Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Geografie


Qdidactic » didactica & scoala » geografie
de lectie geografie - organizare administrativ-teritoriala



de lectie geografie - organizare administrativ-teritoriala



Proiect de lectie


Unitatea de invatamant: Scoala cu clasele I-VIII, Nr.11

Data: 26.03.

Disciplina: Geografie Generala

Clasa: a V-a

Profesor

Propunator

Subiectul lectiei: Organizare administrativ-teritoriala

Tipul lectiei: predare-invatare-evaluare

Durata lectiei: 50 minute


Competente specifice

6.2. Explicarea diversitatii naturale si umane a lumii realizand corelatii cu informatiile dobandite la alte discipline scolare

4.2. Citirea hartii si utilizarea semnelor conventionale

7.1. Aplicarea cunostintelor si deprinderilor invatate


Activitati de invatare

exercitii de identificare a tipurilor de orase dupa numarul de locuitori



exercitii de localizare la harta a principalelor tipuri de orase dupa marimea demografica

exercitii de recunoastere a principalelor tipuri de orase dupa geneza

identificarea principalilor factori care au influentat aparitia oraselor

Strategii didactice:

Mijloace de invatare: Harta lumii, manualul, atlase scolare, fise de

lucru

Metode de invatare: conversatia euristica, observatia, lucrul cu harta si manualul, explicatia,

expunerea, lucrul in echipa


Forme de activitate: individuala, frontala, pe grupe


Materialul bibliografic

Octavian Mandrut, Geografie Generala, Manual de clasa a V-a, Editura T, 1997

"Didactica geografiei" M. Dulama
















DESFASURAREA LECTIEI


MOMENTELE LECTIEI

COMPETENTE


SPECIFICE

ACTIVITATEA PROFESORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR





TIMP




METODE DE INVATARE







1. Organizarea activitatii


Se verifica existenta materialelor necesare desfasurarii lectiei; se noteaza absentii


Pregatesc manualele, caietele, atlasele

2 min.


2. Reactualizarea cunostintelor


Profesorul adreseaza intrebari elevilor din lectia anterioara



Elevii raspund la intrebari.



8 min.

Conversatie euristica.

3. Captarea atentiei


Profoseorul ii intreaba daca stiu cate judete sunt in Romania

Elevii raspund la intrebari.



min

Conversatie euristica.

3. Anuntarea titlului lectiei si prezentarea obiectivelor



Profesorul scrie pe tabla titlul lectiei: "Organizarea administrativ-teritoriala".


Se prezinta elevilor, pe intelesul lor, obiectivele lectiei.


Elevii noteaza titlul lectiei in caiete.


Elevii asculta cu atentie.

2 min.


4. Predarea noilor cunostinte
















Profresorul imparte colectivul clasei in 3 grupe. Fiecare grupa va trebui sa identifice o forma de organizare teritoriala (judet, municipiu, comuna) si sa scrie cateva caracteristici alea acesteia.





Dupa verificarea fiecarei grupe profesorul noteaza pe tabla formele de organizare teritoriala existente in Romania

Elevii analizeaza textele din manual si identifica caracteristicile cerute pentru fiecare tip de organizare teritoriala

si sa localizeze la harta.




Elevii noteaza in caiete.

25 min.

Conversatia euristica, expunerea,explicatia, lucrul cu manualul si harta.


5. Fixarea  cunostintelor

Obtinerea performantei


Profesorul imparte colectivul in 7 grupe si le imparte fise de lucru.


Elevii rezolva fisa.

5 min.

Lucrul cu harta

Lucrul in echipa.

6. Evaluare


Se distribuie elevilor fise cu itemi de evaluare.

Elevii analizeaza, in liniste fisa de evaluare, apoi  se verifica raspunsurile.

5 min.

Analiza

7. Tema


Profesorul comunica sugestiile ce va ajuta elevii in aprofundarea materiei predate.

Elevii asculta cu atentie si noteaza in caiete.

1 min





Fisa de evaluare  


I.           Incercuiti varianta corecta de raspuns (3p):

Targoviste este :

a.      Municipiu

b.      Judet

c.       Comuna

Resedinta judetului Ialomita este:

a.      Slatina

b.      Sfantul Gheorghe

c.       Slobozia


II.         Care sunt diferentele dintre oras si municipiu ?  



III.       Completati spatiile punctate:

Romania are . . . orase, judete , .. municipii.



































Fise de lucru


Identificati judetele din regiunea de dezvoltare  . . . .



Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright