Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Matematica


Qdidactic » didactica & scoala » matematica
DIDACTIC la matematica - numere intregi



DIDACTIC la matematica - numere intregi



PROIECT DIDACTIC

la matematica

DATA: 30 noiembrie;

CLASA: a VI-a " A";

Numarul lectiei conform orarului: lectia a III

Durata lectiei: 45 minute

Capitolul : Numere intregi

Subiectul lectiei: Numere intregi

Tipul lectiei: Lectie de sinteza integrativa



COMPETENTE SPECIFICE:

Scrierea , compararea, ordonarea si reprezentarea pe axa a numerelor intregi.

Identificarea caracteristicilor numerelor intregi in contexte variate

Aplicarea regulilor de calcul si folosirea parantezelor in efectuarea operatiilor cu numere intregi si rezolvarea ecuatiilor



Investigarea valorii de adevar a unei afirmatii simple prin prezentarea unor exemple


Resurse materiale: caietul elevului, fise de lucru, manualul , culegerea de exercitii, tabla


Resurse procedurale: observarea, explicatia, conversatia, problematizarea, exercitiul, lucrul cu manualul


Forme de organizare a lectiei: activitate frontala, activitate individuala


Forme de evaluare: observarea sistematica, intrebari,exercitii orale si in scris, aprecieri verbale, autoevaluare





DESFASURAREA LECTIEI



ETAPELE

CONTINUT SI SARCINI DE INVATARE

STRATEGII DIDACTCE

LECTIEI

ACTIVITATEA PROFESORULUI

ACTIVITATEA ELEVULUI

Materiale, mijloace, metode

Evaluare


Moment organizatoric

Se asigura conditiile optime pentru desfasurare a lectiei: se noteaza absentii, se verifica daca exista creta si burete la tabla si daca toti elevii au pe banca cele necesare.

Se pregatesc cu cele necesare pentru lectie. Se asigura ordinea si disciplina.


Conversatia

Se verifica (vizual) daca elevii au rechezitele necesare

Captarea atentiei si verificarea temei penttru acasa

Motto " Matematica este un joc care se joaca dupa anumite reguli simple cu semne fara inteles pe hartie.

David Hilbert

Propun :

un chestionar privind autoevaluarea

comportamentului elevului fata de tema de acasa

CHESTIONAR:

1. Care sunt etapele pe care le-ati parcurs in vederea rezolvarii temei la matematica?

2. Prin rezolvarea temei pentru acasa ati aprofundat..

3. Dificultatile pe care lea-ti intalnit au fost:.

4. Cred ca mi-as putea imbunatati performanta daca:

5. Cred ca activitatea mea ar putea fi apreciata ca fiind

Se verifica tema frontal, iar in cazul in care nu s-au putut rezolva exercitiile acasa, se rezolva la tabla.

- precizez ca lectia are drept scop sistematizare, fixare, consolidare si evaluare a cunostintelor acumulate in unitatea de invatare " Numere intregi"



Elevii citesc chestionarul cu atentie, si continua gindurile , corecteaza unde au gresit sau completeaza.
















- noteaza in caiete


Conversatia. Explicatia.


Verificarea cunostintelor asimilate

anterior





















Rezolvare de exercitii:




Ma ajutati ? Am uitat ce am studiat in capitolul   "Numere intregi"

Astazi la lectie voi v-eti putea :

O1 - Sa aplicati operatiile aritmetice cu numere intregi;

O2 - Sa cunoasteti proprietatile adunarii inmultirii si ridicarii la putere

O3 -sa rezolvati ecuatii utilizind proprietatile operatiilor aritmetice studiate si algoritmul de determinare a  necunoscutei in cadrul operatiei indicate

O4 -Sa efectuati calcule cunoscind si aplicind ordinea efectuarii operatiilor

O5 -. Sa resolve probleme utilizind ecuatii sau metodele studiate .


Propune un sir de exercitii

Dictare matematica:

Scrieti cu  ajutorul numerelor intregi:

anul 2011 dupa Hristos;


o datorie de 1360 lei,

inaltimea unui munte de 1400m;

o reducere de pret cu 75 lei;

un cistig de 1500 lei;

anul 385 innaintea lui Hristos;

o marire de pret cu 36 lei;

adincimea unei mari de 175 m;

3 grade Celsius sub zero;


2. Pun intrebarile:

- Ce este axa numerelor?

- Ce este modulul unui numar intreg?

Aflati valorile lui x pentru care
este adevarata egalitatea

x

x

3x - 9

x

- x

-x

2x - 3


Jocul :" Floarea operatiilor" (lucul in grup)

Gr.1. I

"Care este regula de adunare a numerelor intregi de acelasi semn?"

"Care este regula de adunare a doua numere intregi de semne diferite?"

II. Calculati:

- 8 +(-12) =

- 15 + 15 =

15 + ( -25) =

III.

proprietitile adunarii:

Gr. II.

I"Cum se scad doua numere intregi?"

II. Calculati :


- 15 - 15 =


gr. III. I.

"Cum se inmultesc doua numere intregi de acelasi semn?"

"Cum se inmultesc doua numere intregi de semne diferite?"

II. Proprietatile inmultirii:

III. Calculati:


- 2 · (-25)=



Gr.IV.

I. Impartirea numerelor intregi:

II. Calculati:




Gr. V.

I. "Care este regula de ridicare la putere a unui numar intreg?"

II. Calculati: (-1) ² +(-1) ³=

10°





Jocul : Completati "caramizele" goale efectuind operatiile corespunzatoare Anexa 1

Activitati in grup.

Jocul "Gasiti gresala",

Anexa 2

Calculati : ( lucul cu manualul Ex. 6 pagina70)
gr.I
, V a)
gr.II
b)
gr.III
c)
gr.IV
d)


raspund intrebarilor adresate de professor



























2 elevi lucreaza la tabla iar restul elevilor fac notite in caiete , apoi verifica rezultatele cu cele de pe tabla

+ 2011


+ 1400

- 75

+ 1500

- 385

+ 36

- 175

- 3



Raspund la intrebari,

apoi elevii lucreaza in grup, si prezinta rezultatele la tabla.











Elevii primesc cate o petala a unei flori si indeplinesc sarcinile.

Cate un elev de la grupe explica rezultatele obtinute.















































4 elevi trec la tabla si rezolva exercitiile scrise pe fase. Ceilalti lucreaza in caiete.


Analizeaza rezolvarea ecuatiilor. Gasesc greseala si efectuaza correct.


Deschid manualul si efectueazacele indicate de catre professor.

Conversatia euristica

Intrebari orale


Realizarea                 feed-back- ului



- inventariaza principalele momente ale lectiei cerand elevilor sa dea raspunsuri clare si rapide

- prezinta schitat cerintele lectiei pentru a inlesni sistematizarea cunostintelor la elevi.

- raspund intrebarilor adresate de profesor





Stabilirea temei pentru acasa.

Notarea elevilor

Concluzii

- imparte fise ce contin tema pentru acasa

- noteaza in catalog si in agende notele elevilor


Probleme de logica:

Cea mai mare temperatura inregistrata pe Terra a fost de 58° C(in Libia),iar cea mai mica a fost inregistrata in Antarctida, -88°C sub zero. Care este diferenta dintre aceste doua temperaturi extreme?

Ce credeti ? In multimea numerelor intregi sunt mai multe numere intregi pozitive sau mai multe numere intregi negative?


- primesc fisele cu tema pentru acasa

- sunt informati de notele obtinute si prezinta agendele spre completare



Precizarea si explicarea temei

Anunt tema pentru acasa. Anexa nr.3

Tema: De terminat exercitiile din fisa de lucru.

Elevii noteaza tema.

Conversatia.





Anexa nr.3

Tema de acasa:        FISA DE LUCRU


Numere intregi: (de repetat)

Multimea numerelor intregi: N Z, modulul unui numar intreg;

Operatii in Z: adunare, scadere, inmultire, impartire, ridicare la putere;        


I.       

  1. Fie multimea A=. Numiti elementele multimilor: A∩N, A∩Z, A-N, A-Z. Puneti elementele in ordine crescatoare.
  2. Numiti:

a)       cel mai mic numar intreg de trei cifre diferite

b)       cel mai mare numar intreg negativ de trei cifre diferite.

  1. Fie multimea A=. Calculati suma si produsul elementelor lui A.
  2. Cate numere negative contine multimea M
  3. Scrieti rezultatul:

a). -5+7; -7+5; b). (-5)∙(-7); (-5)∙4; c). (-1)5; (-1)2010.


II.         

  1. Calculati:

a) (-2+19-9)-(-13-8+12)=            ; (-5)(-2)-(-3)(-5)=;

b) (-16+3∙5-10∙10):(16-17+3)=;                (-4)∙=

c) -5-(-5)5:(-5)3=;                             (-2)2(-2)4+(-2)5(-2)=

d) 3-6+9-12++87-90=;            

e)

Fie numarul a= ]∙(-1)6. Calculati opusul lui a.

3.Sa se determine multimile:

4. Aflati valorile intregi ale lui x pentru care au loc egalitatile:

3(x-5)=-18 2) 2(x-1)=-2 3) 4) 4-3x=25 5)





ab

 


a+b

 

 

 

 

  Anexa nr.1


















a:b

 



a-b

 























Fie numarul    a = ]∙(-1)6. Calculati opusul lui








Jocul "Gasiti greseala"


Gr.1.   − 10 x − 9 = −79 Gr .4. −5x − 10 = 7x+14

−10 x = 79 - 9 7x −5x = 14 −10

10 x = 70 2x = 4

x x = 4: 2

x x = 2

S S = .



Gr. 2. 7x − 3 = − 59 Gr.5. 17+2x=4x+15 Gr. 3. 2x − 3= 3x +5

7x = 59 - 3 2x-4x=17-15 3x − 2x = 5 + 3

x 2x x

S x S

S






Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright

Matematica



Statistica

Lucrari pe aceeasi tema


Teoria grafurilor - problema arborelui de valoare optima - demonstratie
Reductibilitate - Nedecidabilitate
Functia logaritmica - logaritmi referat
Relatii metrice (proiectii ortogonale, teoremele catetei, inaltimii, teorema lui Pitagora)
Schema lui Pascal
Siruri de evenimente
Unghiul dintre 2 drepte
Test de evaluare - multimi
Lucrare scrisa la matematica - CLASA A VIII-A
Lucrare scrisa pe semestrul al ii-lea matematica clasa a ix-a



Ramai informat
Informatia de care ai nevoie
Acces nelimitat la mii de documente. Online e mai simplu.

Contribuie si tu!
Adauga online documentul tau.