LICEUL DE ARTA "MARGARETA STERIAN",
Proiect de lectie
DATA
PROPUNATOR:
CLASA: a
V-a B
DISCIPLINA:
Limba si literatura romana
DURATA
LECTIEI: 50 minute
TEMA: Predicatul
nominal
TIPUL
LECTIEI: de predare
Obiective operationale:
a)
cognitive:
Elevii vor fi capabili :
- sa dea definitia
predicatului nominal;
- sa
identifice predicatul nominal in propozitii;
- sa recunoasca
structura predicatului nominal;
- sa recunoasca
valorile morfologice ale verbului "a fi";
- sa
defineasca numele predicativ;
- sa recunoasca
prin ce parti de vorbire se exprima numele predicativ;
- sa
diferentieze predicatul verbal de cel nominal;
b) afective:
- sa
adopte o atitudine pozitiva fata de cunostintele
dobandite;
STRATEGIA DIDACTICA
a) Metode si procedee:
analiza gramaticala,
invatarea prin descoperire,
conversatia euristica,
munca independenta,
exercitiul,
demonstratia,
exemplificarea,
explicatia,
problematizarea,
schema la tabla;
b) Mijloace de
invatamat:
manualul;
caietele elevilor;
fisa de lucru;
test de evaluare;
tabla.
fisa teoretica
c)
Forme de organizare a activitatii:
- activitate frontala,
- activitate independenta individuala,
d) Resurse si
managementul timpului:
spatiul de lucru: sala de clasa;
cunostintele anterioare despre verb
si despre predicatul verbal;
timpul de invatare: 50 minute;
capacitati normale de
invatare ale elevilor.
e) Resurse
bibliografice:
Al. Crisan, S. Dobra, F. Samihaian, Limba romana, Manual pentru
clasa a V-a,
Ed.Humanitas, 2003
Matei Cerkez (coord.), Florica Lupu, Victoria
Padureanu, Ioana Triculescu, Comunicarea
si gramatica in exercitii si teste clasa a V-a, Editura
Paralela 45;
Vistian Goia, Didactica limbii si literaturii romane pentru gimnaziu si
liceu, Editura Dacia Educational.
Stefania Popescu, Gramatica practica a limbii romane cu o culegere de exercitii,
ed. a V-a revazuta, Ed. Orizonturi, Buc. , 1995
Constantin Parfene, Metodica
predarii limbii si literaturii romane, Ed. Polirom, 1999
f) Modalitati
de evaluare:
frontala;
formativa;
orala;
prin calificative;
autoevaluare.
Scenariu didactic
Nr.
crt
|
Etapele
lectiei
|
Ob.
oper.
|
Timp
|
Continutul
invatarii
|
Strategia
didactica
|
Metode
si procedee
|
Mijloace de
invatamant
|
Forma de
organizare
|
|
Moment
organizatoric
|
|
|
Se asigura conditiile necesare
desfasurarii optime a activitatii: asigurarea
linistei, pregatirea materialului didactic.
|
Conversa-tia
|
|
Activitate frontala
|
|
Verificarea
temei scrise si a cunostintelor anterior insusite
|
|
|
Profesorul verifica tema -atat
cantitativ, cat si calitativ. Tema a constat in:
Profesorul solicita elevilor sa
efectueze analiza gramaticala a predicatelor verbale din enunturile
exercitiului 1 din fisa de lucru ( anexa1)
|
Conversa-tia
Exercitiul
Analiza gramati-cala
|
Caietele de teme ale elevilor
Fisa
practica
(Anexa 1)
|
Activitate frontala
|
|
Captarea
atentiei
|
|
|
Profesorul scrie pe
tabla intrebarea: Ce face subiectul?
si le cere elevilor sa mearga la tabla
pentru a scrie enunturi care pot fi considerate raspunsuri
potrivite pentru aceasta intrebare.
Se concluzioneaza
urmatorul lucru : Dupa cum am observat, predicatul arata
ce face subiectul, dar urmeaza sa vedem ca acesta poate
arata si insusiri ale
subiectului.
|
Conversa-tia
Exercitiul
|
Caietele de clasa ale
elevilor
Tabla
|
Activitate frontala
Activitate individuala
|
|
Anuntarea
subiectului si a obiectivelor
|
|
|
Voi anunta elevii ca
in aceasta lectie vor invata despre predicatul nominal
pentru ca la sfarsitul orei sa fie capabili:
- sa dea definitia predicatului nominal;
- sa identifice predicatul nominal in
propozitii;
- sa recunoasca structura predicatului
nominal;
- sa recunoasca valorile morfologice ale
verbului "a fi";
- sa defineasca numele predicativ;
- sa recunoasca prin ce parti de vorbire
se exprima numele predicativ;
- sa diferentieze predicatul verbal de cel
nominal;
|
Expunerea
Conversatia
Problematizarea
|
Caietele de notite ale elevilor
|
Activitate frontala
|
|
Conducerea
invatarii.
Conducerea
invatarii.
Conducerea
invatarii.
Conducerea
invatarii.
|
O. 1
O. 2
O. 3
O. 3
O. 3
O. 4
O. 7
O. 4
O. 5
O. 6
O. 7
O. 6
O. 7
|
|
Se prezinta elevilor urmatoarea
definitie a predicatului nominal:
Predicatul care
arata o caracteristica a ( cine este, ce este sau cum este
subiectul ) subiectului se numeste Predicat Nominal
El
este exprimat printr-un verb copulativ la un mod predicativ + o parte de propozitie
numita Nume Predicativ
Se mentioneaza
apoi ca acesta raspunde la urmatoarele intrebari:
- Cine?
+ vb. cop.
- Ce?
+ vb. cop.
- Cum?
+ vb. cop.
Se noteaza pe
tabla exemplul:
Cerul este senin.
Si se face distinctia:
Cerul este senin.
verb copulativ
Cerul este senin.
nume
predicativ
Se face
mentiunea ca verbul copulativ este un instrument gramatical ce face
legatura intre numele predicativ si subiect, atribuindu-i acestuia
o caracteristica si ca in limba romana exista un
numar restrans de verbe copulative. Acestea sunt:
+ a fi
+ a deveni, a ajunge, a iesi, a se face
+ a parea
+ a ramane, etc.
Li se cere apoi
elevilor sa alcatuiasca pe fisa de lucru 4 enunturi ce contin predicate
nominale formate cu verbe copulative diferite. (exercitiul 3)
Sunt notate apoi pe
tabla valorile morfologice ale verbului "a fi", astfel:
+ valoare predicativa - poate indeplini singur functia
sintactica de predicat verbal;
Andrei este
acasa.
+ valoare auxiliara - ajuta la formarea unor moduri
si timpuri verbale;
As fi mers cu voi in excursie.
+ valoare copulativa -ajuta la formarea predicatului
nominal alaturi de numele predicativ;
Andrei este elev.
Se
mentioneaza ca numele predicativ este partea
secundara de propozitie care arata o caracteristica ce se
atribuie subiectului cu ajutorul verbului copulativ si se
exemplifica notiunea de nume predicativ cu exemplul:
" . baietii erau maruntei/
si stau pe langa dansii ca ulcelusele . "(P. Ispirescu,
Fata saracului cea isteata)
erau - verb
copulativ
maruntei -
nume predicativ
baietii -
subiect
Numele predicativ se
exprima prin:
- Adjective
Nisipul era fierbinte.
- substantive
Dan este student eminent.
- substitute
ale substantivului (pronume, numerale)
Prietenul meu este el. (p. pers.)
Unchiul meu este dumnealui. (p. pers. de politete)
Excursionistii erau nouasprezece. (num. card.)
Era al doilea la invatatura. (num.
Ord.)
Trebuie retinut
faptul ca, asemenea subiectului, numele predicativ poate fi nu doar
simplu ci si multiplu:
Vremea este rece sau calda?
Ziua parea mohorata si rece.
Este silitoare, dar neatenta uneori.
si se face mentiunea ca intre termenii numelui
predicativ multiplu se stabileste o relatie de coordonare prin
juxtapunere (,) sau prin jonctiune (si, sau, dar,)
|
Problematizarea
Conversatia
Problematizarea
Exercitiul
Exercitiul
Invatarea prin descoperire
Demonstratia
Exemplificarea
Exercitiul
Invatarea prin
descoperire
Demonstratia
Exemplificarea
|
Fise practica
(anexa 1)
Tabla
Caietele de notite ale elevilor
Fise practica
(anexa 1)
Tabla
Caietele de notite ale
elevilor
Tabla
Caietele de notite ale
elevilor
Tabla
|
Activitate frontala
Activitate frontala
Activitate individuala
Activitate individuala
Activitate frontala
Activitate individuala
Activitate frontala
|
|
Obtinerea
performantei si asigurarea feed-back-ului.
|
O. 1 -
O. 7
O. 1 -
O. 7
|
|
Se realizeaza prin completarea unei fise teoretice in care
sunt reluate notiunile noi prezentate in lectia de astazi.
Verificarea fisei se face oral dupa cele 5 minute pe care elevii
le-au avut la dispozitie pentru a o completa. Se discuta cu elevii
despre modul cum au rezolvat cerintele testului. In acest fel elevii
iau cunostinta de
solutiile corecte.
Feed-back-ul are loc
permanent pe parcursul conversatiei, in cadrul conducerii
invatarii si se concretizeaza prin aprecieri verbale
facute de profesor: E bine! Da!
Exact!
|
Conversatia
Problematizarea
Exercitiul
|
Fisa teoretica
(Anexa 2)
|
Activitate individuala
|
|
Asigurarea
retentiei si a
transferului.
|
O. 1 -
O. 7
|
|
Li se da elevilor
spre rezolvare testul de evaluare anexat prezentului proiect. Testele vor fi corectate si evaluate
de catre profesor dupa lectie.
Elevii primesc tema
pentru acasa care consta in alcatuirea a 5 propozitii
care sa contina predicate nominale cu nume predicative
exprimate prin parti de vorbire diferite.
|
Conversatia
|
Test evaluare
(Anexa 3)
|
Activitate frontala
|
Anexa 3
Numele si
prenumele . . . . Data . . . . . .
Clasa a V-a
.
Nota..
PREDICATUL NOMINAL
Test
Citeste cu
atentie si incercuieste raspunsul corect :
I.( 6 x 10 p.) In
propozitia :
,, Fata babei era sluta, lenesa,
tafnoasa''
( Ion Creanga )
1. predicatul este : a) era sluta ;
b) fata babei era ;
c) era sluta, lenesa, tafnoasa.
2. exista : a) un predicat nominal ;
b) un predicat nominal si un predicat
verbal ;
c) un predicat
verbal.
3. din predicat face parte : a) un nume predicativ ;
b) un nume predicat multiplu ;
c) subiect multiplu.
4. cuvantul era este : a)
verb auxiliar ;
b)
verb predicativ ;
c)
verb copulativ.
5. verbul este la : a) mod personal ;
b) mod
nepersonal.
6. cuvantul lenesa este : a) adjectiv ;
b) substantiv ;
c) numeral.
II. ( 2 x 15 p.)
Completeaza PROPOZITIILE de
mai jos, respectand cerinta data :
Printesa era si
( PREDICAT NOMINAL
)
Praslea era. ( PREDICAT VERBAL )
Se acorda 10 puncte din oficiu.
SUCCES !
Anexa 2
NUMELE SI PRENUMELE . . . . . . . . . . ..
DATA . . . . . . .
CLASA A V-A . ..
FISA TEORETICA
DEFINITIE 1 :Predicatul
care arata o caracteristica a subiectului se numeste
. . . . . . . . . . . . . . . . El este exprimat printr-un verb . . . . . . . . . . . ..la un mod
. . . . . . . . . . . . . .si o parte de propozitie numita
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Completati schema:
Verbul copulativ este
un . . . . . . . . . . . . . . . . ce face legatura intre si . . . . . . . .
Completati schema:
DEFINITIE Numele predicativ
format din mai multe parti de vorbire se numeste nume
predicativ . . . . . . . . .
Exemplu :
Anexa 1
NUMELE SI
PRENUMELE . . . . . . . . . . ..
DATA . . . . . . .
CLASA A V-A . ..
FISA
PRACTICA
1.Identificati
si analizati predicatele verbale din fraza:
Zapada era batuta
si ei alunecau strasnic. Uneori se tineau unul de altul.
Alteori, sirul se rupea si mai ales
cei din spate erau zvarliti departe in zapada.
2.Identificati
predicatele nominale din fraza de mai sus si explicati din ce
parti de vorbire sunt alcatuite.
3.Alcatuiti
cate un enunt in care verbele a deveni
si a fi sa aiba, pe rand valoare
copulativa si valoare predicativa
Completeaza urmatoarele
enunturi, respectand cerintele dintre paranteze:
Praslea nu
este nici . . . . . . . . . . . . . .., nici . . . . . . . . . . (predicat verbal)
Palatele
imparatilor sunt . . . . . . . ,
. . . . . ..si . . . . . . . . (predicat nominal)
Printul
era . . . . . . . , dar . . . . . . . . . . . . .( predicat
nominal)
Printul
a fost . . . . . . . . . . . sau . . . . . . . . . . . . . ?
( predicat verbal)
Model de analiza
Zapada era batuta si ei alunecau
strasnic. Uneori se tineau unul de altul. Alteori, sirul se rupea
si mai ales cei din spate erau zvarliti departe in zapada.
era batuta = predicat nominal, alcatuit din verb copulativ "era",
intranzitiv, persoana a III-a, numarul singular, conjugarea a IV-a, diateza
activa, modul indicativ, timpul imperfect si numele predicativ "batuta",
exprimat prin adjectiv provenit din participiu, genul feminin, numarul
singular, cazul nominativ, grad de comparatie pozitiv.
alunecau = predicat verbal, exprimat prin verb predicativ,
personal, intranzitiv, persoana a III-a, numarul plural, conjugarea I, diateza
activa, modul indicativ, timpul imperfect.
se tineau = predicat verbal, exprimat prin verb predicativ,
personal, intranzitiv, persoana a III-a, numarul plural, conjugarea a III-a,
diateza reflexiva, modul indicativ, timpul imperfect.
se rupea = predicat verbal, exprimat prin verb predicativ, personal,
intranzitiv, persoana a III-a, numarul singular, conjugarea a III-a, diateza
reflexiva, modul indicativ, timpul imperfect.
erau zvarliti = predicat verbal, exprimat prin verb predicativ, personal,
intranzitiv, persoana a III-a, numarul plural, conjugarea a IV-a, diateza
pasiva, modul indicativ, timpu