Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Literatura


Qdidactic » didactica & scoala » literatura
Moara cu noroc de Ioan Slavici - evolutia personajului



Moara cu noroc de Ioan Slavici - evolutia personajului


Proiect de lectie


  • DATA: 09.05.
  • CLASA: a IX-a D
  • DISCIPLINA: Limba si literatura romana
  • SUBIECTUL LECTIEI:  Moara cu noroc de Ioan Slavici - evolutia personajului
  • TIPUL LECTIEI: Lectie de consolidare a cunostintelor
  • COMPETENTE SPECIFICE LECTIEI :

La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili de:

interpretarea semnificatiilor titlului;

evidentierea conflictului operei;



sesizarea evolutiei personajului;

realizarea anumitor corelatii intre conceptia scriitorului, structura operei si destinul personajelor pentru a-si da seama de "antimodelul" moral prezentat de prozator.




Strategii didactice:

Metode si procedee: conversatia, expunerea, explicatia, metoda ,,tabelul in T", dezbaterea, cvintetul;

Mijloace de invatare : fise de lucru, manualul, volumul Moara cu noroc de Ioan Slavici

Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe, perechi



Material bibliografic

Programa de limba si literatura romana pentru clasa a IX-a

Limba si literatura romana -Manual pentru clasa a IX-a, Marin Iancu, Rodica Lazarescu, Editura Corint, Bucuresti, 2008;

Magdalena Popescu, Slavici, Bucuresti,Ed.Cartea Romaneasca, 1997

Vistian Goia , Didactica limbii si literaturii romane   pentru gimnaziu si liceu , Cluj- Napoca, Ed. Dacia, 2002.




SCENARIUL DIDACTIC


Etapele

lectiei

Activitatea

Strategii didactice

Metode/

instrumente

de evaluare

Profesor

Elevi

Resurse procedurale

Resurse materiale

Forme de organizare

1. Moment

organizatoric

1 min

Noteaza absentii si organizeaza clasa pentru lectie; sunt verificate materialele didactice.

Isi pregatesc

manualele, caietele si instrumentele de scris.



Conversatia



Frontal



2. Captarea atentiei

1 min

Profesorul anunta elevii ca saptamana aceasta, la Iasi, se vor desfasura Serile Filmului Romanesc. Astfel, ii invita sa participe la acest eveniment, in cadrul caruia vor fi ecranizate o serie de scrieri romanesti.


Asculta.


Conversatia






Frontal


3. Verificarea temei si

actualizarea cunostintelor insusite anterior

10 min


Cu ajutorul metodei ,,scaunul autorului" se verifica tema elevilor.

Apoi sunt actualizate cateva cunostinte despre textul studiat (Moara cu noroc de Ioan Slavici)

I: Ce influenta nefasta au avut banii asupra lui Ghita?

I : A procedat corect Ghita in legatura cu faptul ca a acceptat sa fie omul lui Lica Samadaul ?

I : Daca ar fi ascultat sfaturile batranei, altfel ar fi fost viata lor ?

Citesc tema si raspund la intrebarile

profesorului si ale altor colegi.




R: instrainarea de familie, complicitate la crima





R: Ar fi ramas saraci, dar fericiti impreuna

Scaunul autorului




Conversatia






Conversatia


Caietele de teme


Frontal


Individual








Frontal

Aprecieri verbale

Raspunsurile elevilor, corectarea temelor





Raspunsurile elevilor

4.Anuntarea lectiei noi si a obiectivelor

1 min


Profesorul  anunta subiectul lectiei si scrie titlul pe tabla: Moara cu noroc de Ioan Slavici- evolutia personajului Ghita si apoi explica elevilor competentele propuse.


Recepteaza informatia transmisa de catre profesor; isi noteaza titlul pe caiete


Expunerea


Tabla


Caietele elevilor


Frontal


5. Dirijarea procesului de invatare

28 min

Profesorul porneste o discutie cu elevii despre faptul ca Ioan Slavici aplica in opera sa principalele virtuti morale: cinstea, demnitatea, iubirea de adevar, sinceritatea. Intreaga creatie a lui Slavici este o pledoarie pentru echilibru moral, pentru chibzuinta si intelepciune. El isi rasplateste sau pedepseste personajele in functie de actiunile lor.

I: Corespunde familia lui Ghita perceptelor morale promovate de Ioan Slavici?






Pentru a observa evolutia personajului principal de-a lungul operei, profesorul imparte fise de lucru ce contin texte din diferite momentele ale subiectului. (Anexa 1)

Cu ajutorul elevilor se observa ca nuvela urmareste drumul de la familia unita la familia iremediabil pierduta, la moartea fizica si morala.

Un elev va fi invitat sa iasa la tabla sa prezinte grafic evolutia personajului.

Apoi, cu ajutorul metodei ,,tabelul in T" se va realiza o dezbatere pornind de la intrebarea: Este vinovat Ghita de prabusirea sa morala si de distrugerea familiei?





Asculta.











R: In prima parte a operei, familia lui Ghita este unita, cei doi soti se respecta si se iubesc. Ghita este un om cinstit si harnic, bland si cumsecade, se gandeste doar la bunastarea familiei.





