PROIECT DIDACTIC
GRADINITA: nr. 40 Craiova
GRUPA: mica
TEMA DE STUDIU: "Cand, cum si de ce se
intampla?"
ACTIVITATEA: Activitate integrata (DS, ALA)
TEMA: "Gradinarii iscusiți"
TIPUL DE ACTIVITATE: verificare si
sistematizare de cunostinte
FORMA DE ACTIVITATE: Activitați pe centre de interes, joc
didactic, joc cu text și cant, joc liniștitor
SCOPUL ACTIVITATII:
1. FORMATIV: consolidarea deprinderii de a alcatui grupe de obiecte
dupa criteriul dat,
2. INFORMATIV: sistematizarea cunostintelor despre flori
3. EDUCATIV: educarea capacitatii de a respecta regulile jocului, de
a coopera in cadrul grupului
OBIECTIVE OPERATIONALE:
a) Cognitiv-informationale:
-sa
constituie grupe de obiecte respectand cantitatea indicata, denumindu-le
corespunzator
-sa numere
elementele unei grupe, precizand cantitatea
- sa
recunoasca cifrele, in limitele 1-3,
-sa asocieze cifra
la numar și numarul la cantitate
-sa denumeasca materialele
utilizate in realizarea lucrarilor
- sa-și
imagineze o situație de viața, povestind-o
b) Psiho-motorii:
Sa utilizeze corect
instrumentele de lucru
Sa modeleze prin
mișcari translatorii și de aplatisare, in vederea obținerii
formei dorite
Sa respecte
poziția corecta a corpului fața de masa in vederea
unei mai bune coordonari oculo-motorii
Sa prelucreze hartia
(rupere, mototolire, pliere, rulare, lipire) pentru a obține produsul
dorit
Sa imbine diferite
materiale de construcție pentru a realiza produsul dorit
Sa se deplaseze pentru
a "culege" flori , "transplantandu-le" apoi in razorul corespunzator
Sa alerge intr-o
direcție data pentru a caștiga floarea
c) Afectiv-atitudinale:
-sa participe constient in
realizarea sarcinii de joc
-sa manifeste interes si
placere pentru actiuile intreprinse
-sa coopereze in cadrul grupului
METODE
SI PROCEDEE: exercitiul,
conversatia, problematizarea, jocul, surpriza
MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT: materialul de la centru tematic
(parculet cu pomi si flori), flori -origami, hartie
colorata, bețișoare, adeziv, pahare, plastilina, jetoane,
ecusoane,
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
-Viorica Preda, coordonator, "Metodica activitaților
instructiv-educative in gradinița de copii", Ed. Gheorghe-Carțu
Alexandru, Craiova, 2009
-"Didactica
activitatilor instructiv-educative pentru invatamantul preprimar", Ed.
Didactica nova, Craiova, 2005
-Crenguta-Lacramioara
Oprea, "Strategii didactice interactive", EDP, Bucuresti, 2007
-Silvia Breben, Elena
Gongea, "Metode interactive de grup", Ed. Arves, 2006
-Magdalena Dumitrana, "Didactica
prescolara"
DURATA: 4 ore
FINALITATEA ZILEI:
-crearea unui parc cu
ronturi de flori, expoziția florala
SCENARIUL DIDACTIC
Copiii
sunt antrenati intr-o scurta convorbire
despre caracteristicile primaverii, cu accent pe flori și copaci.
Sunt apoi rugati sa se grupeze preferențial la centrele de
interes deschise: construcții "Coșulețe pentru flori", joc de rol "De-a
gradinarii", arta "Crenguțe inflorite"-lipire, "Ghivece pentru
flori" -modelaj, "Codițe și Frunze pentru flori" -aplicație.
Dupa finalizarea lucrarilor, copiii sunt indrumați
sa expuna lucrarile in cadrul centrului tematic, alcatuind
o sera cu flori și pomi.
Se face cunoscut copiilor ca vor fi
toți gradinari iscusiți și vor amenaja un
parculeț cu flori: se constituie trei grupe de gradinare,
fiecare avand palariuțe colorate diferit:
-gradinari cu
palariuțe galbene
-gradinari cu
palariuțe albastre
- gradinari cu
palariuțe roșii
In fața
fiecarui grup se afla un ront cu cinci razoare pentru flori,
fiecare avand forme diferite. Pe fiecare razor sunt "plantate" fie flori, fie
cifre, sarcina copiilor fiind de a complete razorul cu elemental care
lipsește, raportand cantitatea la numar și cifra.
Dupa finalizarea parcului, gradinarii
admira rezultatele muncii, canta, iar in final depoziteaza
florile intr-o expoziție, in vederea valorificarii.
Sunt antrenați copiii in jocul cu text
și cat "Gradinarul fara floare, apoi organizez jocul
liniștitor "Visul unei flori"
DESFASURAREA ACTIVITATII
Evenimente
didactice
|
Continut
stiintific
|
Strategia
|
Evaluare
|
1.Captarea atentiei
2.Reactualizarea cunostintelor
3.Enuntarea temei si a
obiectivelor
4.Prezentarea continutului si
dirijarea invatarii
5.Obtinerea performantei
6.Asiguarea retentei si a
transferului
7.Evaluarea activitatii
|
Copiii sunt antrenati intr-o scurta convorbire despre caracteristicile, primaverii, cu accent pe flori
și copaci. Sunt apoi rugati sa se grupeze preferențial la
centrele de interes deschise: construcții "Coșulețe pentru
flori",
joc de rol "De-a gradinarii", arta "Crenguțe
inflorite"-lipire, "Ghivece pentru flori" -modelaj, "Codițe și frunze
pentru flori" -aplicație.
Dupa finalizarea lucrarilor, copiii sunt indrumați
sa expuna lucrarile in cadrul centrului tematic,
alcatuind o sera cu flori și pomi.
Se face cunoscut copiilor ca vor fi
toți gradinari iscusiți și vor amenaja un
parculeț cu flori: se constituie trei grupe de gradinare,
fiecare avand palariuțe colorate diferit:
-gradinari cu
palariuțe galbene
-gradinari cu
palariuțe albastre
- gradinari cu
palariuțe roșii
In fața
fiecarui grup se afla un ront cu cinci razoare pentru flori,
fiecare avand forme diferite. Pe fiecare razor sunt "plantate" fie flori,
fie cifre,
Explic regula jocului: pe rand cate un copil de
la fiecare echipa identifica razorul in funcție de
indiciul dat și acționeaza corespunzator pentru a-l
complete.
Ex. a) Daca indiciul este cifra, copilul
se duce la sera și "transplanteaza" (selecteaza) de acolo
in ghiveci un numar de flori identice (forma, culoarea și
marimea), corespunzator cifrei. "Planteaza" apoi florile la
razor și verbalizeaza acțiunea "Am plantat doua
flori albe la razorul cu cifra 2"
b) daca indiciul este o grupa de
flori (narcise albe) copilul le numara, apoi se duce la "magazie"
și selecteaza de acolo jetonul cu cifra corespunzatoare pe
care o pune in razor, verbalizand: "Am pus cifra trei pentru ca in
razor sunt trei flori (lalele) roșii"
In cadrul grupului copiii
interacționeaza in vederea realizarii corecte a sarcinii:
coechipierii urmaresc corectitudinea raspunsului și a
acțiunilor, intervenind atunci cand este cazul, fara a deranja
celelalte echipe.
In complicarea sarcinii, sunt antrenați
concomitant copii de la fiecare grup in vederea completarii
razorului, fiind incurajați spre competiție (cine rezolva
repede și corect)
Dupa finalizarea parcului, gradinarii
admira rezultatele muncii, canta, iar in final depoziteaza
florile intr-o expoziție, in vederea valorificarii.
Pe rand cate un copil de la fiecare grup
este desemnat organizatorul expoziției care are sarcina de a solicita
flori de un anumit fel precizand doar caracteristicile acestora: "Doresc
panseluțe roșii"
Celelalte doua grupuri furnizeaza
exponatele, pentru aceasta cooperand in identificarea florilor,
recunoașterea cifrei și precizarea numarului, dupa care
iși desemneaza un reprezentant pentru transport.
Se procedeaza așa pana la
expunerea tuturor florilor din parc in cadrul expoziției.
Pentru ca acum au ramas toți
gradinari fara flori, sunt antrenați copiii in jocul cu text și cant "Gradinarul fara floare":
se așeaza in perechi, in doua cercuri concentrice de flori
(in interior) și gradinari (in exterior). In timp ce copiii
canta, gradinarul fara floare se plimba in jurul
cercului, cautand un gradinar de la care sa cumpere. Are loc
negocierea prețului, apoi concureaza pentru floare, alergand in
sens invers in jurul cercului. Cel care ajunge primul la floare, trece in
cercul interior, devenind floare, iar copilul care a fost floare trece in
cercul exterior, devenind gradinar. Copilul care a pierdut este gradinarul
fara floare și jocul se reia.
Joc
liniștitor "Visul unei flori": fiecare copil iși
alege in gand sa fie o floare, iar la semnal (pe fond musical
adecvat) adorm și viseaza
ca a venit in vizita o gaza, cu care discuta. La semnalul
urmator florile se trezesc și cand aud indemnul "visul unei . narcise
albe" copilul respectiv reproduce dialogul visat precizand cine a fost
vizitatorul.
Incheierea activitații se
realizeaza prin analiza
activitații pe tot parcursul zilei și acordarea steluțelor
grupei: "Cel mai iscusit gradinar" pentru : cel mai frumos
coșuleț, cel mai informat gradinar, cel mai politicos, cel mai
ordonat, disciplinat, cel mai bun la numarat, cel mai frumos vis, cea
mai frumoasa floare, cel mai
rapid, etc
|
- pe grup
- materiale de construcție
-siluete, frunze, flori, unelte, accesorii
-hartie colorata, bețișoare,
adeziv, hartie creponata, ramuri, pahare, plastilina
-exercițiul
- frontal
- ecusoane, flori origami, jetoane, coli hartie
(razoare)
-exercitiul
-grupuri
-in perechi
-jocul
-individual
-frontal
|
Analiza
produselor:
-corectitudine
-acuratețe
Observarea
comportamnetului:
-interesul pentru activitate
-spirit
de observatie
Analiza raspunsurilor:
- corectitudinea raspunsului; limbaj matematic
-flexibilitatea
Observarea comportamentului:
-implicarea in cadrul grupului
-cooperarea
-gradul de acceptare a ideilor altor colegi
-orientarea in spațiul de joc
Analiza raspunsurilor:
-fluenta vorbirii
-corectitudinea exprimarii
-corespondența numar- cifra
Analiza comportamentului:
-poziția in timpul jocului
-executarea cantecului
-alegerea partenerului de negociere
-intrecerea (direcția de deplasare, viteza
de alergare, identificarea locului)
-respectarea semnalelor
-vorbirea (fluența, imaginația,
voczbularul)
|