PROIECT DIDACTIC
GRUPA: Mare
PROPUNATOR
CATEGORIA
DE ACTIVITATE: Educarea limbajului
TEMA: "
Recunoaste si povesteste!"
FORMA
DE REALIZARE: Joc didactic
TIPUL
DE ACTIVITATE: Verificare si consolidare
SCOPUL: verificarea
insusirii de catre copii a continutului unor povesti;
stimularea expresivitatii si creativitatii limbajului
oral prin utilizarea unor cuvinte si expresii din povestile
prezentate; receptarea mesajului transmis prin intermediul povestilor.
OBIECTIVE
OPERATIONALE
a) cognitive:
Sa identifice povestile si
personajele fiecarei povesti;
Sa redea fragmente din povestile
recunoscute;
Sa caracterizeze personajele din
povesti, facand diferenta dintre personaje pozitive si
personaje negative;
Sa redea dialogul dintre personaje,
interpretand rolul acestora;
Sa utilizeze cuvinte, expresii din
povesti.
b) afective:
Sa- si exprime sentimentele de
dragoste, bucurie, pretuire fata de eroii preferati;
Sa colaboreze cu colegii de grupa.
SARCINA
DIDACTICA: Prezentarea cat mai corecta, expresiva, a
fragmentelor din povestile cunoscute; asocierea personajelor cu anumite
insusiri definitorii.
REGULILE
JOCULUI: Copiii recunosc povestea/personajul cu ajutorul
materialelor prezentate de educatoare.
ELEMENTE
DE JOC: Surpriza, aplauze, competitia.
METODE
SI PROCEDEE: Povestirea, conversatia, explicatia,
auditia, dramatizarea.
MATERIAL
DIDACTIC FOLOSIT: Planse cu imagini din povesti, siluetele unor
personaje din povesti, casetofon, casete audio, masti simbolice.
DURATA: 30-35
minute
ETAPELE
ACTIVITATII
|
CONTINUTUL
INSTRUCTIV-EDUCATIV
|
STRATEGII
DIDACTICE
|
EVALUARE
|
Organizarea
activitatii
|
Aranjarea scaunelelor in semicerc,
pregatirea materialui didactic, intrarea
organizata a copiilor in sala de grupa.
|
|
|
Captarea
atentiei si enuntarea scopului si a obiectivelor
|
Se anunta titlul jocului ("Recunoaste
si povesteste!")
"Vom
desfasura acest joc, pentru ca voi sa va amintiti
unele povesti pe care le-ati ascultat la gradinita
si personajele lor".
|
|
|
Prezentarea
continutului si dirijarea invatarii
|
Explicarea regulilor jocului.
Le voi spune ca pe parcursul jocului vor avea
parte de mai multe surprize placute.
|
Explicatia
|
|
Obtinerea
performantei si asigurarea conexiunii.
Desfasurarea
propriu-zisa a jocului.
|
Voi incepe o poveste ("Capra cu trei iezi"). Copiii
trebuie sa recunoasca povestea si sa enumere personajele
din poveste.
Vor numi personajele pozitive si negative din
poveste, argumentand-si parerile.
Voi prezenta o imagine din povestea "Punguta cu
doi bani".
Voi cere copiilor sa recunoasca povestea
si sa redea fragmentul prezentat in imagine.
Copiii vor audia un fragment din povestea "Fata babei
si fata mosului".
Vor spune titlul povestii si personajul
indragit din aceasta poveste (spun de ce indragesc
personajul).
Voi prezenta copiilor siluetele personajelor din
povestea "Ursul pacalit de vulpe". Copiii vor
recunoaste/denumi personajele, le vor caracteriza. Vor primi
masti simbolice urs si vulpe si vor reda dialogul dintre
cele doua personaje.
Pe tot parcursul desfasurarii jocului,
ii voi antrena pe copii intr-o permanenta competitie - cine
raspunde cel mai repede, cine povesteste cel mai frumos.
Totodata le voi cere sa se ajute intre ei prin completarea
raspunsurilor.
|
Povestirea
Conversatia
Conversatia
Expunerea
Audierea
Conversatia
Dramatizarea
|
Capacitatea de a recunoaste personajele unei
povesti inceputa de educatoare.
Capacitatea de a povesti numai un fragment din poveste
prezentat intr-o imagine.
Capacitatea de a recunoaste o poveste prin audierea
unui fragment.
Capacitatea de a recunoaste siluetele personajelor
si
de a reda dialogul dintre personaje.
|
Incheierea
activitatii
|
Cer copiilor sa precizeze personajul preferat
si/sau povestea preferata.
Voi face aprecieri asupra comportamentului copiilor in
desfasurarea jocului. Acestia vor primi drept recompensa
masti simbolice cu personaje din povesti.
|
Conversatia
|
|