![]()
Marketing
Analiza mediului de afaceri folosind matricea „swot”, analiza economico-financiara, analiza efectului de levier financiarCAPITOLUL 1 DATE DE IDENTIFICARE ALE SC.”Hai la munte” SA. 1.DATE DE IDENTIFICARE: NUMELE SOCIETATII: SC. „Hai la munte”SA.
J-55/7/25.10.2009 Cod fiscal 818325 FORMA JURIDICA DE CONSTITUIRE: S.A. ADRESA, TELEFON,FAX: Suceava, Bvd.George Enescu, nr. 64 Telefon/fax 0230/522984 TIPUL ACTIVITATII PRINCIPALE SI CODUL CAEN: 1930 Fabricarea incaltamintei, 202 Fabricarea de produse stratificate din lemn NATURA CAPITALULUI: privat CAPITAL SOCIAL: 70000 RON, la data de 26.10.2009 ASOCIATI/ ACTIONARI:
2. CONDUCEREA SI PERSONALUL SOCIETATII:
Director Turcu Gheorge
-departamentul de marketing 5 - administrativ 1 - contabilitate 2 - specialisti 12 - muncitori 100 Numar total de salariati: 120 3.DESCRIEREA ACTIVITATII CURENTE A SOCIETATII: SC. „Hai la munte”SA. a fost
infiintata in anul 2009, specificul acestei unitati fiind
fabricarea de produse destinate
turismului montan si anume: ski-uri,patine si snowboard-uri. Cu o echipa de 120 angajati cu vasta
experienta in domeniul comercializarii de echipamente schi, sporturi montane,
punem accent in special pe promptitudinea si seriozitatea firmei noastre. Prin
serviciile pe care le oferim dorim sa intampinam nevoile clientilor nostri atat
din Romania cat si de peste hotare
astfel incat sa devenim un partener de incredere in colaborarile viitoare. Unitatea este impartita pe departamente in functie de produsul fabricat, astfel avem urmatoarele: -Departamentul ski,patine si snowboard, Dotari de ultima generatie sunt utilizate in procesul de productie. Se pune un mare accent si pe tehnologia folosita, in prezent se incearca introducerea de noi materiale precum fibra de stica, kevlarul,otel de calitate superioara cat si piese din aluminiu. SC.”Hai la munte”SA. produce articole sportive pentru sezonul de iarna in special pentru regiunea montana. Aceste articole sunt comercializate in tara, dar in acelasi timp si exportate in proportie de 25% datorita calitatii materialelor folosite, dar si calitatii executiei, articolele putand fi executate si decorate atunci cand este cazul manual. Articolele executate sunt design propriu, dar si designul clientilor. Se doreste de asemenea si deschiderea unor puncte de desfacere si in alte judete decat judetul Suceava, acesta din urma fiind principala piata de desfacere. CAPITOLUL 2ANALIZA MEDIULUI DE AFACERI FOLOSINDMATRICEA „SWOT” Analiza SWOT Puncte tari: -Experienta in marketing a personalului(existenta unui departament de marketing); -Tehnologie avansata folosita in procesul de fabricatie si materiale de inalta calitate. -Atentie deosebita oferita nevoilor consumatorilor pe categorii; Realizeaza productia la costuri mici comparativ cu celelalte firme care au acelasi profil de activitate. Puncte slabe: -Lipsa notorietatii marci,renumeluii; -Grad scazut de acoperire a pietei; -Lipsa unei politici de promovare clara si eficienta. -Forta slaba a vanzarilor la extern Oportunitati: -Ritmul rapid de dezvoltare a pietei; -Existenta unui potential nevalorificat pe anumite piete externe; - A crescut cererea de astfel de produse pe piata interna, in special in judetele din regiunea montana. Amenintari: -Concurenta formala (posibilitatea ca potentialii consumatori sa prefere alte produse in locul celor oferite de firma ); - Utilizarea de materiale inlocuitoare de catre firmele concurente. - Importul de produse din materiale inlocuitoare.
SO: Datorita faptului ca productia se realizeaza la costuri relativ mici se poate mari cantitatea fabricata datorita unei cereri crescute in judetele din regiunea montana WO: Utilizarea strategiilor de marketing pentru acoperirea pietelor externe ST: Utilizarea avantajului oferit de costurile mici pentru realizarea productiei pentru a intari competitia cu privire la importuri. WT: Utilizarea de materiale inlocuitoare pentru realizarea produselor destinate exportului. CAPITOLUL 3ANALIZA ECONOMICO-FINANCIARAPREZENTAREA SITUATIEI BILANTIERASC. „Hai la munte”SA. prezinta urmatoarea situatie bilantiera:
- cont in banca 30000 - furnizori si creditori 9520 casa in lei 18000 - credite pe termen scurt 7250
TOTAL ACTIVE CURENTE 71000 -credite pe termen lung 17750
TOTAL ACTIVE FIXE 51000 - rezerve 9080
Situatia veniturilor si cheltuielilor firmei se prezinta astfel (lei): Venituri totale = 88400 Cheltuieli totale = 51500
Impozit pe profit =5904 Dividende (50%) =15498 Profit net = 30996 Alte date care intervin in calculul indicatorilor: Cheltuieli directe = 33000 Rate de capital scadente = 4500 Dobanzi aferente = 2000 Politica de creditare a firmei: recuperarea creantelor 60 zile; plata furnizorilor creditori 30 zile. Informatii legate de actiuni: 11 lei/ actiune –valoarea de piata si 15 lei/ actiune valoarea nominala. ANALIZA ECONOMICO-FINANCIARAa)ANALIZA PE BAZA DE BILANT INDICATORII DE ACTIVITATE 1)Rata capitalului de lucru RCL= Capital de lucru = Active curente – Pasive curente = 71000-40170= 30830 lei 2)Rata de eficienta a stocurilor RES = INDICATORII DE RENTABILITATE 1)Rata profitului calculata la cifra de afaceri RPV= 2)Rata profitului calculata la total active RPA = INDICATORII DE LICHIDITATE 1)Rata rapida a lichiditatii RPL = 2)Rata recuperarii creantelor RRC= 3)Rata de plata a debitelor RPD = 4)Rata de acoperire a creditelor RAC= 5)Rata de autofinantare RA= b)ANALIZA ALTMAN ZA =0.012X1 + 0.014X2 + 0.033X3 + 0.006X4 + 0.999X5 X1= X2= X3 = X4 = Valoarea contabila a datoriei = credite pe termen scurt+ credite pe termen lung= = 7250 +17750 =25000 lei X5 = ZA= 0.012 =3,8785 >2.675 (situatie favorabila) Nu prezinta risc financiar. c)ANALIZA CONAN -HOLDER ZCH = -0.16R1-0.22R2+ 0.87R3+0.10R4-0.24R5 R1= R2 = R3 = Cheltuieli financiare = dobanzi + diferente de schimb valutar + provizioane =2000 lei R4= R5= Indatorarea globala= Σcreditelor + furnizori + salarii = 9520+7250+23400+17750 =57920 lei ZCH = -0.16 = -0.466 (situatie favorabila) Nu prezinta risc de faliment. Firma primeste creditul. CAPITOLUL 4ANALIZA EFECTULUI DE LEVIER FINANCIARFirma „Hai la munte” SA. are nevoie de un capital de 100 mii lei. Pentru procurarea surselor de finantare se iau in vedere urmatoarele variante: K= 100000 lei , D = 0 lei K = 80000 lei, D = 20000 lei. K=60000 lei, D = 40000 lei. Stiind ca rata dobanzii este de 25%, iar impozitul pe profit este 16%, sa se analizeze evolutia efectului de levier financiar.
1)Rec = 36900 lei, cheltuieli
financiare = e Re = cheltuieli financiare = e Rezultat inainte de impozit =36900–0=36900 lei Impozit = 16% R = 36900-5904=30996 lei Rf = R/K = l= L(Re – e)= 0(36.90% -25%) = 0 2)Rec =36900 lei Re =
Cheltuieli financiare = e Rezultat inainte de impozit = 36900-3000=33900 lei Impozit = 16% R = 33900-5424 =28476 lei Rf = R/K = l= L(Re – e)= 0.25(36.90% - 25%) = 2,975% 3)Rec =36900 lei Re = Cheltuieli financiare = e Rezultat inainte de impozit = 36900-6000 =30900 lei Impozit = 16% R=30900-4944=25956 lei Rf= R/K = l=L(Re-e)=0,67(36.90%-25%)=7,973% Re > e, deci efectul de levier financiar creste pe masura ce creste indatorarea firmei, iar Rf are aceeasi tendinta de crestere. CAPITOLUL 5INDICATORII CU CARACTER GENERALAceasta grupa de indicatori va contribui la formarea unei imagini globale asupra conditii lor concrete de eficienta economica in care se va realiza si va functiona obiectivul de investitii. Indicatorii cu caracter general sunt: 1)Capacitatea de productie(Q) Q = q= 1000 buc +900 buc + 100 buc=2000 buc 2)Numarul de salariati(L) = 120 muncitori 3)Productivitatea muncii(W) W=Q/L = 195000 lei/120 muncitori =1625 lei/muncitor Sau W = q/L = 2000 buc/120 muncitori=17 buc/muncitor 4). Profitul Profitul brut este in valoare de 36900 lei, in urma impozitarii ramanand o valoare neta de 30996 lei. 4)Costul de productie 50000 lei 5)Rentabilitatea (rata rentabilitatii)
r =profit/cost de productie
r =profit/cifra de afaceri
r =profit/capital utilizat CAPITOLUL 6INDICATORII STATICI DE FUNDAMENTARE A EFICIENTEI ECONOMICE A PROIECTULUI DE INVESTITII SC.”Hai la munte”SA. doreste sa-si extinda activitatea de productie prin achizitia de echipamente tehnologice noi. In acest sens firma dispune de un capital in valoare de 60000 mii lei si supune analizei urmatoarele variante de proiect de investitii:
Evidentiati varianta optima de proiect de investitii prin prisma tuturor indicatorilor statici de eficienta economica a investitiilor. 1)Investitia specifica
s= s2=
s3=
s’ = s’2=
s’3= 2)Termenul de recuperare a investitiei(T) T= Ph1=100000-30000= 70000 lei/an Ph2 =105000-30000 =75000 lei/an Ph3 = 115000-40000 =75000 lei/an T1 = T2 = T3 = 3)Coeficientul de eficienta economica a investitiei(e) e = e2= e3 = 4)Cheltuieli echivalente sau recalculate(K) K = It + Ch K2
= 90000 lei+30000 lei K3
= 100000 lei +40000 lei 5)Cheltuieli specifice recalculate
k = k2= k3 =
k’= k’2 = k’3 = 6)Randamentul economic(R) R = R2 = R3 = CAPITOLUL 7 ACTUALIZAREA INDICATORILOR LA MOMENTUL PUNERII IN FOLOSINTA A OBIECTULUI DE INVESTITII Pentru acest moment de referinta vom calcula urmatorii indicatori actualizati: a) -Investitia totala ; b) -Profitul total ; c) -Randamentul; d) -Termenul de recuperare; Rata de actualizare folosita este de 25%. (p=0) a)Investitia totala actualizata la momentul punerii in folosinta a obiectului de investitii Itap
= Itap1=35000(1+0,25)+45000 Itap2=40000 Itap3=40000 b)Profitul total actualizat la momentul punerii in folosinta a obiectului de investitii: Rap = Ptap1=70000*3,57=249900 lei PtaP Ptap2=75000*3,57=267750 lei PtaP Ptan3= 75000*3,57=267750 lei PtaP c)Randamentul actualizat la momentul punerii in folosinta a obiectului de investitii: Rap = Rap1 = Rap2 = Rap3 = d)Termenul de recuperare actualizat la momentul punerii in folosinta a obiectului de investitii: Tap= Tap1 = Tap2 = Tap3 = CAPITOLUL 8INDICATORII IMOBILIZARILORSe vor calcula indicatorii imobilizarilor pentru cele 3 variante de proiect, stiind ca fondurile se cheltuiesc la mijlocul anului, deci k=0,5. Vom calcula urmatorii indicatori ai imobilizarilor: a) Marimea imobilizarilor totale b) Imobilizarea specifica: in functie de capacitatea de productie in functie de valoarea productiei. c)Imobilizarea medie anuala d)Pierderi din imobilizari(efectul economic al imobilizarilor) e)Efectul economic specific imobilizarilor: in functie de capacitatea de productie in functie de valoarea productie. in functie de valoarea investitiilor totale. a) Marimea imobilizarilor totale(Mi) Mi = Mi1=35000(2-1+0,5)+45000(2-2+0,5)=52500+22500=75000 lei Mi2 =40000(3-1+0,5)+50000(3-3+0,5) =100000+25000=125000 lei Mi3 =40000(3-1+0,5)+35000(3-2+0,5)+25000(3-3+0,5) =100000+52500+12500=165000 lei b) Imobilizarea specifica: in functie de capacitatea de productie mi = mi2 = mi3
= in functie de valoarea productiei: mi’ = mi’2= mi’3 = c)Imobilizarea medie anuala(ma) ma= ma2 = ma3= d)Pierderi din imobilizari(efectul economic al imobilizarilor) Ei
=Mi din imobilizari E2 =125000 lei din imobilizari E3=165000 lei e)Efectul economic specific imobilizarilor -in functie de capacitatea de productie: δ= δ2= δ3= -in functie de valoarea productiei: δ’ = δ’2 = δ’3 = -in functie de valoarea investitiilor totale δ” = δ” 2 = δ”3 = CAPITOLUL 9SISTEMUL DE INDICATORI PROPUSI DE BANCA MONDIALA Acordarea unui imprumut de catre organismele financiare internationale se face pe baza analizei profunde a proiectelor de investitii elaborate de catre beneficiar pentru realizarea unui obiectiv. Banca Mondiala acorda imprumuturi numai pentru obiective concrete de investitii care prezinta un grad ridicat de eficienta. Caracterizarea eficientei economice a investitiei se va realiza pe bazaunui sistem de indicatori propusi de Banca Mondiala: 1)Angajamentul de capital 2)Raportul dintre veniturile totale actualizate si costurile totale actualizate precum si diferenta absoluta dintre veniturile totale actualizate si costurile totale actualizate. 3)Venitul net total actualizat 4)Indicele de profitabilitate 5)Rata interna de rentabilitate 6)Cursul de revenire net actualizat sau TESTUL BRUNO. 1)Angajamentul de capital(Kta) Kta= Kta1=118200 lei Kta2=104260 lei Kta3=132080 lei 2)Raportul dintre veniturile totale actualizate si costurile totale actualizate: Vta= r= r1= r2= r3= 3)Diferenta dintre veniturile totale actualizate s costurile totale actualizate: ANta = Vta – Kta ANta1 =228000- 118200=109800 lei ANta2=191310-104260=87050 lei ANta3=209530-132080=77450 lei 4)Venitul net actualizat: VNh=Vh-Kh VNta= VNta1=2,28*70000=159600 lei VNta2=1,822*75000=136650 lei VNta3=1,822 *75000=136650 lei 5)Indicele de profitabilitate: a)In functie de valoarea investitiilor totale k= k1= k2= k3= a) In functie de valoarea investitiilor totale actualizate k’= k’1= k’2= k’3= c)In forma actualizata reprezentand modalitatea de calcul cea mai elocventa ka= ka1=4,204 ka2=3,755 ka3=3,308 6)Rata interna de rentabilitate: RIR= amin+(amax – amin) RIR1=65%+(70%-65%) RIR2=50%+(55%-50%) RIR3=45%+(50%-45%) 7)Cursul de revenire net actualizat: Cursul oficial de schimb pentru euro este de 4,1 lei/€-18 ian. 2010. CRNA= VNta(€.)1= 159600 lei/4,10 lei/ €. = 38926,82 €. =>CRNA1=118200lei/38926,82€. =3,03 lei/ €. <4,1 => proiectul va fi acceptat. VNta(€.)2= 136650 lei/ 4,1 lei/€. = 33329,26 €. =>CRNA2 =104260lei/33326,82 €.=3,12 /€.< 4,1 => proiectul va fi acceptat. VNta(€.)3 =136650lei/4,1lei/€. = 33329.26 €. =>CRNA3= 132080/33329,26 €.=3,96 lei/€. < 4,1 => proiectul va fi acceptat. PROIECT1
PROIECT 2
PROIECT 3 CAPITOLUL 10 Centralizarea tuturor indicatorilor de eficienta economica a investitiilor calculate si evidentierea variantei optime de proiect.
Varianta optima de proiect este reprezentata de Proiectul 1. Acesta insumeaza cei mai multi indicatori economici (23 criterii). Durata de executie al proiectului este de 10 ani,timp in care se consuma cea mai mare parte din valoarea investitiei (80 000),aceasta valoare fiind cea mai mica dintre cele 3 proiecte analizate, esalonarea investitiei fiind direct influentata de imobilizarile de fonduri. In vederea determinarii eficientei economice s-au folosit urmatorii indicatori: marimea imobilizarilor totale (Mi), imobilizarea specifica (mj), imobilizarea medie anuala (ma), pierderi din imobilizari (Ei), efectul economic specific al imobilizarilor (δi), astfel proiectul1 prezinta criteriul de minim pentru toti indicatorii de mai sus. Calculele de actualizare se pot realiza la orice moment anterior sau posterior perioadei in care se executa lucrarile de investitii, in cazul nostru actualizarea indicatorilor s-a facut la momentul punerii in folosinta a obiectului de investitii investitia totala,randamentul si termenul de recuperare indeplinind criteriile in varianta de Proiect 1. In situatia realizarii unui obiectiv mai amplu este nevoie de surse suplimentare de finantare, iar unui din organismele care acorda imprumuturi este Banca Mondiala. Aceasta acorda credite numai pentru obiective concrete de investitii cu o eficienta economica ridicata si pe baza unui sistem de indicatori proprii. Sistemul de indicatori ai Bancii Mondiale este format din: angajamentul de capital (Kta), raportul dintre veniturile totale actualizate si cheltuielile totale actualizate (Vta/Kta), venitul net actualizat (VNta), indicele de profitabilitate (Ka), rata interna de rentabilitate (RIR) si cursul de revenire net actualizat (CRNA). Din analiza efectuata asupra acestor indicatori putem observa ca Proiectul 1 indeplineste cele mai multe criterii. In concluzie putem spune ca toate aceste categorii de indicatori fac obiectul unor studii aprofundate denumite studii de fezabilitate ce se realizeaza cu scopul de a se ajunge la decizia de investiti si alegerea proiectului optim de investitii, in cazul nostru fiind Proiectul 1.
|