PROIECT DIDACTIC
GRADINITA CU P.N. HINTESTI
GRUPA: mare-pregatitoare
DENUMIREA ACTIVITATII: Cunoasterea mediului
TEMA ACTIVITATII: "Ce ne-aduce toamna"
MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic
SCOPUL: Verificarea cunostintelor copiilor privind
anotimpul de toamna
SARCINA DIDACTICA: Recunoasterea caracteristicilor toamnei prin
comparatie cu celelalte anotimpuri si descrierea lor,
recunoasterea fructelor, legumelor si florilor de toamna.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1: sa descrie anotimpul de toamna pornind de la
cateva indicii;
O2: sa compare anotimpul de toamna cu celelalte
anotimpuri;
O3: sa selecteze jetoanele care se potrivesc toamnei;
O4: sa completeze tabloul de toamna;
O5: sa participe afectiv si efectiv la activitate;
O6: sa coopereze in realizarea sarcinilor de joc;
O6: sa manifeste interes pentru activitate;
TIPUL ACTIVITATII: Consolidare si sistematizare a cunostintelor
ELEMENTE DE JOC: surpriza,
alegerea imaginilor corespunzatoare, asezarea lor in
cosulet/la panou, asteptarea, cooperarea, miscarea,
aplauze, ghicirea, selectarea, recitarea versurilor, intonarea cantecului.
REGULILE JOCULUI : 1. Grupa de copii va
impartita in 6 echipe, fiecare echipa fiind
alcatuita din 4 membri, dintre care unul este liderul echipei;
fiecare copil din echipa are in piept un ecuson de culoarea primelor 4
plicuri de pe cub;
2. La cerinta educatoarei copilul care
are ecusonul de aceeasi culoare cu plicul va rezolva sarcina ceruta.
Atunci cand nu stie raspunsul, colegii din echipa coopereaza
intre ei, iar liderul echipei spune raspunsul. Jocul se va sfarsi
atunci cand sarcina din ultimul plic va fi rezolvata.
METODE SI
PROCEDEE : cubul, mozaicul, conversatia socratica,
descrierea, exercitiul, explicatia
MIJLOACELE
DIDACTICE : un cub, 6 plicuri de
culori diferite, jetoane, siluete de frunze, flori, copaci, fructe si
legume, nori, panou, cosulete, ecusoane colorate, un cos cu fructe
si legume, o scrisoare, o cheie din carton, o
scolarita imbracata in Zana Toamna,
fise de lucru, carioci;
FORME DE ORGANIZARE: frontala, pe echipe, individual;
BIBLIOGRAFIE:
1. Viorica Preda, Magdalena Dumitrana
- "Programa
activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii",
Editia a-II-a revizita si adaugita, Editura V&I
Integral, Bucuresti, 2005
2. Viorica Preda, Mioara Pletea, Filofteia Grama - "Ghid
pentru proiecte tematice", Editura Humanitas Educational,
Bucuresti, 2005
3. Doina Serban, Lidia Paun - "Didactica
activitatilor instructiv-educative pentru invatamantul
preprimar", Editura Didactica Nova, Craiova, 2005
4. Silvia Dima, Daniela Paclea,
Aurica Candrea - "Veniti sa ne jucam, copii!", Antologie
editata de Revista Invatamantului Prescolar, 1995
DESFASURAREA ACTIVITATII
Evenimentele didactice
|
Continutul
stiintific
|
Metode si procedee
|
Mijloace de
invatamant
|
Evaluare
|
Organizarea activitatii
|
. Pentru buna desfasurare a activitatii
voi face pregatirile necesare: voi aranja mobilierul si
pregatesc materialul didactic inainte de intrarea copiilor in sala de
grupa.
|
|
|
|
Captarea atentiei
|
- "Astazi vom desfasura o activitate de
cunoasterea mediului."
- "Dar cine se aude la usa?"
. Isi face aparitia o fetita
imbracata in "Zana Toamna" cu un cos plin cu
bogatiile toamnei, un cub si o scrisoare de la colegii ei
scolari.
-
"Ma numesc Andreea si sunt in clasa a-IV-a. Colegii mei v-au trimis
o scrisoare. Am sa v-o citesc:"
"Dragi copii, scolarii din clasa a-IV-a
v-au trimis daruri: un cos cu bogatiile toamnei si un
cub. Acest cub are sase fete (Andreea numara fetele
cubului). Pe fiecare fata a cubului este cate un plic de culoare
diferita, iar in plic veti avea de rezolvat sarcini. Scolarii
vor sa va predea "Cheia succesului", dar nu inainte de a
raspunde la sarcinile din plic."
- "Ce
ziceti, sunteti de acord sa rezolvam sarcinile din plicurile
trimise de scolari?"
.
Copiii confirma.
|
Conversatia
socratica
Conversatia
socratica
|
Zana
Toamna, cos cu fructe si legume, un cub, o scrisoare, o cheie
din carton
|
|
Anuntarea temei si a obiectivelor
urmarite
|
Astazi vom juca un joc impreuna
cu acest cub adus de Andreea care se numeste: "Ce
ne-aduce toamna". Trebuie sa raspundeti la
intrebarile din plicuri, sa descrieti anotimpul de toamna,
sa il comparati cu alte anotimpuri, sa ii cunoasteti
caracteristicile, sa selectati jetoanele care se potrivesc toamnei,
sa completati tabloul de toamna, sa cooperati in
realizarea sarcinilor de joc, sa manifestati interes pentru
activitate, sa rezolvati sarcina de pe fisa de lucru."
-
Sunteti impartiti
in 6 echipe, fiecare echipa fiind alcatuita din 4 membri,
dintre care unul este liderul echipei (numesc liderii din fiecare
echipa). Aveti in piept ecusoane diferite la culoare, dar
asemanatoare cu culorile plicurilor de pe cub.
- Ce
credeti, sunteti pregatiti sa pornim la joc?
.
Copiii confirma.
|
Expunerea
Explicatia
Cubul
Mozaicul
|
Ecusoane
|
|
Reactualizarea
cunostintelor invatate anterior
|
.
Andreea desprinde plicul de pe prima fata a cubului care are
culoarea galbena si
citeste sarcina de pe plicul DESCRIE:
- "
Descrie toamna pornind de la urmatoarele indicii:"
.
Pentru prima echipa arata un
copac
fara frunze;
. Cel
care are in piept ecusonul de aceeasi culoare cu plicul raspunde:
-
"Toamna frunzele se usuca si cad, iar copacii raman goi"
.
Pentru echipa nr.2, Andreea arata al doilea indiciu: "un
jeton cu fructe si legume";
. Cel
care are in piept ecusonul de aceeasi culoare cu plicul raspunde:
-
"Toamna se coc fructele si legumele de toamna: merele, perele,
strugurii, gutuile, prunele, rosiile, ardeii, vinetele, morcovii, etc".
.
Andreea arata pe rand: un jeton cu pasari care
pleaca in tarile calde, un aspect ploios de toamna, copii
care merg la scoala sau la gradinita, un copil
imbracat mai gros.
|
Conversatia
Descrierea
Cubul
Mozaicul
|
Plic
de culoare galbena, jetoane cu imagini
|
Aprecieri
formative
Aprecieri
formative
|
Prezentarea
optima a continutului
|
.Andreea
desprinde plicul de culoare portocalie de pe a doua
fata a cubului si citeste sarcina de pe plicul COMPARA:
- "Compara
toamna cu urmatoarele anotimpuri:"
.
Echipa nr.1: "Toamna cu primavara"
.
Copiii discuta intre ei, apoi cel care are in piept ecusonul de culoare
portocalie raspunde:
-
"Toamna anotimpul se raceste - primavara se
incalzeste."
.
Echipa nr.2: Va intona o strofa din cantecelul: "Toamna"
.
Copiii intoneaza cantecul.
.
Echipa nr.3: "Toamna cu iarna"
.
Copilul cu ecusonul de culoare portocalie raspunde:
- "
Toamna afara ploua - iarna afara ninge."
.
Echipa nr.4: Va recita o strofa din poezia: "Toamna"
.
Copilul cu ecusonul portocaliu recita poezia.
.
Echipa nr.5: "Toamna cu vara"
.
Copilul cu ecuson portocaliu raspunde:
-
"Toamna copiii merg la scoala - vara copiii merg in
vacanta."
.
Echipa nr.6: Va spune pe scurt cate o caracteristica a fiecarui
anotimp.
.
Andreea desprinde plicul de culoare maro de pe a treia fata
a cubului si citeste sarcina de pe plicul ASOCIAZA.
.
Copiii cu ecuson de culoare galbena de la fiecare echipa merg la
educatoare si aleg din cosulet frunzele care au culoarea
toamnei (in cos sunt frunze galbene, ruginii, verzi, maro si
rosii).
.
Copiii rezolva sarcina.
.
Copiii cu ecuson de culoare portocalie de la fiecare echipa merg la
educatoare si aleg din cosulet florile care infloresc toamna
(in cos sunt trei tufanele, trei crizanteme, doi ghiocei).
.
Copiii rezolva sarcina.
.
Copiii cu ecuson de culoare maro de la fiecare echipa merg la educatoare
si aleg din cosulet fructele si legumele care se coc
toamna (in cos sunt un mar, o para, un strugure, o
capsuna, un ardei, o vanata, un morcov si o
ridiche).
.
Copiii rezolva sarcina.
.
Andreea desprinde plicul de culoare albastra de pe a patra fata a cubului
si citeste sarcina de pe plicul ANALIZEAZA:
- "Ghici,
ghicitoarea mea"
-
"Fiecare echipa va raspunde la cate o ghicitoare; dupa ce v-ati consultat cu totii,
liderul echipei va spune cu voce tare raspunsul."
.
Echipa nr.1: "Au plecat spre tari cu soare
Pasarile calatoare
Caci la noi e
frig si ploua,
Vantul bate cu putere
Frunzele-au cazut
si ele.
In camara
adunate
Stau la sfat fructele
coapte.
Nu e greu de ghicit
Ce anotimp a
sosit."
.
Liderul echipei spune raspunsul: toamna.
. Echipa nr.2:"Lana alba si
pufoasa
Cand pluteste
tot mai joasa
Si se umfla
cenusie
Semn ca ploaia o
sa vie?"
. Liderul echipei spune raspunsul: norii.
.
Echipa nr.3: "Ciucur verde sau roscat
Pe arac sta
agatat
Cine este? L-ati
aflat?"
.
Liderul echipei spune raspunsul: strugurele.
.
Echipa nr.4: "Eu am patru frati
Intr-un cojoc
bagati."
.
Liderul echipei spune raspunsul: nuca.
.
Echipa nr.5: "Mingisoare aurii,
Galbene sau sangerii,
Hai sa le ghiciti,
copii!"
.
Liderul echipei spune raspunsul: merele.
.
Echipa nr.6: Fetisoara
Cu rochita
rosioara
Cand prind a te
dezbraca
N-am de ce ma
bucura
Ca incep a
lacrima."
.
Liderul echipei spune raspunsul: ceapa.
|
Conversatia
Explicatia
Mozaicul
Cubul
Conversatia
Explicatia
Cubul
Mozaicul
Explicatia
Conversatia
Exercitiul
Mozaicul
Conversatia
Explicatia
Conversatia
Explicatia
Conversatia
Explicatia
|
Plic
de culoare portocalie,
ecusoane
Plic
de culoare maro, frunze
Flori
Fructe
Plic
de culoare albastra
|
Aprecieri
formative
Aprecieri
formative
Aprecieri
formative
Aprecieri
formative
Aprecieri
formative
Aprecieri
formative
Aprecieri formative
|
Obtinerea
performantei
|
.
Andreea desprinde plicul de culoare rosie de pe a cincia
fata a cubului si citeste sarcina de pe plicul APLICA.
. In
fata copiilor se afla un panou cu trei copaci fara
frunze, o ladita goala si sase nori.
-
"Copiii cu ecuson de culoare albastra sa aleaga din
cosulet frunzele si sa le aseze la panou."
.
Copiii rezolva sarcina.
-
"Copiii cu ecuson de culoare maro sa aleaga din cosulet
fructele si legumele si sa le aseze in
cosulet."
.
Copiii rezolva sarcina.
-
"Copiii cu ecuson de culoare portocalie sa aleaga din
cosulet florile si sa le aseze la panou."
.
Copiii rezolva sarcina.
- "Ce
imagine ne-a iesit la panou?"
- "O
imagine de toamna."
-
"Cate fructe si legume ati pus in ladita?"
.
Copiii rezolva sarcina (6 fructe si legume)
-
"Cate flori ati asezat la panou?"
.
Copiii rezolva sarcina (6 flori)
- "Cum
sunt cele doua multimi?"
-
"Cele doua multimi au tot atatea elemente."
- "Mai
vedeti la panou si alte multimi cu tot atatea elemente?"
-
"Multimea norilor."
|
Conversatia
Exercitiul
Explicatia
Mozaicul
Conversatia
|
Plic
de culoare rosie, panou, frunze
Fructe
Flori
|
Aprecieri
formative
Aprecieri
formative
Aprecieri
formative
|
Asigurarea
retentiei si a transferului
|
- "Am
ajuns si la ultimul plic de pe cub."
.
Andreea desprinde plicul de culoare verde de pe a sasea
fata a cubului si citeste sarcina de pe plicul ARGUMENTEAZA.
-
"Rezolvati fisa de lucru."
. Pe
masa in fata fiecarui copil se afla o fisa
si o cutie de carioci. Anunt sarcina de rezolvat.
.
Copiii rezolva fisa de lucru care va fi ulterior analizata de
educatoare.
|
Conversatia
Explicatia
Exercitiul
|
Plic
de culoare verde, fise, carioci
|
Aprecieri
formative
|
Incheierea
activitatii
|
-"V-a
placut activitatea de astazi?"
-"Cum
s-a numit jocul?"
-"Jocul
s-a numit: Ce ne-aduce toamna."
. Voi
face aprecieri asupra modului cum au raspuns copiii la activitate.
|
Conversatia
|
|
Aprecieri
formative
|