Rezolva sarcinile primite.








Prezinta evolutia personajului.



Expunerea





Expunerea










Conversatia












Explicatia

Conversatia





Conversatia










Dezbaterea






























Fisa de lucru









Tabla






Tabla




Frontal





Frontal










Frontal












Activitate pe grupe





Frontal




Individual






Frontal






Observare sistematica















Observare sistematica


















Aprecieri verbale


Observare sistematica





6.Obtinerea performantei si asigurarea feed-backului

10 min



Li se solicita elevilor, impreuna cu colegul de banca, sa alcatuiasca un cvintet.

Profesorul face aprecieri verbale pe tot parcursul lectiei, vizand participara elevilor, calitatea exemplelor si a argumentatiei, calitatea si corectitudinea exprimarii.


Rezolva sarcina de lucru.



Expunerea


Caietele de clasa



Activitate in perechi


Cvintetul




Aprecieri verbale


7. Asigurarea retentiei si a transferului

2 min


Profesorul comunica tema pentru acasa: Ex. 4 / pag.231


Asculta si isi noteaza in caiete. Clarifica

probleme.



Expunerea


Explicatia


Caietele de clasa

I

ndividual










OGLINDA TABLEI

Moara cu noroc

de Ioan Slavici

- evolutia persoanjului Ghita -


"Omul sa fie multumit cu saracia sa, caci, daca e vorba, nu bogatia, ci linistea colibei tale te face fericit."

"Se vede ca au lasat ferestrele deschise[ . ] dar asa le-a fost data! . "


Influenta societatii

Familie unita             -------- ----- ------ ----- ----- ---------------- Familie destramata

Lica Samadaul

Ghita :    - harnic -geniu al raului Ghita: - lacom

Sincer - raufacator - egoist

Sociabil                                      -hot, criminal - inchis in sine

isi respecta familia si sotia        -forta a destinului - complice la furt si la crima

regreta ca are familie


Este vinovat Ghita de prabusirea sa morala si de distrugerea familiei?

DA                                                                           NU


nu reuseste sa i se impotriveasca lui Lica Samadaul;

accepta toate faradelegile porcarului;

se instraineaza de familie;

patima pentru bani;

isi sacrifica sotia





doreste sa scape de saracie;

vrea ca familia sa sa duca o viata mai buna;

se indeparteaza de Ana doar pentru a o proteja;

se intovaraseste cu Pntea, jandarmul satului.

Anexa 1

FISA DE LUCRU



Gr. I.:  


"- Vorba scurta, raspunse Ghita, sa ramanem aici sa carpesc si mai departe cizmele oamenilor, care umbla toata saptamana in opinci ori desculti . "

"- Atunci sa nu mai pierdem vorba degeaba: ma duc sa vorbesc cu arandasul si de St. George carciuma de la moara cu noroc e a noastra."

"Ramaind singur cu Ana si cu copiii, Ghita priveste imprejurul sau, se bucura de frumusetea locului si inima-i rade cand Ana cea inteleapta si asezata deodata isi pierde cumpatul si se arunca rasfatata asupra lui, caci Ana era tanara si frumoasa, Ana era frageda si subtirica, Ana era sprintena si mladioasa, iara el insusi, inalt si spatos, o purta ca pe o pana subtirica".

" . el pipaia prin intunerec sa vada daca Ana, care dormea ca un copil imbaiat langa dansul, nu cumva s-a descoperit prin somn si s-o acopare iar."


Identifica trasaturi ale personajului principal.

2. Explica in ce consta complexul de inferioritate al lui Ghita.

Care este obiectivul lui Ghita pentru inceput?

4. Realizeaza casuta personajului Ghita.





Gr. II:

Ghita intaia oara in viata lui ar fi vrut sa n-aiba nevasta si copii, pentru ca sa poata zice: "Prea putin imi pasa!' Se gandea la castigul pe care 1-ar putea face in tovarasia lui Lica, vedea banii gramada inaintea sa si i se impaianjeneau parca ochii: de dragul acestui castig ar fi fost gata sa-si puna pe un an, doi capul  in primejdie. Avea insa nevasta si copii si nu putea sa faca ce-i placea.

Identifica trasaturi ale personajului principal.

2. Care este atitudinea lui Ghita fata de Lica la inceput?

3. Ilustreaza procesul de indepartare al lui Ghita de propria familie.



Gr. III:

"Iarta-ma, Ano, iarta-ma cel putin tu, caci eu n-am sa ma iert cat oi trai pe fata pamantului".

"Sarmanilor mei copii, voi nu mai aveti () un tata om cinstit () tatal vostru e un ticalos".

"asa m-a lasat Dumnezeu! Ce sa-mi fac daca e in mine ceva mai tare decat vointa mea?! Nici cocosatul nu e insusi vinovat ca are cocoasa in spinare".

1. Identifica trasaturi ale personajului principal.

2. Ilustreaza trairile contradictorii ale lui Ghita.

3. Prezinta legatura dintre cuvintele batranei din incipit si destinul carciumarului.

4. Realizeaza o diagrama Venn pentru a descoperi asemanarile si deosebirile dintre Ghita si Lica Samadaul.





Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright