GRUPA:
Mijlocie
COPII:
PROIECT DE ACTIVITATE
DIDACTICA
DOMENIUL
EXPERIENTIAL: Activitate integrata:DCL
(limba si comunicare)
DEC (ed.
muzicala)
DS (matematica)
DS (cunoasterea mediului)
TEMA
ACTIVITATII: "Primavara si florile ei"
TIPUL
ACTIVITATII: Evaluare
FORMA
DE ORGANIZARE: Frontala, pe grupuri, individual
SCOPUL
ACTIVITATII: Evaluarea cunostiintelor
dobandite de copii referitoare la florile de primavara; dezvoltarea
proceselor cognitive.
OBIECTIVE
PERSONALE: Pe parcursul si la
sfarsitul activitatii, copiii vor fi capabili:
sa recunoasca si
sa denumeasca corect florile de primavara studiate (laleaua
si ghiocelul);
sa grupeze florile dupa
criteriul culorii;
sa raporteze numarul la
cantitate;
sa formuleze propozitii cu
substantivul la singular si la plural ("Eu spun una,tu spui multe");
sa cante in cor cantecul
"Infloresc gradinile".
STATEGII
DIDACTICE: conversatia,explicatia,exercitiul,metode
si procedee.
MIJLOACE
DE INVATAMANT: DVD,TV,CD cu
imagini cu flori de primavara;
Material didactic: lalele naturale de culori
diferite,vaza pentru flori, flori confectionate din hartie
glasata
(lalele,ghiocei), jetoane cu cifre de la 1 la
5, un ghiveci cu lalea (pentru poezie),stropitoare.
BILIOGRAFIE:"Curriculum pentru invatamant prescolar", 2008.
Evenimentul didactic
|
Continutul
stiintific
|
Strategii didactice
|
Evaluare
|
Moment organizatoric
|
Aranjarea mobilierului si a
materialului didactic necesar unei bune desfasurari a
activitatii.Copii vor fi asezati in forma de
semicerc.
|
Observatia
|
|
Captarea atentiei
|
Se va
realiza prin introducerea elementului surpriza:un CD cu imagini cu flori
de
primavara.
|
Conversatia
|
|
Reactualizarea cunostintelor
|
Scurta conversatie cu copii despre
primavara si florile ei.
|
Conversatia
|
|
Anuntarea temei si a
obiectivelor
|
Astazi ne vom juca cu flori de
primavara.
Copii,astazi vom aseza florile
in vaza pe culori,le vom numara,vom canta « Infloresc
gradinile », vom repeta poezia « Floarea din ghiveci »
|
|
|
Dirijarea
invatarii
|
1.DLC (limba si comunicare) :
Poezia "Floarea din ghiveci", de Marcela Penes.Formare de
propozitii cu cuvintele: lalea, ghiocel."Eu spun una,tu spui multe"(5
copii). 2.DS (cunoasterea mediului) :
recunoasterea si denumirea florilor de primavara si
asezarea lor in vaze pe culori : rosu,galben, roz.(5 copii)
3.DS (matematica) : numara
5 lalele si pune in dreptul lor cifra corespunzatoare. Spune care este vecinul mai mic al lui 5 si arata cifra
corespunzatoare. Spune care este vecinul mai mare al lui 2 si
arata cifra respectiva.(5 copii)
4.DEC (educatie muzicala) :
Cantam impreuna "Infloresc gradinile","Primavara
iarasi a sosit!"
Explicarea sarcinilor se face
pentru toti copiii odata.
|
Explicatia,exercitiul
Explicatia, exercitiul
|
|
Incheierea activitatii
|
Educatoarea face aprecieri
asupra raspunsurilor copiilor si a comportamentului acestora.
|
Conversatia
|
|