Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Gradinita


Qdidactic » didactica & scoala » gradinita
DE ACTIVITATE - GRUPA: Mare -pregatitoare Educarea limbajului "In vizita la biblioteca"



DE ACTIVITATE - GRUPA: Mare -pregatitoare Educarea limbajului "In vizita la biblioteca"


PROIECT DE ACTIVITATE


GRUPA:Mare-pregatitoare

ARIA : Limba si comunicare

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea limbajului

TEMA:"In vizita la biblioteca"

MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic



TIPUL ACTIVITATII :Verificare de cunostinte

SCOP:Valorificarea cunostintelor copiilor dobandite in domeniul comunicarii orale, elementelor de limbaj citit-scris, expresivitatii si creativitatii limbajului.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

*cognitive O1- sa formuleze propozitii simple si dezvoltate corecte din punct de vedere gramatical dupa imagini, reprezentandu-le grafic;

O2- sa delimiteze oral si grafic cuvintele din propozitiile formulate;

O3-sa deosebeasca dupa numarul de silabe cuvintele in: monosilabice, bisilabice, trisilabice;

O4-sa identifice numarul de silabe al unui cuvant, reprezentandu-le grafic;

O5-sa identifice primul sunet al unui cuvant, asociindu-l apoi cu litera corespunzatoare;

*afective O6-sa manifeste interes si spirit de cooperare in rezolvarea sarcinilor jocului.

*psiho-motorii O7-sa pastreze o tinuta corespunzatoare in timpul activitatii

METODE SI PROCEDEE:

Convesatia, observatia, explicatia, demonstratia, metoda cubului, jocul didactic, exercitiul, jocul de rol, Diagrama Venn, Brainstorming, problematizarea, Lotus de grup.

MATERIAL DIDACTIC:

Un tablou reprezentand o intersectie de strazi care simbolizeaza drumul din parcare pana la biblioteca, o silueta, un cub, panou, markere, coli albe A3, un fluturas, rechizite, albinute, buburuze, un carton pe care sunt desenate doua cercuri(unul rosu si altul verde) intersectate, intersectia lor fiind galbena, jetoane cu rechizite, buzunarase surpriza, jetoane cu imagini , carti cu povesti, rafturi de biblioteca, diagrame Lotus, creioane colorate, CD-player, medalioane cu litere si cifre .


MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

MEC, Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii, Bucuresti, 2009.

Suport de curs Dezvoltarea gandirii critice -Gabriela Crudu metodist CCD GORJ


REGULILE JOCULUI:

Copiii, prin intermediul siluetei, vor urmari indicatoarele care precizeaza numele strazii, se opresc si denumesc magazinul cu ajutorul imaginilor, precizand pe rand, ce pot cumpara de la fiecare magazin, alcatuiesc propozitii cu cuvintele care denumesc "marfurile cumparate" sau vazute acolo, identifica numarul de cuvinte din propozitiile formulate,despart cuvintele in silabe, identifica locul sunetelor in cuvinte, dovedind astfel cum s-au pregatit pentru a fi scolari.

ELEMENTE DE JOC:

Surpriza, manuirea materialului, aplauzele, intrecerea, incurajarea din partea colegilor.

DURATA: 35-40 minute


EVENIMENTUL DIDACTIC

CONTINUTUL INFORMATIONAL

STRATEGIA DIDACTICA

EVALUARE

Resurse procedurale

Resurse materiale

Forme de organizare

1.

2.

3.

4.

5.

6.


1.Moment organizatoric



2.Captarea  atentiei





3.Anuntarea temei si a obiectivelor






4.Explicarea si demonstrarea regulilor jocului de catre educatoare












5.Executarea jocului de catre copii

































































































6.Obtinerea performantei










7.Incheierea activitatii










Amenajez clasa prin aerisirea acesteia si aranjarea mobilierului sub forma literei U.


O voi realiza prin prezentarea musafirului, apoi le voi arata un tablou reprezentand o intresectie de strazi. Le voi spune copiilor ca pentru a ajunge la muzeu, vor strabate fiecare strada si vor intalni in drumul lor diferite magazine.


Voi motiva prezenta musafirului un elev- a venit sa vada cat de bine s-au pregatit pentru a fi scolari, apoi voi anunta titlul jocului:"In viyita la biblioteca `" si a obiectivelor acestuia - verificarea cunostintelor insusite de copii pe tot parcursul grupei pregatitoare la educarea limbajului si, in special, despre propozitii, cuvinte, silabe, sunete.

Prezint elementul-surpriza-o silueta de copil, este cel care ne va insoti in drumul nostru spre biblioteca si rog copiii sa-i dea un nume. Conduc silueta copilui care pleaca din parcare (din locul indicat de sageata) si ajunge pe "Strada Muzeului". Pe aceasta strada, in drum spre biblioteca , se afla mai multe magazine , iar el se opreste la MAGAZINUL CU JUCARII. Aici, el gaseste un cub. Pe fiecare fata a cubului sunt desenate imagini ce ilustreaza jucarii. Rostogolesc cubul, denumesc imaginea din partea de sus si alcatuiesc o propozitie (enuntiativa,exclamativa sau interogativa). Apoi reprezint grafic, la panou, propozitia formulata si cuvintele ei, precizand numarul de cuvinte si ordinea lor in propozitie. In final, scriu cifra corespunzatoare numarului de cuvinte in dreapta jos.

Copiii vor alcatui propozitii simple sau dezvoltate, corecte d.p.d.v. gramatical, enuntiative, exclamative sau interogative, avand ca suport intuitiv imaginile desenate pe fetele cubului. Vor reprezenta grafic la panou atat propozitiile cat si cuvintele, precizand numarul de cuvinte si ordinea lor in propozitiile alcatuite. In final, vor scrie in dreapta jos, cifra corespunzatoare numarului de cuvinte. Raspunsurile corecte vor fi rasplatite cu aplauzele colegilor.


VARIANTA I :

Mergand in continuare, in drumul ei, silueta se intalneste cu un fluturas. Initiez o discutie intre cei doi: "Oare, ce credeti ca i-a spus fluturasul?"

"Poate ca fluturasul i-a spus ca daca va merge pe aceasta strada, si anume pe "Strada Fluturasilor", va intalni un alt magazin:"LIBRARIE", acolo se vand rechizite atat pentru cei care merg la gradinita cat si pentru cei care merg la scoala."

Impart grupa de copii in doua echipe: "Albinute" si "Fluturasi". Eu am rolul de vanzator, in timp ce copiii sunt cei care cumpara rechizite-folosirea formulelor de politete. Pe rand, copiii din prima echipa recunosc, denumesc si despart in silabe rechizitele pe care le cumpara, iar ceilalti copii din cea de-a doua echipa, determina numarul de silabe si locul silabei in cuvant. Se reprezinta grafic cuvantul si silabele acestuia, scriind in dreapta jos numarul de silabe. Raspunsurile corecte sunt evidentiate prin asezarea pe un panou sub forma de floare a unor albinute si a unor buburuze.

OBSTACOL I :

In drumul nostru spre biblioteca intalnim un obstacol. Acesta se va ridica numai daca rezolvati corect sarcina de lucru. Atfel noi vom putea merge mai departe labiblioteca. Prezint cartonul pe care sunt desenate doua cercuri intersectate (unul rosu si altul verde), intersectia lor fiind galbena. In cercul rosu, reprezentanti ai echipei albinutelor trebuie sa aseze jetoane cu rechizitele prescolarului, iar in cercul verde, reprezentanti ai echipei fluturasilor trebuie sa aseze jetoane cu rechizitele scolarului.In intersectia de culoare galbena a celor doua cercuri, cate un reprezentant, va aseza jetoane care sunt comune, pe care le pot folosi amandoi, atat prescolarul cat si scolarul.

VARIANTA a II-a :

Silueta porneste din nou la drum si ajunge pe "Strada Pasarelelor" unde [ntalneste un alt magazin:APROZAR- magazinul unde se vand fructe, legume si flori. Aici copiii vor gasi niste buzunarase speciale in care vor descoperi mici surprize: jetoane cu fructe, legume si flori specifice anotimpului primavara. Vor alcatui propozitii folosindu-se de aceste jetoane, iar cae un copil ce la fiecare echipa, va reprezenta grafic la panou propozitia, cuvintele si silabele.

OBSTACOLUL al II-lea :

Echipa albinutelor trebuie sa transforme cuvinte care au o singura silaba in cuvinte cu doua silabe (sac-sacul, cos- cosul, mac-macul, suc-sucul), In timp ce echipa fluturasilor trebuie sa transforme aceleiasi cuvinte cu o singua` silaba in cuvinte "alintate" (sac-saculet,cos-cosulet, mac-macusor, suc-suculet).

VARIANTA a III-a :

In sfarsit, silueta ajunge pe "Strada Bibliotecii"unde se afla si Biblioteca. Aici, copiii sunt indrumati sa mearga la sectorul de carti pentru copii.

Ii voi cere unui copil sa aleaga de pe rafturile bibliotecii o carte si ii adresez intrebari despre personajele principale. Copiii ambelor echipe alcatuiesc propozitii folosind titlul cartii si numele personajelor principale, despart propozitia in cuvinte, precizeaza ordinea cuvintelor, despart cuvintele in silabe, recunosc litera de pe carte si specifica sunetul cu care incepe titlul povestii. Se vor reprezenta grafic doua propozitii (cuvinte, silabe, sunete).

*"PUNGUTA CU DOI BANI"

*"PRASLEA CEL VOINIC SI MERELE DE AUR"

*"PINOCHIO"

*"CAPRA CU TREI IEZI"

*"CENUSAREASA"

*"CEI TREI PURCELUSI"

*"CRAIASA ZAPEZII"

Un copil va recita poezia "Voi fi scolar" , in timp ce alti copii vor spune proverbe si ziatori: "Cartea este prietena mea", "Ai carte, ai parte", "Cartea e lumina mintii", "Nimic nu e mai de pret ca inatatura".

Ultimul obstacol pe care copiii il mai au de trecut este sa joace jocul "Lantul sunetelor". Ei trebuie sa gaseasca cuvinte astfel incat sunetul final al cuvantului rostit sa fie sunetul initial al cuvantului urmator:cal-lup-pasare-elefant-trompa-etc. Daca au trecut si de acest obstacol, au ajuns in biblioteca la expozitia cu lucrari realizate de ei.

Pe fond muzical, grupa de copii se imparte in opt subgrupe, fiecare grup va dezvolta independent ideile, avand ca sarcina sa deseneze imagini a opt obiecte care incep cu sunetul corespunzator literei pe o fisa conform diagramei Lotus.

Grupurile isi prezinta pe rand propria diagrama. Se vor completa si se vor corecta cele incomplete sau gresite, apoi se vor supune dezbaterii tuturor grupurilor pentru a finaliza sarcina.


Se numara albinutele si buburuzele de pe floarea-panou si se stabileste echipa castigatoare.

Voi recompensa copiii cu medalioane cu litere corespunzatoare primului sunet din numele lor ei trebuind sa identifice litera primita.

Fixez tema activitatii desfasurate la educarea limbajului.

Copiii vor interpreta cantecul"Imnul gradinitei".








Conversatia


Observatia







Explicatia







Explicatia


Demonstratia






Metoda cubului













Jocul didactic


Metoda cubului


Exercitiul











Explicatia








Joc de rol





Exercitiul












Explicatia





Diagrama Venn




Exercitiul







Explicatia



Jocul didactic



Exercitiul







Explicatia



Brainstor- ming






Explicatia




Exercitiul




Problematiza-rea












Exercitiul





Explicatia



Problematiza-rea





Explicatia



Lotus de grup













Problematiza-rea



Convesatia


Exercitiul










Tablou reprezentand o intersectie de strazi














Silueta de copil







Cub





Panou


Coli albe A3


Markere





Cub


Panou


Coli albe A3


Markere








Un fluturas






Rechizite









Panou

Coli albe A3

Markere

Panou sub forma de floare

Albinute

Buburuze





Carton pe care sunt desenate doua cercuri intersectate (unul rosu si altul verde), intersectia lor fiind galbena

Jetoane cu rechizite







Silueta



Buzunarase surpriza


Jetoane cu imagini



Panou

Coli albe A3

Markere













Rafturi de biblioteca


Carti cu povesti





Panou

Coli albe

Markere






















C.D.-player



Diagrame Lotus



Creioane colorate



Panou sub forma de floare

Albinute

Fluturasi


Medalioane cu litere




C.D.-player



Frontal









Frontal






Frontal



















Frontal















Frontal








Microgrupal



















Microgrupal


















Microgrupal














Microgrupal










Microgrupal





























Microgrupal







Microgrupal












Frontal
































Formativa

Apeciez capacitatea de a alcatui propozitii simple si dezvoltate corecte d.p.d.v. gramatical si de a identifica numarul cuvintelor din propozitiile formulate

Elemente de limbaj scris









Formativa

Apreciez capacitatea de a desparti in silabe si de a determina numarul de silabe si locul silabei [n cuvant

Elemente de limbaj scris






Formativ`

Apeciez capacitatea copiilor de a gasi rechizite comune, pe care le pot folosi amandoi- prescolarul si scolarul








Formativa

Apreciez capacitatea de reprezentare a propozitiei, cuvintelor si silabelor folosind semnele conventionale invatate



Formativa

Apreciez capacitatea de a crea cuvinte noi prin combinatii, analogii, asociatii, pornind de la un cuvant


Formativa

Apreciez capacitatea de a identifica primul sunet al unui cuvant si de a reprezenta propozitia (cuvinte, silabe, sunete) folosind semnele conventionale invatate





Formativa

Apreciez recitarea poeziei in concordanta cu mesajul transmis

Formativa

Apreciez capacitatea copiilor de a gasi cuvintele cerute de sarcina jocului


Formativ`

Apreciez capacitatea copiilor de a desena obiecte care incep cu sunetul corespunzator literei.


Sumativa

Apreciez individual si general modul in care s-a desfasurat activitatea si participarea copiilor la joc.





Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright