PROIECT DIDACTIC
Tema: Comunicare si abilitati
sociale
Subiectul: Cum
comunic in situatii conflictuale?
Clasa: a XII-a
Durata: 50 min
Competente
specifice: - sa
construiasca mesaje la persoana I;
- sa
evalueze eficienta modului propriu de comunicare in situatii
conflictuale;
-
sa identifice comportamente pe care ar dori sa le modifice.
Obiective
operationale: O1 - autoevaluarea modului propriu in care
comunica propriile dorinte si nevoi intr-o situatie
conflictuala si exersarea unor modalitati de comunicare.
Strategia
didactica: ● Resurse
procedurale: - metode si procedee: conversatia,
aprobarea, problematizarea, exemplul;
-
forme de organizare: frontal, individual.
●
Resurse materiale: fisa de lucru, carti,
reviste.
Bibliografie: Andrei
Cosmovici, Luminta Iacob - Psihologie scolara, ed. Polirom,
Iasi, 2005.
Scenariu didactic:
Etapele
lectiei
|
Ob. op.
|
Continutul
informational al lectiei
|
Strategia
didactica
| |
Activitatea
dirigintelui
|
Activitatea
elevilor
|
Metode si
procedee
|
Forme de
organizare
|
Resurse
materiale
| |
Dozare
|
Moment organizatoric
(2 min)
|
|
-Consemneaza absentele.
-Verifica existenta resurselor materiale
|
Raspund la intrebari.
|
conversatia
|
frontal
|
| |
Motivarea elevilor:
-sensibilizarea
-captarea atentiei
(1 min)
|
|
"Vorba dulce mult aduce."
|
|
|
frontal
|
| |
Comunicarea obiectivelor lectiei
(3 min)
|
|
Propune sa se raspunda la
urmatoarele intrebari:
- De ce apar conflictele?
- Care sunt modalitatile cel mai frecvent
utilizate pentru rezolvarea conflictelor?
- Cat de eficiente sunt aceste modalitati de
comunicare?
- In ce situatii este mai usor si comunici
trebuintele, dorintele, pozitia personala, etc.?
- Care sunt dificultatile pe care le
intampina persoanele in exprimarea dorintelor si
trebuintelor personale in situatii de conflict?
|
Noteaza subiectul propus si punctele care
trebuie atinse in dezbatere.
|
|
frontal
|
| |
Desfasurarea dezbaterii
(30 min)
|
O1
|
Sesiunea I
1. Imparte fiecarui elev fisa de lucru
explicandu-le ca acest exercitiu ii va ajuta sa isi
identifice modul in care isi comunica propriile dorinte,
trebuinte si nevoi, intr-o situatie conflictuala. Cere elevilor
sa raspunda intrebarilor cat mai sincer posibil.
Lasa elevi sa completeze chestionarul aproximativ 10 minute.
2. Grupeaza elevi in perechi si le cere
sa analizeze impreuna raspunsurile la chestionar si
sa evalueze eficienta strategiilor utilizate.
3. Discuta cu elevi despre eficienta
strategiilor in ii incurajeaza sa dea cateva exemple in fata
clasei.
Sesiunea II
1. Aminteste elevilor ca au discutat despre
modalitatile de comunicare in situatii conflictuale si
ca va incerca sa gaseasca impreuna
modalitatile cele mai eficiente de a comunica propriile dorinte,
trebuinte si nevoi in diferite situatii.
2. Construieste impreuna cu elevii un mesaj
la persoana I.
3. Analizeaza eficienta acestui tip de mesaje
si identifica impreuna cu elevii dificultatile care
apar in constructia unor astfel de mesaje. Cere elevilor sa
identifice modalitati prin care ar putea fi contracarate aceste
dificultati.
|
Identifica modul in care isi comunica
propriile trebuinte, dorinte si nevoi intr-o situatie
conflictuala.
Completeaza chestionarul.
Analizeaza raspun-surile la chestionar
si evalueaza eficienta strategiilor utilizate.
Participa la discutia despre eficienta
strategiilor utilizate.
Asculta explicatia.
Construiesc un mesaj la persoana I.
Analizeaza eficienta acestui tip de mesaj
si identifica dificultatile care apar in constructia
unor astfel de mesaje. Identifica modalitati pentru a
contracara aceste dificultati.
|
expunerea
problematizarea
dezbaterea
conversatia
|
individual
pe grupe de cate doi
|
| |
Realizarea feed-back-ului
(10 min)
|
|
Pune elevilor urmatoarele intrebari:
- De ce apar conflictele?
- Care sunt modalitatile cel mai frecvent
utilizate pentru rezolvarea conflictelor?
- Cat de eficiente sunt aceste modalitati de
comunicare?
- In ce situatii este mai usor sa
comunici trebuintele, dorintele, pozitia personala, etc.?
- Care sunt dificultatile pe care le
intampina persoanele in exprimarea dorintelor si
trebuintelor personale in situatii de conflict?
|
Raspund la intrebari
|
conversatia
|
frontal
individual
|
| |
Concluzii
(3 min)
|
|
Conflictele apar din cauza diferentelor de opinii,
intereselor divergente, oboselii, expectantelor negative,
imposibilitatii de asculta parerea celuilalt,
imposibilitatii celuilalt de a asculta parerea ta,
educatiei defectuoase, etc.
Cel mai frecvent se recurge la violenta
verbala si comportamentala, ceea ce nu rezolva
conflictul.
Este mai usor de comunicat daca
expectantele sunt pozitive, daca interlocutorul este o fire
deschisa, daca esti o fire vesela, daca esti
odihnit, etc.
Dificultati intampinate sunt
dificultati de exprimare, de neconstintizarea exacta a
propriilor dorinte, trebuinte si nevoi, de neputinta de a
te face ascultat si inteles, de lipsa de politete, de lipsa de
disponibilitate afectiva pentru celalalt, de experienta
negativa anterioara, etc.
|
Asculta concluziile formulate de diriginte
Noteaza concluziile.
|
prelegerea
|
|
| |
Anuntarea temei pentru acasa
(1 min)
|
|
Imaginarea unei situatii conflictuale si
dialogul purtat cu aceasta ocazie. |
Noteaza tema
|
|
|
| |
Cum comunic in
situatii conflictuale?
1. Atunci cand am
o problema, o neintelegere sau un conflict cu cineva, de obicei:
(bifati toate modalitatile de jos care vi
se potrivesc)
● aman cat se poate intalnirea cu persoana sau cu
situatie
● ajungem la un compromis
● fac apel la o autoritate pentru arata
ca am dreptate
● ma dau batut, renunt
● incerc sa ajut cealalta persoana
sa obtina ceea ce doreste
● ma plang pana ce obtine ceea ce
doresc
● explic punctul meu de vedere si cer
celeilalte persoane sa faca la fel
● imi pastrez ideile pentru mine
● schimb subiectul
● incerc sa inteleg punctul de vedere al
celeilalte persoane
● chem o alta persoana sa
decida cine are dreptate
● admit ca am gresit, chiar daca in
gandul meu nu este asa
2. Imi este cel
mai usor sa discut o problema sau un conflict cu o persoana
care:
deoarece
3. Imi este cel
mai dificil sa discut o problema sau un conflict cu o persoana
care:
deoarece
4. Mi-ar
placea ca in timpul unui conflict sa-mi comunic trebuintele
si dorintele astfel:
Cum comunic in
situatii conflictuale?
1. Atunci cand am
o problema, o neintelegere sau un conflict cu cineva, de obicei:
(bifati toate modalitatile de jos care vi
se potrivesc)
● aman cat se poate intalnirea cu persoana sau cu
situatie
● ajungem la un compromis
● fac apel la o autoritate pentru arata
ca am dreptate
● ma dau batut, renunt
● incerc sa ajut cealalta persoana
sa obtina ceea ce doreste
● ma plang pana ce obtine ceea ce
doresc
● explic punctul meu de vedere si cer
celeilalte persoane sa faca la fel
● imi pastrez ideile pentru mine
● schimb subiectul
● incerc sa inteleg punctul de vedere al
celeilalte persoane
● chem o alta persoana sa
decida cine are dreptate
● admit ca am gresit, chiar daca in
gandul meu nu este asa
2. Imi este cel
mai usor sa discut o problema sau un conflict cu o persoana
care:
deoarece
3. Imi este cel
mai dificil sa discut o problema sau un conflict cu o persoana
care:
deoarece
4. Mi-ar
placea ca in timpul unui conflict sa-mi comunic trebuintele
si dorintele astfel: