proiect didactic
DATA:
SCOALA
CLASA: IB
INSTITUTOR:
ARIA CURRICULARA: Tehnologii
DISCIPLINA: Educatie
tehnologica
UNITATEA DE INVATARE:Activitati
din materiale sintetice si hartie
SUBIECTUL: Felicitare de primavara
TIPUL LECTIEI: formare de
priceperi si deprinderi
OBIECTIVE DE REFERINTA:
2.1 sa
alcatuiasca un plan de lucru pentru a realiza un produs;
2.2 sa confectioneze
produse utile, folosind materiale si tehnici diverse;
2.3 sa aprecieze calitatea
produsului finit, raportat la proiectul initial;
3.2 sa-si asume
responsabilitati in activitatea de grup.
OBIECTIVE
OPERATIONALE:
O1 - sa diferentieze corect regulile de
utilizarea a materialelor si instrumentelor de pe masa de lucru;
O2 - sa respecte etapele de lucru ale
felicitarii;
O3 - sa imbine tehnica decuparii, indoirii
si lipirii pentru a obtine lucrarea propusa
O4 - sa-si dirijeze
activitatea oculo-motorie spre centrul de interes propus de catre profesor;
O5 - sa decupeze corect, dupa contur,
fiecare imagine primita (floricele divers colorate,ghiocei, buburuze, fluturi);
O6 - sa lipeasca corect toate produsele
obtinute pe felicitare;
O7 -sa lucreze ingrijit, ordonat, pastrand
acuratetea lucrarii;
O8 - asumarea de responsabilitate in
cadrul echipei;
O9 - manifestarea interesului pentru
aceasta activitate
Resurse:
a)procedurale - metode si
procedee: conversatia, exercitiul, explicatia, demonstratia, problematizarea
- forme de
organizare: pe grupe, individual;
b) materiale: hartie
colorata, sabloane, foarfeca, lipici, ,carioci, lipici cu sclipici.
c) umane: 20 elevi
Bibliografie:
Programa scolarǎ aprobata cu O.M. nr. 5198/ 01.11.2004;
Lucian Stan, Ana-Mary Stoicescu, Steluta Sersea, Ileana Stan, Isabela
Dumitru,
Abilitati
practice si educatie tehnologica, Ghid metodic, cls. I-IV,
Ed. Aramis,
Bucuresti, 2007.
SCENARIUL ACTIVITATII DIDACTICE
Secventele instruirii
|
Ob.op.
|
Continut instructiv-educativ
|
Strategii metodologice
|
Metode si procedee
|
Material
didactic
|
Forme de org.
|
I.Moment organizatoric
|
O1
|
Se creeaza conditiile psiho-pedagogice
necesare desfasurarii activitatii:
- aerisirea salii de clasa;
- asezarea elevilor in
banci fata in fata pentru a usura munca in echipa;
- pregatirea materialelor
necesare pentru activitatea practica de astazi: creioane colorate,
foarfece, lipici, sabloane de copaci, imagini ce ilustreaza flori de
primavara, pasari, soare, nori, plansa-suport.
|
Conversatia
|
Hartie colorata, lipici, foarfeci
|
Frontala
|
II.Captarea si
orientarea atentiei
|
O9
|
Ziua se mareste,
Zapada se
topeste,
Gradina
a-nverzit
Cine a
venit?(primavara)
Se vor adresa o serie de intrebari
referitoare la ceea ce se intampla in natura odata cu venirea primaverii. Se
vor reaminti principalele caracteristici ale anotimpului primavara: zapada se topeste, pomii infloresc, infloresc
ghioceii, zambilele, lalele, copiii fac curat in gradina scolii, se intorc
pasarile calatoare, ploua putin, afara este caldut, bate vantul.
|
Conversatia
Observarea
dirijata
Explicatia
|
Planse
ilustrative despre anotimpul primavara
|
Frontala
|
III. Anuntarea
temei si a obiectivelor
|
|
Le comunic
elevilor tema lectiei si obiectivele propuse.
In ora de
abilitati practice de azi vom realiza felicitari pentru 1 si 8 Martie.Elevii
vor fi impartiti in trei echipe, fiecare avand o sarcina concreta de lucru.
|
Conversatia
Explicatia
|
|
Frontala
|
IV.Dirijarea
instruirii
a)Intuirea materialului si prezentarea lucrarii model
b) Explicarea si demonstrarea modului de lucru
|
O2
O3
O4
O5
O6
|
Voi explica modul de realizare a lucrarii.
- decuparea celorlalte
elemente dupa contur;
- aranjarea elementelor
lucrarii pe plansa suport;
- lipirea elementelor
componente intr-o forma proprie pe plansa suport;
- scrierea unei strofe
inchinata primaverii
|
Conversatia
Explicatia
|
Felicitari-model
imagini
sabloane creioane colorate
foarfece lipici
|
|
c). Executarea
lucrarii de catre elevi
|
O8
O9
O7
|
Se va trece la executarea lucrarii, nu inainte
de a preciza cateva reguli ce trebuie respectate in cadrul echipei:
- fiecare echipa va avea de realizat un anumit model de felicitare
- lucrarea finala va fi
expusa in fata;
- la evaluarea lucrarii
voi tine cont si de disciplina si ordinea din cadrul echipei.
|
Exercitiul practic
|
Plansa suport
imagini
sabloane creioane colorate
foarfece lipici
|
Pe echipe
Individual
|
VI. Evaluarea
|
|
Plansa va fi expusa in fata clasei pentru a
fi analizata. Vor fi antrenati toti copiii in aprecierea plansei. Se va tine
cont de: corectitudinea executarii lucrarii (respectarea etapelor de lucru),
acuratetea lucrarii, originalitate in ceea ce priveste modul de combinare a
"pieselor" pe plansa suport si adaugarea
unor elemente noi.
|
Conversatia
Explicatia
|
Compozitia finala
|
Frontala
|
VII.Incheierea activitatii
|
|
In incheierea
activitatii copiii vor prezenta sceneta;"Ne jucam cu primavara".
Se vor face aprecieri referitoare la modul
de desfasurare a activitatii. Vor fi evidentiati cei mai activi copii.
|
Conversatia
Explicatia
|
|
Frontala
Indiv.
|