Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Gradinita


Qdidactic » didactica & scoala » gradinita
de activitate grupa pregatitoare - miresmele florilor de primavara



de activitate grupa pregatitoare - miresmele florilor de primavara


PROIECT DE ACTIVITATE



GRADINITA: GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.4 TARNAVENI

GRUPA: PREGATITOARE " FLUTURASILOR"

TEMA ANUALA: «  Cand , cum si de ce se intampla ? »

TEMA SAPTAMANII : «  Primavara cu alai de flori « 

TEMA ZILEI : « Miresmele florilor de primavara « 

FORMA DE REALIZARE : Activitate integrata ( D.S. , D.E.C.)

TIPUL ACTIVITATII : Mixta

SCOPUL :                      - Verificarea si consolidarea cunostintelor referitoare la



florile de primavara ;

- Stimularea imaginatiei si a deprinderilor artistico -

plastice ;

- Cultivarea interesului pentru invatarea prin cooperare .

OBIECTIVE OPERATIONALE : Pe parcursul si la sfarsstul activitatii, totii copii

vor fi capabili :

sa descopere elementele componente ale florilor

de primavara ;

- sa enumere partile componente ;

- sa descrie caracteristicile acestora : forma, culoare,

marime, miros, alcatuire externa, asezare pe tulpina prin

antrenarea tututor organelor de simt ;

- sa compare cele doua flori ;

- sa precizeze asemanarile si deosebirile dintre ele ;

- sa enumere si alte flori de primavara ;

- sa formeze enunturi cu noile cuvinte : « petale, cupa,

bulb, mireasma »

- sa sesizeze numarul cuvintelor din propozitie si sa

desparta cuvintele in silabe :

- sa realizeze flori de primavara prin tehnici de lucrare si

diverse materiale ;

- sa enumere actiunile de ingrijire a florilor precum si

uneltele necesare ;

- sa iubeasca frumosul din natura ;

- sa interpreteze cantece de primavara.

STATEGII DIDACTICE :

Metode : - Obsevarea spontana si dirijata, invatarea prin cooperare,

problematizarea , analiza, explicatia, demonstratia,

exercitiul , jocul , munca individuala .

MATERIAL DIDACTIC :

- flori naturale ( narcise, lalele, zambile, albastrele,

papadii ) , ecusoane cu flori ,cos cu flori, vaze, tempera,

stampile , pensule, spatula, flori mici si mari colorate,

betisoare, seminte, imagini cu flori, creioane colorate,

folii, dosar , foeitaj, stafide, bomboane decor .

ACTIVITATI LIBERE ALESE DESFASURATE PE CENTRE :

Biblioteca : « Album cu flori « - confectionare :

- sa coloreze imaginile respectand conturul ;

- sa infolieze imaginile :

- sa indosarieze imaginile colorate ;

Jocuri manipualtive : «  Miresmele florilor » :

- sa imbine cu material marunt florile de primavara ;

- sa contureze imaginile cu materiale din natura ;

- sa rapoteze florile la numerele corespunzatoare ;

Joc de rol : «  Facem floricele, dulci si frumusele »

- sa taie cu ajutorul formelor foaia de aluat ;

- sa decoreze cu stafide si boamboane ;

- sa aranjeze stafidele in tava .

ACTIVITATI PE DOMENII EXPERENTIALE:

D.S. - Observare " Laleaua si narcisa " .

OBIECTIVE OPERATIONALE :

O1 - sa descrie partile componente ale plantelor utilizand

simturile ( vizual, tactil, olfactiv ) .

O2 - sa compare partile componente ale lalelei cu cele ale

narcisei ;

O3 - sa precizeze unde cresc florile si factorii de mediu

prielnici dezvoltarii acestora ;

O4 - sa asocieze florile cu sentimentele : de bucurie, iubire,

precizand rolul lor ;

O5 - sa descrie caracteristici ale diveselor flori : forma,

culoare, marime, miros ;

O6 - sa constientizeze rolul pe care il au florile in viata

oamenilor ;

O7 - sa protejeze natura prin actiuni ecologice ;




D.E.C. »Cele mai frumoase flori intr-o lume de culori » .

O1 - sa aplice in situatii noi tehnicile de lucru insusite pentru

a realiza compozitii originale ;

O2 - sa utilizeze adecvat materialele si instrumentele de lucru

pentru realizarea temei ;

O3 - sa utilizeze forme si modele noi prin imbinarea

elementelor de limbaj plastic ;

O4 - sa-si insuseasca cuvinte si expresii specifice artistico -

plastice (sablon, stampile, suprapunere, amestecul

culorilor).

O5 - sa compuna in mod original aspectul plastic .








Alcatuire :                                                               Mediul de viata :

- radacina - gradini

- tulpina - parcuri

- frunzele - sere

- floarea - paduri .



S.O.S. Ocrotiti natura !

Nu rupeti florile !

Plantati si ocrotiti florile !



Hranire :

apa

caldura

lumina

pamant

IMPORTANTA :

- dezvolta simtul estetic

- emana miros placut .




DOMENIUL EXPERENTIAL : D.S. -Observare «  LALEAUA SI NARCISA « 



ETAPELE

ACTIVITATII

CONTINUT

STIINTIFIC

STATEGII

DIDACTICE

EVALUARE

1.MOMENT ORGANIZATO-RIC




2.CAPTAREA ATENTIEI



















3.ANUNTAREA TEMEI SI ENUNTAREA OBIECTIVELOR


4.DIRIJAREA INVATARII


-aerisirea salii de grupa ;

-pregatirea materialului didactic ;

-introducerea copiilor in sala de grupa .


Se va realiza prin introducerea elementului surpriza : »Zana Primaverii », care va recita poezia « Primavara » de Elena Dragos.

« -Nu ma recunoasteti ?

Sunt o zana ca-n povesti

Primavara mi se spune

Toti copii ma iubesc.

Acum voi flori sa va treziti

Frumos sa va gatiti

Si sa spuneti azi in lume

Care e al vostru nume ! »

Zana Primaaverii va aduce un cos cu flori si va impartii ecusoane cu flori de primavara .




Se anunta tema activitatii »Laleaua si narcisa « , se prezinta obiectivele intr-un limbaj accesibil copiilor.

Se porneste de la observarea celor doua flori .

Copiii vor avea in mana narcise si lalele . Observarea se va realiza liber ( la inceput) , iar apoi in mod sistematic pe baza unui plan de intrebari. Se va observa mai intai floarea care este mai atragatoare pentru copii. Se analizeaza fiecare floare :

-Cum este floarea ca forma ?

-Cum sunt petalele ?

-Ce culoare au ?

-Ce miros are floarea ?

-Cum sunt frunzele ?

-Ce culoare au?

-Cum este tulpina ?

-Dar radacina ?

Voi face un rezumat la cele discutate

« Floarea are forma de cupa, este de culoare rosie, galbena . , spre tulpina petalele au pete negre, nu miroase dar este foarte frumoasa.Fiecare floare este singura pe tulpina ( codita), tulpina este lunga, rotunda si destul de groasa . Are frunze verzi , late ascutite la varf .In pamant are radacini ca niste firisoare, prinse de bulb ca o ceapa mica( camara cu rezerve de hrana) .Laleaua este o floare de gradina si infloreste in anotimpul primavara « 

Se procedeaza asemanator si la observarea narcisei .

ASEMANARI

-sunt flori de primavara ;

-au radacina in forma de bulb ;

-au tulpina in forma de bulb ;

-au o singura floare in varf ;

-au nevoie de lumina, caldura, apa pentru a creste .

-« sangele » lor se nuneste seva ;

-cresc in gradini .

DEOSEBIRI ;- LALEAUA

-are tulpina mai groasa ;

-are frunzele late ;

-fiecare lalea are doua frunze ;

-sunt divers colorate ;

-de obicei sunt mai scunde decat narcisele .

-NARCISA

-are tulpina mai subtire ;

-are frunzele inguste si lungi ;

-narcisa are mai multe frunze ;

-sunt de doua culori, albe si galbene ;

-sunt mai inalte decat lalelele.

Copiii care au in piept ecuson cu papadie se deplaseaza la gradina cu flori si culeg papadiile. Vor aseza florile in vaza si canta cantecul « Papadia ».

Se fac aprecieri asupra participarii la activitate dupa care pe cantecul « Buna , buna dimineata » copii se impart pe centre de interes .
























-conversatia

-explicatia






-conversatia


















-conversatia















-explicatia























-problematiza

rea
























-frontal






















































-frontal





DOMENIUL EXPERENTIAL : D.E.C. « Cele mai frumoase flori intr-o lume

de culori " .

ETAPELE

ACTIVITATII

CONTINUTUL

STINTIFIC

STRATEGII

DIDACTICE

EVALUARE

1.MOMENT ORGANIZATO-RIC


2.CAPTAREA

ATENTIEI














3.ANUNTAREA TEMEI SI ENUNTAREA OBIECTIVELOR

4.DIRIJAREA INVATARII














5.INCHEIEREA ACTIVITATII




6.FINALITATE

Pregatirea centrului « Arta » cu materialele didactice unei bune desfasurari a activitatii .


Invit copiii sa participe la o drumetie si canta cantecul « Intr-o poenita »

« Intr-o poienita

Azi ne vom juca

Floricele multe

Sa culeg as vrea

Si sa-mi fac rochita

Din petale mii

Rosii si albastre,

Galbene , zglobii

La, la , la . . . .»

Astazi vom picta pe diferite materiale, flori de primavara .



Copii vor intui materialul ce va fi folosit .

Voi explica si demostra modul de lucru al fiecarei tehnici.

Se executa exercitii de incalzire a muschilor mainii .

« CAMP CU NARCISE »

-se vot realiza prin amprentare

LALELE

-prin suprapunere

FLORI-stampilare

VAZE-cu pensula .

Se vor face aprecieri asupra felului cum au realizat si tratat diferitele suprafete.



La finalul activitatii copiii vor fi indrumati catre poiana cu flori unde ne vom juca cu stelutele(explozia stelara) .

Copiii se grupeaza dupa ecusoanele pe care le au in piept .In functie de steluta »(ce, cine, unde, cum, de ce) fiecare grupa adreseaza intrebari celorlalti copii despre florile de primavara .








-conversatia









-explicatia





-demonstratia



-exercitiul


-explicatia


-demonstratia

-exercitiul











-explicatia

-demonstratia

-exercitiul








-frontal










-frontal





-frontal





















-frontal






NARCISA

- observare -


Alcatuire si caracteristici :


Radacina : -firoasa ;

Tulpina  - partea subpamanteana(bulbul) depoziteaza hrana ;

- partea aeriana este lunga, goala in interior, de culoare verde ,

dreapta, neramificata ;

Frunzele : - mai multe frunze lungi, ca niste sabii ;

-de culoare verde ;

- pornesc de la baza tulpinii aeriene ;

- se usuca dupa aproximativ cinci saptamani de la uscarea florilor ;

Floarea ; - asezarea in varful tulpinii ;

- este formata in sase petale;

- de culoare galbena sau alba:


Inmultire : prin bulb .


Loc de crestere :- spontan in Poiana Narciselor ;

- gradini, parcuri , sere .


Inflorire : in anotimpul primavara .






LALEUA

- observare -


Alcatuire si caracteristici :


Radacina : firoasa ;

Tulpina :- partea subpamanteana(bulbul) depoziteaza hrana :

- partea aeriana este inalta de 25-30 cm , verde si groasa ;

Frunzele : -trei-patru frunze mari de culoare verde ;

-pornesc de la baza tulpinii aeriene ;

- au forma unor panglici ;

Floarea : - se afla in varful tulpinii :

- este mare , in forma de cupa;

- petalele pot fi rosii, galbene, negre, pestrite ;


Inmultire : prin bulb sau prin seminte .


Loc de crestere : in gradini, in parcuri, in sere .


Inflorire : in anotimpul primavara .








Stiati ca .

v    Florile sunt plante decorative care ne incanta si ne emotioneaza prin gingasia , culorile si parfumul lor delicat cu care inmiresmeaza aerul .

v    Laleaua este originara din Asia .

v    In Europa , laleaua a fost cultivata cu multa gingasie si dragoste mai ales in Olanda, care este numita azi » Tara lalelor » .

v    Narcisa, ghiocelul , vioreaua, panseluta sunt originare din Europa .

v    La noi in tara exista rezervatii naturale de narcise .

v    Japonezii sunt cei mai priceputi in aranjarea florilor .Arta aranjarii florilor se numeste ikebana .Cuvantul « ikebana » inseamna « floare vie » .

v    Frunza este numita « bucataria » plantei .Frunzele au nevoie de apa, lumina, caldura si saruri minerale pentru a pregatii « hrana » plantei .

v    Distruse fara mila, multe dintre flori au disparut , iar altele sunt tot mai rare. Aceste specii de florii sunt ocrotite prin lege pentru a se impiedica disparitia lor. Dintre aceste flori amintim : arborele lalea, laleaua pestrita , floarea de colt , bujorul romanesc , garofita Pietrei Craiului .

v    Frunzele isi schimba pozittia dupa lumina , se indreapta spre lumina mai puternica .

v    Exista «  Calendarul Ecologistului « :. Astfel :

- 22 martie este Ziua Internationala a Apei .

- 15 aprilie este Ziua Internationala a Padurii.

- 22 aprilie este Ziua Internationala a Pamantului .

- 21 iunie este Ziua Soarelui .







Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright