Proiect didactic
Programe aplicative:
Paint ,
Multimedia, Word Pad
1.Data: 28-XII-
2. Disciplina- Informatica
cl. VII-a, timpul-45min.
3.Obiectiv general-Cunoasterea si utilizarea
programelor aplicative la rezolvarea
problemelor curente.(pentru
3 lectii:Paint, Multimedia, Word Pad
4.Subiectul lectiei-Aplicatia
Paint
5. Tipul lectiei-Mixta.
Profesor:
7.Scoala Ungheni cu clasele a I-VIII-a
Jud Arges
8. Capacitatea de invatare:
5
elevi - inalta
9
elevi - medie
2
elevi - mica
9. Obiectiv de referinta:
Sa
scrie si sa modifice desene cu ajutorul editorului
grafic Paint.
10. Obiective operationale:
O1-Sa descrie si sa
utilizeze elementele specifice a ferestrei de aplicatie Paint.
O2-A se folosi de toate instrumentele de
creare a desenelor in aplicatia Paint.
O3- Sa utilizeze practic editorul
grafic Paint.
O4-Sa creeze, sa modifice si sa editeze desene in aplicatia Paint.
O5-Sa pastreze pe disc
fisierul grafic creat.
11. Metodele de predare, invatare, evaluare:
C5- Analiza A27-Lucrul cu
cartea
C7-Comparatie B3-Algoritmul 1
C8-Generalizare
C14-Metoda de cercetare
C15-Programare
C19-Limitarilor temporare
12. Mijloace didactice:
1.Calculatoare
2.Set de
fise
13. Bibliografie:
1. A.Gremalschi, G.Vasilache,
L.Gremalschi "Informatica" manual cl.7
2.G.Vasilache
si a. "WINDOWS WORD EXCEL ACCESS"-Material
didactic in
ajutorul cadrelor didactice, elevilor si utilizatorilor. CNTI 1999
3.Ministerul
Invatamintului "Matematica si
stiinte"-Ghidul metodologic.
14. Desfasurarea
lectiei:
Etapele lectiei
|
Obiectivele
|
Continutul de realizare a obiectivelor
|
Activitatea profesorului
|
Activitatea elevului
|
Conexiunea inversa
|
Captarea atentiei
Evaluare cunostintelor la tema preced.
Reactualizarea cunostintelor necesare
desfasurarii lectiei
Comunicarea cunostintelor noi
Ficsarea cunostintelor
Lucrul dat pe acasa
|
O1
O2
O5
|
Clasa de probleme care necesita cantitat. De informat
Pentru crearea si salvarea informasiei
Ce este comun si diferit
intre diferite ferestre? Lucrul cu ferestrele, continutul lor .
Proprietatile
Fereastra de aplicatie
Paint-
Lansarea
Elementele specifice
Fereastra de
aplicatie Paint-Destinatia instrunentelor,proprietatile
lor.
Crearea si
modificarea desenelor.
Salvarea desenelor create
Exercitii, de creare de fisiere si dosare
|
-Salut elevii. Cer
sa fie anuntata tema anterioara si lucrul pentru
acasa..
-Le propun testul 1
(se anexa)
Le propun sa schimbe cu colegii caietele si sa-I
aprecieze
-Le propun sa deschida diferite ferestre (dupa
dorinta), sa cerceteze proprietatile lor.
Monitorizez analiza si prezentarea a relatiilor scurte
de catre elevi
Cer sa lanseze aplicatia Paint ,sa deschida
manualul la pagina 66. Dupa
ferestrele depe monitor si din carte sa gaseasca practic
toate elementele.
Clasa o impart in 4 grupe:
-colonita 1 de instr.
-colonita 2 de instr.
-proprietatile
instrumentelor.
-lucrul cu culorile
Pentru a studia mai repede destinatia si
proprietatile instrumentelor.
Le propun elevilor sa creze desene proprii cu conditia:
-sa foloseasca toate instrumentele si proprietatile lor.
Cer elevilor sa reproduca cum se creaza un fisier, si
practic sa salveze desenul creat sa-I de o denumire proprie
Atrag atentia la extensiaunea fisierului creat. .bmp
Propun diferite exercitii. Monotorizez
lucrul practic al elevilor
De invatat elementele si
instrumentele aplicatiei Paint
|
Raporteaza Abs. si motivele. Anunta tema
preced.Ce intrebari s-au ivit.
Rezolva testul. Schimba caietele si pun nota
colegului
Deschid diferite ferestre, analizeaza
proprietatile,fac insemnari.Asculta parerile
colegilor, dau propuneri de creare de fisiere si dosare.
Cauta si lanseaza apl. Paint. Noteaza
denumirile in caiete Raspund la intrebari
Elevii lucreaza in
grupe a cite 4 elevi studiaza practic subiectele propuse folosind cartea
si computatorul, peurma fiecare se duce la grupa sa si
explica cele studiate.
La calculatoare creaza diferite desene. Unde lucreaza
cite doi lucreaza respectiv fiecare
Elevii isi amintesc de algoritmul de salvare a unui
document si salveaza documentul creat.
Realizeaza lucrarea practica propusa
Noteaza in agenda lucrul dat pe acasa
|
Exercitiul
Autoevaluare
C15
C7
C8
A27
C14
Instruire reciproca.
C19
Cretivitatea
Vizual evaluez lucrarile create, le propun sa evalueze desenele colegilor
B3
Cer elevilor sa deschida de citeva ori fisierul
creat.
Vizual scot la iveala lacunele in respectarea algoritmului
de creare a fisierului respectiv.
Evaluarea si notarea in dependenta de rezultatele
obtinute
|
Testul 1 cl.7 Alege raspunsul corect:
2p
1. In rezultatul
evaluarii numarului (34)10 = ( )2 s-a obtinut:
A) 100011 B) 010010 C) 100010 D) nici un raspuns
nu este corect
2. Un OCTET este egal cu: 2p
A) 10 biti B) 180 biti C) 7
biti D) 8 biti
3. Decodificati textul: 2p
01000010 01000101 01000111 01001001 01001110
4. Cantitatea de informatie a unui disc flexibil poate
fi: 2p
A) 80 Mb B) 1,44 Mb C) 50 Mb D) 1,44Gb
Cita informatie se contine in
80 de caractere ?
2p
A) 64 biti B) 6400 biti C) 64
Mbiti D) 80 octeti
Barem: Numarul de puncte
reprezinta nota.