Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Didactica


Qdidactic » didactica & scoala » didactica
didactic - clasa: a III-a Matematicǎ - impǎrtirea unui numǎr natural scris cu trei cifre la un numǎr de o cifrǎ



didactic - clasa: a III-a Matematicǎ - impǎrtirea unui numǎr natural scris cu trei cifre la un numǎr de o cifrǎ


Proiect didactic


Data: 10 martie

Clasa: a III-a

Inv.

Disciplina: Matematicǎ

Tipul de curriculum: extins

Unitatea de invǎtare: Impǎrtirea  numerelor naturale in concentrul 0 - 1000



Subiectul lectiei: Impǎrtirea unui numǎr natural scris cu trei cifre la un numǎr de o cifrǎ, cu r ≠ 0

Tipul de lectie: de consolidare

Obiective de referintǎ: 1.5.; 2.2.; 1.6.; 2.3.; 3.1.

Obiective operationale. Pe parcursul activitǎtii didactice copii vor fi capabili:

O1: sǎ efectueze impǎrtiri in concentrul tematic dat, folosind algoritmul impǎrtirii in scris;

O2: sǎ verifice corectitudinea impǎrtirii prin efectuarea probei;

O3: sǎ aplice, in calcul, regula de aflare a deimpǎrtitului, in cazul impǎrtirii cu rest;

O4: exercitii de apreciere (F/A) a catului prin stabilirea dependentei fatǎ de rest;

O5: sǎ transpunǎ enunturi matematice i expresii matematice, folosind un limbaj matematic;

O6: sǎ aplice, in rezolvarea de probleme, operatia de impǎrtire cu r ≠ 0;

O7: sǎ creeze probleme care implicǎ, in rezolvare, cazul impǎrtirii cu rest


Strategia didacticǎ: inductiv-investigativǎ, de problematizare va fi realizatǎ prin imbinarea componentelor:

a)       Resurse procedurale: explicatia, exercitiul, conversatia, rpoblematizarea, algoritmizarea, jocul didactic "Pentru tine, matematicǎ si rime"

b)       Resurse materiale: plansǎ (pentru probleme ilustrate), fise de lucru, material lingvistic selectat (probleme in versuri, versuri referitoare la terminologia specificǎ)

c)      Resurse informationale

  1. MEC, Programe scolare pentru invǎtǎmantul primar, Bucuresti, 1998;

2.     Neacsu, I. (coord.), Metodica predǎrii matematicii la clasele I-IV, Bucuresti, Ed. Didacticǎ si Pedagogicǎ, R.A., 1993;

3.     MEC / CNC, Ghid metodologic de aplicare a programei de matematicǎ, invǎtǎmant primar si gimnazial, Ed. Aramis Print, Bucuresti, 2001;

  1. Gardin, Maria si colab., Mate 2000+, clasa a III-a, Ed. Paralela 45, Pitesti, 2004;

5.     Dumitru Alexandrina; Dumitru, Viorel-George, Culegere de matematicǎ pentru clasele II-IV, E.D.I., R.A., Bucuresti, 2003

Tipuri de activitate cu elevii: frontalǎ, individualǎ, lucru in perechi.



Etape

Obiective

Strategii didactice / Unitǎti de continut

Modalitǎti de evaluare

I. Moment organizatoric



Organizarea colectivului de elevi pentru buna desfǎsurare a lectiei.


II. Verificarea temei anterioare

.verificarea si valorificarea temei pentru acasǎ





. calcul mintal


.verificarea limbajului matematic


.verificarea algoritmului de calcul la impǎrtire

. intǎrirea retentiei








III. Captarea atentiei


IV. Anuntarea noului continut


























V. Intǎrirea retentiei

.realizarea transferului



.obtinerea performantei










































VI. Obtinerea feed back-ului

VII. Incheierea activitǎtii didactice










O1


O5




O1









O6







O6














O2






O5



O1

II.1. Controlul cantitativ al temei scrise

II.2. Activitate individualǎ. Secventa 1, Fisǎ de lucru (anexǎ)

II.3. Verificarea activitǎtii independente

II.4. Evaluarea globalǎ a temei rezolvate acasǎ: acuratete, cantitate, ordonare pe paginǎ.

II.5. Verificarea calitativǎ a temei scrise si initierea elevilor in autoapreciere: un elev citeste si ceilalti urmǎresc si bifeazǎ rezolvǎrile corecte; apoi, in functie de nr. exercitiilor rezolvate bine, isi trec calificativul  in creion pe caiet.

Activitate frontalǎ - metoda exercitiului

II.6. Exercitii de calcul mintal simplu, apoi complex, in lant - Fisǎ de lucru, invǎtǎtor

II.7. Exercitii de transformare a unor enunturi in expresii; exercitii de traducere in operatie a expresiilor "de atatea ori mai mic", "micsorat de n ori", "injumǎtǎtit',etc.

Lucru in perechi: Se dau cate douǎ impǎrtiri cu r = 0 de rezolvat la fiecare bancǎ.

Verificare: inconjurǎ rezultatele obtinute si identificate in lista cu rezultate pe tablǎ.

Element de problematizare

Activitate frontalǎ

Se va scrie pe tablǎ : : x - ↓

Se cere elevilor sǎ traducǎ semnele.

Ce avem scris in casetǎ? "Pasii" pe care ii facem intr-o succesiune obligatorie atunci cand rezolvǎm operatii de impǎrtire in scris.

Problemǎ: Bunicul avea 33 de mere si 4 nepoti. Cate mere poate primi fiecare nepot la fel cu ceilalti trei?

Rezolvarea oralǎ a problemei.

Astǎzi vom consolida impreunǎ algoritmul de impǎrtire a unui numǎr de trei cifre la un numǎr de o cifrǎ, prin exercitii si probleme.

Se scrie titlul pe tablǎ si pe caiete.

Activitate frontalǎ. Problematizare

Andrei asazǎ 365 de timbre in 3 clasoare, avand grijǎ ca numǎrul de timbre sǎ fie acelasi in fiecare clasor.

Cate timbre va aseza in fiecare clasor?

Analiza oralǎ a problemei:

. cunoastem: nr. de timbre, nr. de clasoare, in fiecare clasor acelasi numǎr de timbre

. ce ne cere problema sǎ aflǎm: nr. de timbre din fiecare clasor

. cum am putea afla?

. impǎrtim nr. de timbre la 3:

365:3=(300 + 60 + 5 ) : 3

=300:3+60:3+5:3

=100+20+1 si rest 2

Calcul in scris: 365:3=121 rest2

Verificarea: Sǎ ne amintim!

"Impǎrtitorul inmultit cu catul

Si-apoi cu restul adunat

Vor da la urmǎ deimpǎrtitul

Si am ajuns de unde am plecat!"

Un elev va transpune in formulǎ matematicǎ versurile:

I x C + r = D

121x3+2=363+2=365

Activitate frontalǎ

Se vor lucra cateva exercitii la tablǎ.

Calculati:

a) 636 : 3=                          (248 - 126) :2=

550 : 5=                              240 + 530 : 5 =

214 : 2 =                           900 : 9 + (820 - 440 : 2) =

b) lucru pe ateliere - rezolvarea de probleme

Fiecare atelier primeste o foaie pe care este scris enuntul problemei sau sunt scrise exercitiile. Se lucreazǎ diferentiat. Se citeste continutul si se rezolvǎ, dupǎ care fiecare raportor prezintǎ rezolvǎrile.

A1 Opt sute saizeci si cinci, deimpǎrtitul

Restul e unu si patru e catul.

Lucreazǎ sǎ nu-ti pierzi sporul

Si aflǎ impǎrtitorul.


A2 Catul - saptezeci si sase, restul este opt,

Impǎrtitorul este nouǎ

Deimpǎrtitul dacǎ poti

Sǎ-l calculezi,.

Acum sǎ vezi!


A3 La o impǎrtire,

Fǎrǎ sǎ se mire,

Ioana a obtinut

Catul patru, restul trei

Care-s numerele, Andrei?

Suma dacǎ le-o socot

Este sase sute opt.


A4 a + b, fac, Nǎstase,

Sase sute treizeci si sase

A este mai voinic,

B e de trei ori mai mic.

Tu le aflǎ imediat

Si spune cum ai procedat.


A5 Pe un raft se aflǎ 393 de cǎrti, pe al doilea raft de 3 ori mai putine cǎrti. Cate cǎrti sunt in total?


A6 444 : 4  + 250 : 5 =

636 : 3 - 120 : 2 =

800 - 785 : 5 =

29 + ( 231 : 3 + 909 : 9 ) =


c) . alcǎtuieste o problemǎ plecand de la relatia: D : 6 = 84 rest 5


. alcǎtuieste o problemǎ plecand de la schema:


?


? + 3


725 : 5

d) Lucru cu fisele - activitate individualǎ elevii se vor autoaprecia cu foarte bine dacǎ rezolvǎ corect exercitiul

Tema pentru acasǎ

Evaluare globalǎ

Concluzii, recomandǎri.


Verificarea temei prin controlul cantitativ



Valorificarea temei

Verificarea calitativǎ;

Aprecieri verbale

Observarea elevilor

Ascult elevul; intǎresc rǎspunsurile corecte; cer reformularea exprimǎrii, unde e cazul

Observ modul de participare a elevilor la rezolvarea sarcinii date























Verific corectitudinea analizei orale, traseul logic al rezolvǎrii






Observ participarea elevilor la secventǎ




Verific, prin intrebǎri terminologia specificǎ














Evaluarea produselor realizare; initierea elevilor in autoevaluare si evaluarea celorlalti




























Acord calificative  individuale elevilor care rezolvǎ primii sarcina datǎ






autoevaluare



Fisǎ de lucru - invǎtǎtor


1. Exercitii de calcul mintal

. Aflati catul numerelor 800 si 4.

. Micsorati de 2 ori numǎrul 220.

. Aflati sfertul numǎrului 880.

. Aflati produsul numerelor 90 si 4. micsorati rezultatul de 6 ori.

. La suma numerelor 20 si 5 adǎugati 20 si micsorati rezultatul de 5 ori.

. "Trei sute saizeci de flori     

Se-mpart la sase surori.

Florina, bunǎ fetitǎ,

Ii dǎ fratelui Tomitǎ

Jumǎtate din cat are,

Cu toate cǎ ea-i mai mare.

Tomitǎ

Ii multumeste

Si apoi le socoteste,

Dar nu stie inmultirea

Nu stie nici impǎrtirea.

In a treia voi sunteti,

Ajutati-l cǎ puteti!"





Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright