Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Geografie


Qdidactic » didactica & scoala » geografie
didactic - soarele si planetele din Sistemul nostru solar



didactic - soarele si planetele din Sistemul nostru solar


Proiect didactic



DATA: 24.04.

SCOALA: Cu clasele I - VIII Orlea

CLASA: A IV - a

INSTITUTOR:

ARIA CURRICULARA: Matematica si Stiinte

DISCIPLINA: Stiinte ale naturii

SUBIECTUL: Soarele si planetele din Sistemul nostru solar

TIPUL LECTIEI: predare - invatare

NIVEL EXPERIENTIAL: elevii au mai invatat in clasa a III -a despre soare si planete

SCOPUL LECTIEI:

Dezvolatarea capacitatilor de explorare/investigare a tainelor Sistemului nostru solar;

OBIECTIVE DE REFERINTA:

1.1. - sa diferentieze transformarile suferite de corpuri in natura;

1.2. - sa identifice tipurile de materiale folosite in diferite domenii de activitate;

1.4. - sa exemplifice relatiile dintre igiena mediului de viata - starea de sanatate - tipuri de comportamente;

2.1. - sa observe caracteristicile unor corpuri/ procese/ medii naturale cu ajutorul fisei de observare;

2.2. - sa efectueze experiente simple, folosind fisa de instructiuni;

OBIECTIVE OPERATIONALE:



cognitive:

O1 - sa defineasca notiunea de sistem solar;

O2 - sa enumere planetele Sistemului solar;

O3 - sa precizeze importanta Soarelui pentru viata;

O4 - sa prezinte diferite informatii referitoare la planete;

O5 - sa inteleaga din punct de vedere stiintific succesiunea zilelor, noptilor, miscarea planetelor si a pamantului;

afective:

O6 - sa-si dezvolte interesul pentru cunosterea Sistemului solar;

O7 - sa manifeste interes pentru lectie;

STRATEGII DIDACTICE: inductiv - semialgoritmice

METODE SI PROCEDEEE: conversatia, explicatia, observarea, demonstratia, exercitiul, problematizarea, jocul de rol;

MIJLOACE SI MATERIALE DIDACTICE: planse cu planetele Sistemului Solar, manual, prezentare, PowerPoint, o minge albastra reprezentand Pamantul, calculator, videoproiector, fise de lucru, flipp-chart;

BIBLIOGRAFIE: Programa scolara 2008 - 2009;

Tudora Pitila, Cleopatra Mihailescu, Ioana Ghimbas, Manual pentru clasa a IV- a, Editura Aramis, 2006;

Prima mea enciclopedie, Editura Litera international - Rosman;

www.didacic.ro


NR

CRT

EVENIMENTE

INSTRUCTIONALE

ACTIVITATEA

INVATATOAREI

ACTIVITATEA ELEVILOR

METODE SI

PROCEDEE




































































Moment organizatoric


Captarea atentiei


Reactualizarea cunostintelor





























Anuntarea temei si a obiectivelor


Dirijarea invatarii








Fixarea cunostintelor
















Aprecieri si recomandari


Tema pentru acasa










Pregatesc elevii si sala de clasa pentru o mai buna desfasurare a lectiei.

Le captez atentia citindu-le Legenda Soarelui si a Terrei.

Le voi reactualiza cunostintele, punandu-le cateva intrebari despre ce au invatat in clasa a III a referitoare la Soare si Pamant:

Cum se numeste planeta pe care traim?

Unde se afla ea?

De unde primeste planeta pe care locuim lumina?

Ce este Soarele?

Ce se invarte in jurul lui?

In jurul cui se invarte Pamantul?

Cat dureaza o rotire completa a Pamantului in jurul sau?

Dar o rotatie a Pamantului in jurul Soarelui, cat dureaza?

Haideti sa exemplificam stiintific succesiunea zilelor si a noptilor. Pentru a demonstra voi lua 2 copii ( Soarele si Pamantul). Copilul care va fi Pamantul va avea in mana o minge albastra, pe care va fi fixata Romania , si se va invarti in jurul Soarelui  dar si in jurul axei sale. Cand Pamantul va si cu fata spre Soare, in partea aceea a Pamantului va fi zi iar in partea cealalta noapte.

Le arat elevilor si la calculator o imagine in care vad cum  Pamantul este luminat de Soare.

Anunt titlul lectie de azi: Soarele si planetele din sistemul solar


Le voi prezenta planse cu Sistemul solar si vor purta scurte discutii.

Le voi arata elevilor o prezentare powerpoint cu privire la Sistemul nostru solar.

Se vor purte discutii si se va scrie schita  lectiei pe tabla, dar si in caiete de catre elevi(anexa 2).

Elevii sunt impartiti in 4 grupe. Fiecare grupa va avea o sarcina de lucru.

Grupa I - va enumera planetele din Sistemul nostru solar in ordinea exacta.

Grupa II - va rezolva o fisa de lucru.

Grupa III - va desena planeta albastra ( Terra).

Grupa IV - va scrie de ce este important Soarele pentru viata.

Dupa ce vor rezolva sarcinile de lucru in fiecare cadran din coala de flipp- chart se va scrie rezolvarea.(anexa 3)

Se fac aprecieri si recomandari cu privire la comportamantul elevilor in timpul lectiei.

Se noteaza pe tabla si in caiete tema - portofoliul pagina 61

Elevii se pregatesc pentru lectie


Elevii asculta






Planeta pe care traim se numeste Pamant

Ea se afla in Univers

Planeta pe care locuim primeste caldura de la Soare

In jurul lui se invart mai multe planete.

O roatatie completa a Pamantului in jurul sau dureaza 24 de ore.

O rotatie a Pamantului in jurul sau dureaza 365 de zile.


2 elevii executa jocul.









Elevii privesc


Elevii isi noteaza in caiete




Elevii asculta, raspund la intrebari si isi noteaza in caiete





Elevii rezolva sarcina de lucru















Sunt atenti



Elevii isi noteaza in caiete tema pentru acasa






Conversatia



Explicatia













Conversatia

Explicatia


Jocul de rol
























Metoda cadranelor






Exercitiul







Conversatia


Explicatia

Conversatia









ANEXA 1


LEGENDA SOARELUI SI A TERREI


,, Se povesteste ca demult de tot Soarele si sotia sa, Terra, aveau chip de oameni. Soarele era un barbat vesel si inflacarat, iar Terra, o sotie iubitoare. Numai ca ea avea un mare cusur: devenea zi de zi mai cicalitoare. Ba era Soarele prea iute, ba era prea lenes, ba ca dispare noptile. Pana cand, intr-o buna zi, Soarele se satura si se inalta departe, departe, in inaltul cerului, urmat de prietenii sai, stelele si Luna.

Terra, parasita si singura, se planse Stapanului Ceresc. Acesta porunci Soarelui sa dea roata cerului in fiecare zi, iar noaptea sa coboare la sotia sa. Cu vremea, luminata toata ziua de Soare, Terra inceta sa mai fie cicalitoare si incepu incetul cu incetul sa se schimbe: din carnea ei se facu Pamantul roditor, din sangele ei apele, datatoare de viata, iar din oasele ei, muntii si din parul ei, florile si copacii.

Astfel ea fu harazita sa devina mama tuturor fiintelor pe care le hranea din belsug, ca pe copiii ei.







ANEXA 2


SOARELE SI PLANETELE DIN SISTEMUL NOSTRU SOLAR


Sistemul solar este un ansamblu de corpuri ceresti care nu au lumina proprie si se misca in jurul unei stele.

Soarele este steaua Sistemului nostru solar.

Planetele din Sistemul nostru solar sunt: Mercur, Venus, Pamant, Marte, Jupiter, Saturn, Uranus, Neptun, Pluto.

Viata exista doar pe Pamant, datorita pozitie sale fata de Soare.

Toate planetele se misca in jurul Soarelui si in jurul axei lor, astfel luand nastere ziua, noaptea si anotimpurile.

Planetele pot avea sateliti naturali - corpuri ceresti care se misca in jurul planetelor.

Oamenii au creat sateliti arificiali care indeplinesc diferite roluri.

Luna este satelitul natural al Pamantului.

Sistemul nostru solar face parte din Galaxia numita Calea Lactee.






ANEXA 3



METODA CADRANELOR


I. Enumerati planetele Sistemului solar

II. Scrieti A in dreptul enunturilor adevarate si F in dreptul enunturilor false

III. Desenati planeta albastra

IV. De ce este important soarele pentru viata?




Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright