedul cu trei capre" de Octav-Pancu Iasi


OBIECTIV FUNDAMENTAL: Dezvoltarea creativitatii si expresivitatii limbajului



oral.


OBIECTIVE OPERATIONALE

a.) cognitive

O1- sa recunosaca siluetele unor personaje din povesti cunoscute

denumind atat personajul cat si povestea din care face parte;

O2- sa urmareasca linia unei povesti spuse de educatoare;

O3- sa retina momentele principale ale povestii;

O4-sa recunoasca personajele povestii prin siluete ;

O5-sa-si imbogateasca vocabularul cu cuvinte noi: nadragi, stergar,

targ;

O6- sa aleaga animalul domestic din poveste;

b.) psiho-motorii

O7- sa -si dirijeze efortul oculo-motor catre centrul de interes vizat

de educatoare;

O8- sa manuiasca materialele didactice puse la dispozitie;

c.) afective

09- sa observe si sa ia pilda din cele patite de ied;

08-sa diferentieze personajele pozitive de cele negative;



STRATEGII DIDACTICE:

METODE SI PROCEDEE: M1- lucru in echipa

M2- conversatia

M3- surpriza

M4- expunere

M5- povestirea

M6- explicatia



MIJLOACE DIDACTICE: m1- cutia povestilor

m2- siluete ale personajjelor din povesti cunoscute

m3- casuta iezisorului

m4- iedul

m5- capra mama

m6- matusa-capra

m7- bunica capra

m8- vulpea

m9- ursul

m10- lupul

m11- medalioane cu iedul din poveste


METODE DE EVALUARE SI AUTOEVALUARE:

a.)   continua- observare curenta, analiza si corectarea


raspunsurilor

b.) finala- prin intrebari

TIPUL DE ACTIVITATE: -de comunicare

DURATA: 30- 35 min.


LOCUL DE DESFASURARE: sala de grupa


BIBLIOGRAFIE

1.*** " Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii", Ed. I.

Integral, Bucuresti, 2005.

2. *** "Limba si literatura romana. Metodica activitatilor instructiv-educative

din invatamantul prescolar", Ed, Didactica Nova, Craiova, 2004.

3. Nicola, Ioan. "Tratat de pedagogie scolara",Ed. Aramis, Bucuresti, 2000.

4. Schlezak, Felicia. "Poezii si basme pentru gradinita" ed.Dania, Cluj-Napoca,

1993




Etapele activitatii


Activitatea educatoarei


Activitatea copiilor


M


m


O

1.Moment organizatoric








2.Captarea atentiei si reacualizarea cunostintelor






3.Anuntarea activitatii a temei si a obiectivelor




4. Dirijarea invatarii







5.Obtinerea performantei










6.Evaluare







7.Incheierea activitatii

Asigur conditiile necesare unei bune desfasurari a activitatii;

aerisirea salii de grupa;

aranjarea mobilierului in semicerc

pregatirea materialului didactic


Se realizeaza prin prezentarea cutiutei povestilor sub forma de surpriza. Inauntrul cutiei se vor afla urmatoarele personaje: scufita Rosie, Alba-ca-Zapada, Cocosul si Iedul.


" Astazi la educarea limbajului am sa va spun o poveste noua despre un ied care locuia impreuna cu trei capre. Povestea noastra se numeste Iedul cu trei capre.


Urmeaza povestirea propriu-zisa


Pe parcursul povesitirii voi explica unele cuvinte: nadragi, stergar, targ



"Va placut povestea? De cine v-a placut mai mult? De ce?

Haideti sa cunoastem mai bine personajele!"

Prezint personajele in urmatoarea ordine: iedul, cele trei capre, vulpea, ursul lupul.



Se va realiza printr-o scurta intrebare:

"Care sunt animalele domestice si care sunt animalele salbatice din poveste?"


Aprecieri individuale si colective si acordarea recompenselor.

Participa la aranjarea masutelor si a scaunelelor







Copiii le vor scoate din cutie, le vor numi si vor mentiona povestea din care fac parte






Copiii asculta cu atentie si repeta tema activitatii.






Copiii urmaresc linia povestii.







Copiii raspund la intrebari mentionand numele personajului si rolul acestuia in poveste, iar apoi le vor aseza in casuta













Copiii primesc ca recompensa medalioane cu iedul din poveste

M1

M2








M2

M3








M4







M5




M6




M2

M4

M6









M2







M2











m1

m2























m4

m3

m5

m6

m7

m8

m9












m12











02
















02

03

09

010


05




Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright