![]()
Instalatii
instalatii de incalzire - sa se rezolve la nivel de de executie instalatia de incalzire a imobiluluiProiect instalatii de incalzire - PARTEA I - INSTALATII INTERIOARE TEMA DE PROIECT Sa se rezolve la nivel de proiect de executie instalatia de incalzire a imobilului indicat in planurile de arhitectura anexate. A DATE DE PROIECTARE
- Localitatea : Cluj - Zona eoliana :IV - Altitudinea : 360 m . -Orientarea intrarii cladirii : usa de intrare catre sud 3. Caracteristicile elementelor de constructie calculate in functie de n=10, numarul de ordine din catalog : Compozitie terasa : m=1.06
Compozitia peretelui exterior : m=0.984
Compozitia planseului cu pardoseala calda m=1.07
* Stratul de izolatie termica din B.C.A apare numai la planseul dintre parter si subsol. Perete interior m=1
Alte caracteristici ale elementelor de constructie Usi simple din lemn catre exterior: R0 = 0.287 [m2*k/W] Usi simple cu geam si rama de lemn pentru balcoane: R0 = 0.216 [m2*k/W] Ferestre duble cu rame de lemn: R0 = 0.431 [m2*k/W] Parametrii aerului exterior: Temperatura exterioara conventionala de calcul θ0= -18 0C Umiditatea relativa φ=47.52% Paramtrii aerului interior: Temperatura interioara conventionala de calcul : Conform destinatiei incaperii: Bucatarie ti= 180C Vestibul ti= 180C Camere de baie si dusuri ti= 220C Toalete ti= 180C Camere locuit si holuri ti= 200C umiditatea relativa a aerului interior : φ=60 % agent
termic utilizat - apa calda
din reteaua exterioara :
inaltimea unui nivel curent : h = 2.55+δplanseu=2.55+(0.020+0.015+0.084+0.030)=2.696 m 1. Calculul rezistentelor termice si verificarea termoenergetica a elementelor de constructie exterioare 1.2 Calculul rezistentelor termice a elementelor de constructie Se completeaza rubricile R si D din tabele Rj=
Dj=
Se insumeaza pe toate coloanele unui element de constructie : R=
1.3 Calculul coeficientului de masivitate termica m= 1.225- 0.05*D Terasa : m =1.06 Planseu pardoseala-calda : m= 1.07 Perete interior m=1 Perete exterior : m= 0.98 1.4 Calculul rezistentei globale a elementelor de constructie R0 =Ri +ΣRj +Re ,unde Ri si Rj se iau din STAS Calculul rezistentei globale a terasei: Ri= 0.125, Re = 0.042, ΣRj =0.597 R0= Ri+Re+ΣRj => R0 = 0.764 [m2k/W] Calculul rezistentei globale a peretelui interior: Ri= 0.125, Re = 0.042, ΣRj = 0.484 R0= Ri+Re+ΣRj => R0 =0.651 [m2k/W] Calculul rezistentei globale a planseului pardoseala: Ri= 0.167, Re = 0.042, ΣRj = 0.663 R0= Ri+Re+ΣRj => R0 = 0.872 [m2k/W] Calculul rezistentei globale a peretelui exterior: Ri= 0.125, Re = 0.042, ΣRj = 0.512 R0= Ri+Re+ΣRj => R0 = 0.679 [m2k/W] 1.5 Se calculeaza pe incaperi pentru elementele de constructie exterioare rezistenta termica necesara pentru asigurarea confortului (R0C) : Relatia pentru asigurarea confortului termic R0C=
Ultimul etaj 1.Camera de zi : ti=200C Perete exterior : R0C=
Terasa : R0C=
2.Dormitorul : ti=200C
Perete exterior : R0C=
Terasa : R0C=
Etaj curent 1.Camera de zi : ti=200C Perete exterior : R0C=
2.Dormitorul : ti=200C
Perete exterior : R0C=
Parter 1.Camera de zi : ti=200C Perete exterior : R0C=
2.Dormitorul : ti=200C
Perete exterior : R0C=
1.6 Se calculeaza rezistenta termica necesara pentru evitarea fenomenului de condensare R0CO=
n=1 Ri =0.125 pentru perete exterior
φ= 60 ٪ -umiditatea relativa a spatiului interior Ultimul etaj Camera de zi si dormitor : ti=200C ;
Perete exterior : R0C0=
Terasa
: R0C0=
Etaj curent Perete exterior : R0C0=
Parter Perete exterior : R0C0=
1.7 Se compara pentru elementele de constructie exterioare R0 cu max( R0C , R0CO ) si se alege R0M =max(R0C, R0C0) a) Daca
R0>R0M
Daca
R0<R0M
R0M= Ri+ ΣRj+ Re+ Riz Riz =
Se
alege grosimea STAS a izolatiei
b)
Daca
R0<R0M se recalculeaza R0
1) Verificarea rezistentelor termice daca indeplinesc conditiile de confort si conditiile de evitare a condensului pentru camera de zi si dormitor : -Terasa : R0 = 0.764 [m2k/W] R0C= 1.678 [m2k/W] R0C0= 0.678 [m2k/W] R0M =max(R0C,
R0C0)
deci R0<R0M
Riz =
- Perete exterior R0 = 0.679 [m2k/W] R0C= 1.163 [m2k/W] R0C0= 0.678 [m2k/W] R0M
=max(R0C, R0C0)
deci R0<R0M
Riz =
b) Recalcularea rezistentelor termice dupa ce am introdus izolatia: Terasa : R0*=R0+Riz
=0.764 +
Verificam daca sunt indeplinite conditia: R0* > R0M ti - θi ≤ ∆imax(=3) (R0*=1.792 [m2k/W]) > (R0M =1.678 [m2k/W]) ti - θi =
Perete exterior : R0*=R0+Riz
=0.679 +
Verificam daca sunt indeplinite conditia: R0* > R0M ti - θi ≤ ∆imax(=4) (R0*=1.364 [m2k/W]) >(R0M =1.163 [m2k/W]) ti - θi =
2.Calculul pierderilor de caldura ale incaperilor
unde
Pentru fiecare element de constructie in parte, perete interior/exterior, pardoseala calda, terasa, pierderea de caldura prin transmisie este data de relatia:
unde R0*= rezistenta termica finala a elementului de costructie S= suprafata de calcul a elementului de constructie
m=coeficient de masivitate Necesarul de caldura pentru incalzirea aerului rece infiltrat in incapere Qi
na0= nr de schimburi de aer necesar na0 =0,22*10-3
na0 =0,28*10-3
V= volumul incaperii [m3] ρ= densitatea aerului la temperatura ti cp= caldura specifica la presiune constanta a aerului la temperatura ti cp=1,2971 [J/kg*k] ρ=1,29 [kg/m3] E= coeficient de corectie de inaltime ;E=1 i= coeficient de infiltratie L= lungimea rosturilor elementelor mobile ale ferestrelor si usilor [m] v= viteza conventionala a vantului [m/s] Parter H=2.55+
a) Camera de zi: ti= 200C ; te= -180C; Calculul pierderilor de caldura prin peretele exterior: m= 0.98 R0*=1.36 [m2k/W] SPE= S-SFE-SUSA S=L*H S=8.1*2.62=21.22 [m2] SFE=1.2*1.3=1.56 [m2] SUSA=0.8*2.1=1.68 [m2] S=21.22-1.56-1.68=17.98 [m2]
Calculul pierderilor de caldura prin ferestrele peretelui experior: mFE=1.2 R0FE=0.431 [m2k/W]
Calculul pierderilor de caldura prin usa balcon: mUSA=1.2 R0USA=0.216 [m2k/W]
Calculul pierderilor de caldura prin peretele interior1(spre baie): m=1 R0Pint = [0.651 m2k/W] SPint1=2.1*2.62=5.50[ m2]
Calculul pierderilor de caldura prin peretele interior2(spre vestibul deasupra usii): m=1 R0Pint = 0.651 [m2k/W] SPint2=1*(2.62-2.1)=0.52 [m2]
Calculul pierderilor de caldura prin usa interioara(spre vestibul): mUSA=1.2 SUSA=1*2.1=2.1[m2] R0USA=0.216 [m2k/W]
Calculul pierderilor de caldura prin pardoseala calda: m=1.07 RPD = 0.872 [m2k/W] SPD=5*3.1=15.5 [m2]
Adaosuri: De orientare : Ao= 5 % conform orientarii N; De compensare a suprafetei reci Ac Rezistenta
totala medie la transferul de caldura a elementelor de
constructie delimitatoare ale incaperii este:
Rm=
ST=2*(3.1*5)+2*(3.1*2.62)+2*(5*2.62)=73.44 [m2]
Din nomograma (Rm, Ac) , valoarea procentuala a adaosului Ac este Ac=6.9 %; Calculul necesarului de caldura pt incalzirea aerului rece infiltrat in incapere: Necesarul de caldura raportat la nr. de schimburi de aer
necesar pt conditii de confort fiziologic
na0=0.22*
V=40.61 [m3]
; cp=1,297*
Necesarul de caldura raportat la viteza conventionala a
vantului
L=12.1 E=1
Se=suprafata ferestre si usi exterioare Si=suprafata usi interioare
V4/3 =6.35 m/s - functie de zona eoliana III in localitate
b) Dormitor: ti= 200C ; te= -180C; Calculul pierderilor de caldura prin peretele exterior: m= 0.97 R0*=1.36 [m2k/W] SPE= S-SFE-SUSA S=L*H S=8*2.62=20.96 [m2] SFE=1.2*0.8=0.96 [m2] SUSA=0.8*2.1=1.68 [m2] S=20.96-0.96-1.68=18.32 [m2]
Calculul pierderilor de caldura prin ferestrele peretelui exterior: mFE=1.2 R0FE=0.431 [m2k/W]
Calculul pierderilor de caldura prin usa balcon: mUSA=1.2 R0USA=0.216 [m2k/W]
Calculul pierderilor de caldura prin peretele interior(spre vestibul): m=1 R0Pint = 0.655 [m2k/W] SPint=2*2.62+1*0.52=5.76 [m2]
Calculul pierderilor de caldura prin usa interioara(spre vestibul): mUSA=1.2 SUSA=1*2.1=2.1[m2] R0USA=0.216 [m2k/W]
Calculul pierderilor de caldura prin pardoseala calda m=1.07 RPD = 0.872 [m2k/W] SPD=5*3=15 [m2]
Adaosuri: De orientare : Ao= 0 % conform orientarii V De compensare a suprafetei reci Ac Rezistenta
totala medie la transferul de caldura a elementelor de
constructie delimitatoare ale incaperii este:
Rm=
ST=2*(3*5)+2*(3*2.62)+2*(5*2.62)=71.92 [m2]
Din nomograma (Rm, Ac) , valoarea procentuala a adaosului Ac este Ac=6.9 %; Calculul necesarului de caldura pt incalzirea aerului rece infiltrat in incapere: Necesarul de caldura raportat la nr. de schimburi de aer
necesar pt conditii de confort fiziologic
na0=0.22*
V=39.3 [m3 ]; cp=1,2971*
Necesarul de caldura raportat la viteza conventionala a
vantului
E=1 L=9.8
Se=suprafata ferestre si usi exterioare Si=suprafata usi interioare
V4/3 =6.35m/s - functie de zona eoliana IV in localitate
Etaj curent H=2.55+(0.02+0.015+0.084+0.03)=2.699 m a) Dormitor: ti= 200C ; te= -180C; Calculul pierderilor de caldura prin peretele exterior: m= 0.97 R0*=1.36 [m2k/W] SPE= S-SFE-SUSA S=L*H S=8*2.699=21.59 [m2] SFE=1.2*0.8=0.96 [m2] SUSA=0.8*2.1=1.68 [m2] S=21.52-0.96-1.68=18.95 [m2]
Calculul pierderilor de caldura prin ferestrele peretelui exterior: mFE=1.2 R0FE=0.431 [m2k/W]
Calculul pierderilor de caldura prin usa balcon: mUSA=1.2 R0USA=0.216 [m2k/W]
Calculul pierderilor de caldura prin peretele interior(spre vestibul): m=1 R0Pint = 0.655 [m2k/W] SPint=2*2.697+2*0.597=5.99 [m2]
Calculul pierderilor de caldura prin usa interioara(spre vestibul): mUSA=1.2 SUSA=1*2.1=2.1[m2] R0USA=0.216 [m2k/W]
Adaosuri: De orientare : Ao= 0 % conform orientarii V De compensare a suprafetei reci Ac Rezistenta
totala medie la transferul de caldura a elementelor de
constructie delimitatoare ale incaperii este:
Rm=
ST=2(3*5)+2(3*2.699)+2(5*2.699)=73.18 [m2]
Din nomograma (Rm, Ac) , valoarea procentuala a adaosului Ac este Ac=6.7 %; Calculul necesarului de caldura pt incalzirea aerului rece infiltrat in incapere: Necesarul de caldura raportat la nr. de schimburi de aer
necesar pt conditii de confort fiziologic
na0=0.22*
V=3*5*2.699=40.48 [m3]; cp=1,2971*
Necesarul de caldura raportat la viteza conventionala a
vantului
E=1 L=9.8
Se=suprafata ferestre si usi exterioare Si=suprafata usi interioare
V4/3 =6.35m/s - functie de zona eoliana IV in localitate
b) Camera de zi: ti= 200C ; te= -180C; Calculul pierderilor de caldura prin peretele exterior: m= 0.97 R0*=1.36 [m2k/W] SPE= S-SFE-SUSA S=L*H S=8.1*2.697=21.86 [m2] SFE=1.2*1.3=1.56 [m2] SUSA=0.8*2.1=1.68 [m2] S=21.84-1.56-1.68=18.62 [m2]
Calculul pierderilor de caldura prin ferestrele peretelui exterior: mFE=1.2 R0FE=0.431 [m2k/W]
Calculul pierderilor de caldura prin usa balcon: mUSA=1.2 R0USA=0.216 [m2k/W]
Calculul pierderilor de caldura prin peretele interior1(spre baie): m=1 R0Pint = 0.651 [m2k/W] SPint1=2.1*2.699=5.66 [m2]
Calculul pierderilor de caldura prin peretele interior2 (spre vestibul deasupra usii): m=1 R0Pint = 0.651 [m2k/W] SPint2=1*(2.699-2.1)=0.599 [m2]
Calculul pierderilor de caldura prin usa interioara (spre vestibul): mUSA=1.2 SUSA=1*2.1=2.1[m2] R0USA=0.216 [m2k/W]
Adaosuri: De orientare : Ao= 5 % conform orientarii N De compensare a suprafetei reci Ac Rezistenta
totala medie la transferul de caldura a elementelor de
constructie delimitatoare ale incaperii este:
Rm=
ST=2(3.1*5)+2(3.1*2.699)+2(5*2.699)=74.72 [m2]
Din nomograma (Rm, Ac) , valoarea procentuala a adaosului Ac este Ac=6.7 %; Calculul necesarului de caldura pt incalzirea aerului rece infiltrat in incapere: Necesarul de caldura raportat la nr. de schimburi de aer
necesar pt conditii de confort fiziologic
na0=0.22*
V=3.1*5*2.699=41.83
[m3] ; cp=1,2971*
Necesarul de caldura raportat la viteza conventionala a
vantului
L=12.1 E=1
Se=suprafata ferestre si usi exterioare Si=suprafata usi interioare
V4/3 =6.35m/s - functie de zona eoliana IV in localitate
Ultimul etaj H=2.55+
a) Camera de zi ti= 200C ; te= -180C; Calculul pierderilor de caldura prin peretele exterior: m= 0.97 R0*=1.36 [m2k/W] SPE= S-SFE-SUSA S=L*H S=8.1*2.62=21.22 [m2] SFE=1.2*1.3=1.56 [m2] SUSA=0.8*2.1=1.68 [m2] S=21.22-1.56-1.68=17.98 [m2]
Calculul pierderilor de caldura prin ferestrele peretelui exterior: mFE=1.2 R0FE=0.431 m2k/W
Calculul pierderilor de caldura prin usa balcon: mUSA=1.2 R0USA=0.216 m2k/W
Calculul pierderilor de caldura prin peretele interior1(spre baie): m=1 R0Pint = 0.651 m2k/W SPint1=2.1*2.62=5.5 m2
Calculul pierderilor de caldura prin peretele interior2(spre vestibul deasupra usii): m=1 R0Pint = 0.651 [m2k/W] SPint2=1*(2.62-2.1)=0.52 [m2]
Calculul pierderilor de caldura prin usa interioara(spre vestibul): mUSA=1.2 SUSA=1*2.1=2.1[m2] R0USA=0.216 [m2k/W]
Calculul pierderilor de caldura prin terasa: m=1.04 R0*=1.792 m2k/W STE =5*3.1=15.5 m2
Adaosuri: De orientare : Ao= 5 % conform orientarii N De compensare a suprafetei reci Ac Rezistenta
totala medie la transferul de caldura a elementelor de
constructie delimitatoare ale incaperii este:
Rm=
ST=2(3.1*5)+2(3.1*2.62)+2(5*2.62)=74.72 [m2]
Din nomograma (Rm, Ac) , valoarea procentuala a adaosului Ac este Ac=7.2 %; Calculul necesarului de caldura pt incalzirea aerului rece infiltrat in incapere: Necesarul de caldura raportat la nr. de schimburi de aer
necesar pt conditii de confort fiziologic
na0=0.22*
V=3.1*5*2.62=40.41
[m3 ]; cp=1,2971*
Necesarul de caldura raportat la viteza conventionala a
vantului
L=12.1 E=1
Se=suprafata ferestre si usi exterioare Si=suprafata usi interioare
V4/3 =6.35 [m/s] - functie de zona eoliana IV in localitate
b) Dormitor: ti= 200C ; te= -180C; Calculul pierderilor de caldura prin peretele exterior: m= 0.97 R0*=1.36 [m2k/W] SPE= S-SFE-SUSA S=L*H S=8*2.62=20.96 [m2] SFE=1.2*0.8=0.96 [m2] SUSA=0.8*2.1=1.68 [m2] S=20.96-0.96-1.68=18.32 [m2]
Calculul pierderilor de caldura prin ferestrele peretelui exterior: mFE=1.2 R0FE=0.431 m2k/W
Calculul pierderilor de caldura prin usa balcon: mUSA=1.2 R0USA=0.216 m2k/W
Calculul pierderilor de caldura prin peretele interior(spre vestibul): m=1 R0Pint = 0.651 [m2k/W] SPint=2*2.62+1*0.52=5.76 [m2]
Calculul pierderilor de caldura prin usa interioara(spre vestibul): mUSA=1.2 SUSA=1*2.1=2.1m2 R0USA=0.216 m2k/W
Calculul pierderilor de caldura prin terasa: m=1.04 R0*=1.792 m2k/W STE =5*3=15 m2
Adaosuri: De orientare : Ao= 0 % conform orientarii V De compensare a suprafetei reci Ac Rezistenta
totala medie la transferul de caldura a elementelor de
constructie delimitatoare ale incaperii este:
Rm=
ST=2*(3*5)+2*(3*2.62)+2*(5*2.62)=73.18 m2
Din nomograma (Rm, Ac) , valoarea procentuala a adaosului Ac este Ac=7.2 %; Calculul necesarului de caldura pt incalzirea aerului rece infiltrat in incapere: Necesarul de caldura raportat la nr. de schimburi de aer
necesar pt conditii de confort fiziologic
na0=0.22*
V=3*5*2.62=39.3 [m3]; cp=1,2971*
Necesarul de caldura raportat la viteza conventionala a
vantului
E=1 L=9.8
Se=suprafata ferestre si usi exterioare Si=suprafata usi interioare
V4/3 =6.35 [m/s] - functie de zona eoliana IV in localitate
3.Calculul corpurilor de incalzire Corpurile de incalzire se aleg din tabel in functie de capacitatea calorica necesara, calculata cu formula :
Parter a) Dormitor
Se alege corpul de incalzire cu urmatoarele caracteristici: inaltimea=555 [mm] tip 2.2 lungimea=0.8 [m] capacitate calorica=1695 [W] b) Camera de zi
Se alege corpul de incalzire cu urmatoarele caracteristici: inaltimea=555 [mm] tip 2.3 lungimea=0.8 [m] capacitate calorica=1981 [W] Etaj curent a) Dormitor
Se alege corpul de incalzire cu urmatoarele caracteristici: inaltimea=555 [mm] tip 2.2 lungimea 0.8 [m] capacitate calorica=1695 [W] b) Camera de zi
Se alege corpul de incalzire cu urmatoarele caracteristici: inaltimea=955 [mm] tip 1.1 lungimea=1 [m] capacitate calorica=1795 [W] Ultimul etaj a) Dormitor
Se alege corpul de incalzire cu urmatoarele caracteristici: inaltimea=955 [mm] tip 2.2 lungimea 0.6 [m] capacitate calorica=2091 [W] b) Camera de zi
Se alege corpul de incalzire cu urmatoarele caracteristici: inaltimea=955 [mm] tip 1.1 lungimea 1.2 [m] capacitate calorica=2154 [W]
4.Calculul hidraulic al conductelor instalatiei interioare 1.Dimensionare coloane Se alege un bloc de P+2 nivele H2-hp reprezinta distanta de la corpurile de incalzire pana la reteaua de alimentare cu apa, luandu-se in considerare si grosimea planseului si spatiul lasat sub radiator (120mm). Se dimensioneaza cea mai departata coloana si se incepe cu corpul de incalzire cel mai departat de baza coloanei. Pentru calcul incepem cu corpul de incalzire RII deoarece este cel mai indepartat corp. HPC=400 [Pa/nivel] HgII=g h2 (rr rt) [Pa] HgII - reprezinta presiunea geodezica medie Dr - diferenta de densitate a agentului retur fata de tur Pierderea medie de sarcina liniara:
unde Sl - reprezinta suma lungimilor tronsoanelor care alcatuiesc circuitul dat. a - reprezinta cota parte de pierderi a=0.33 Vom determina diametrul coloanei ce alimenteaza radiatorul RII tinand cont de debitul termic, de agentul care circula pe fiecare tronson si de rezistenta liniara preliminara de sarcina. Rezultatele calculate vor fi trecute in tabel. Se vor calcula cotele corpurilor de incalzire , stiind ca: -gosimea planseului ≈ 0.147 m -inaltimea intre 2 nivele consecutive ≈ 2.7 m -corpul de incalzire este amplasat la 12 cm de pardoseala
h1=0.6+2.699+0.12+0.555/2=3.89 m h2=0.6+2*2.699+0.12+0.955/2=6.59 m 4.1.Cotele punctelor la coloana pentru lungimea tronsoanelor F: 0.6+spatiu sub ci+
E: 0.6+spatiu sub ci+(inaltime ci-
=0.6+0.12+(0.555-
C: h1+
D: h1-
B: h2-
A: h2+
4.2. Calculul presiunii disponibile pentru corpul RII
Stabilirea pierderii medii de sarcina liniara:
a=0.33- cota parte conventionala din presiunea disponibila care se pierde in rezistente locale Lungimile tronsoanelor sunt: AC+BD + racord la ci
II:
CE+DF:
EH+FG:
4.3. Calculul debitului de caldura si a vitezelor pentru fiecare tronson in parte a)Pentru tronsonul 1: Q=2154 W= 2.15 kW 2.15 se gaseste intre 1.90 si 2.21 kW, Q1=1.90 ..V1=0.20 R=60 Q2=2.21 ..V2=0.24 R=80
X=0.032 ; Y=16.12
R=60+16.12=76.12 Pa/m d=3/8 b)Pentru tronsonul 2: Q=2154+1795=3949 kW 3.94 se gaseste intre 3.70 si 4.33 kW, Q1=3.70 ..V1=0.24 R=60 Q2=4.33 ..V2=0.28 R=80
X=0.015 ; Y=7.61
R=60+7.61=67.61 Pa/m d=1/2 c)Pentru tronsonul 3: Q=1981+1795+2154 = 5930W=5.93 kW 5.93 se gaseste intre 5.41 si 6.32 kW, Q1=5.41 ..V1=0.34 R=120 Q2=6.32 ..V2=0.40 R=160
X=0.034 ; Y=22.66
R=120+22.66=142.66 Pa/m d=1/2 4.4. Stabilirea coeficientilor de rezistenta locala pentru fiecare tronson in parte a)Tronsonul 1: AC + BD + racord ci.II -1 radiator : ζ=2.5 -1 robinet radiator de tip coltar (3/8-1/2): ζ=4 -1 teu de trecere la separatie (in punctul C) in functie de vitezele regasite pe cele 2 tronsoane: ζ=0.10 v1/v2=0.90 -0.90 se gaseste intre 0.5 si 1.0 v1/v2=0.5 .. ζ=0.5 v1/v2=1 . ζ=0
X=-0.40
-1 teu de trecere la impreunare( in punctul D) in functie de vitezele regasite pe cele 2 tronsoane: ζ=0 v2/v1=1.09 -2 coturi drepte: ζ=2*2=4 -1 reductie de la 3/8 la 1/2 :ζ=0.1 ∑ ζ=10.8 b)Tronsonul 2: EC+DF -1 teu de trecere la separatie ( in punctul E) in functie de vitezele regasite pe cele 2 tronsoane: ζ =0.31 v2/v3=0.68 0.68 se gaseste intre 0.5 si 1.0 v2/v3=0.5 .. ζ=0.5 v2/v3=1 . ζ=0
X=-0.18
1 teu de trecere la impreunare( in punctul F): ζ=0 v3/v2=1.46 ∑ ζ=0.32 c)Tronsonul 3: EH+FG - 2 curba ζ=0.5 ∑ ζ =1 Calculele pentru dimensionarea coloanelor sunt centralizate in tabelul urmator:
Deoarece diferenta
intre presiunea disponibila(
5.Dimensionare racorduri 5.1.Calculul presiunii racordurilor Δρ=977.7-965.64=12.36 Kg/ m3 h2=6.59 m h1=3.89 m HTII=Hpc+0,5HgII→Hpc=HTII-0.5HgII→Hpc=1600.81-0.5∙ 801.63 =1200 Pa HTI= Hpc+0.5HgI= HTII-0.5HgII+0.5HgI=Σ(Rl+z)13-0.5Δρgh2+0.5Δρgh1=Σ(Rl+z)13-0,5Δρg(h2-h1) → →HTI=1745.1-0.5*9.81*12.36*2.69=1582.02 Pa Presiunea racordurilor(H4,H5): HTI=H5+Σ(Rl+z)23 → H5= HTI-Σ(Rl+z)23= Σ(Rl+z)13 -0.5Δρg(h2-h1) - Σ(Rl+z)23 = Σ(Rl+z)1-0.5Δρg(h2-h1) 992.39-0.5*9.81*12.36*2.69=829.48 H5=829.48 Pa H4=Σ(Rl+z)12-0.5 Δρg(h2-hp)= 1393,27 0.5*9.81*12.36*5.6=1054.12 H4=1054.12 Pa 5.2.Calculul preliminar si de verificare a)Pentru racordul 4(parter) Q=1.981 kW 1.9 kW se gaseste intre 1.7 si 1.9 kW Q1=1.7 ..V1=0.18 R=50 Q2=1.9 ..V2=0.20 R=60
R=60 Pa/m d=3/8 b)Pentru racordul 5(etaj curent): Q=1.795 W 1.79 kW se gaseste intre 1.7 si 1.9 kW Q1=1.7 ..V1=0.18 R=50 Q2=1.9 ..V2=0.20 R=60
X=0.009 ; Y=4.5
R=50+4.5=54.5 Pa/m d=3/8 5.3.Calculul rezistentei medii pentru fiecare racord
5.4. Stabilirea coeficientilor de rezistenta locala pentru racordul 4 si 5 Racord 4: 1 robinet ζ=4 1 radiator ζ=2.5 1 teu de derivatie la separare in punctul E V4/V3 = 0.20/0.374= 0.53 0.53 cuprins intre 0.4 si 0.6 0.4 . . . . . . . . . . ζ=7 0.6 . . . . . . . . . . ζ=3.5 0.2 . . . . . . . . . . ζ=-3.5 0.07 . . . . . . . . . x X=-1.22 Pentru 0.53 corespunde ζ=3.5-1.22= 2.28 1 teu derivatie la impreunare in punctul F V4/V3=0.20/0.374=0.53 0.53 cuprins intre 0.4 si 0.6 0.4 . . . . . . . . . . ζ=0.5 0.6 . . . . . . . . . . ζ=1 0.2 . . . . . . . . . . ζ=0.5 0.07 . . . . . . . . . x X=0.175 Pentru 0.53 corespunde ζ=1-0.17= 0.83 Σζ= 0.83+2.28+2.5+4=9.61 Racord 5: radiator ζ=2.5 robinet ζ=4 1 teu de derivatie la separare in punctul C V5/V2=0.189/0.255=0.741 0.74 cuprins intre 0.6 si 0.8 0.6 . . . . . . . . . . . ζ=3.5 0.8 . . . . . . . . . . . ζ=2.5 0.2 . . . . . . . . . . . ζ=-1 0.06 . . . . . . . . . . x X= -0.3 Pentru 0.74 . . . . . . . . . . ζ=2.5- (-0.3)= 2.8 1 teu derivatie la impreunare in punctul D V5/V2=0.189/0.255=0.741 0.74 cuprins intre 0.6 si 0.8 0.6 . . . . . . . . . . . ζ=1 0.8 . . . . . . . . . . . ζ=1.3 0.2 . . . . . . . . . . . ζ=0.3 0.06 . . . . . . . . . . x X= 0.09 Pentru 0.74 . . . . . . . . . . ζ=1.3- 0.09= 1.21 Σζ= 1.21+2.8+4+2.5=10.51
|