Proiect de activitate
(Acest
proiect este propus pentru o grupa obisnuita in care sunt
integrati copii cu CES
GRADINITA
P. N.
EDUCATOARE:
GRUPA
PREGATITOARE
DOMENIUL EXPERENTIAL: Stiinte - observare
TEMA
ACTIVITATII: Ghiocelul si vioreaua
FORMA
DE REALIZARE: individual, pe grupuri
TIPUL ACTIVITATII:
transmitere si dobandire de noi cunostinte
OBIECTIVE
DE REFERINTA
sa recunoasca partile componente ale plantelor;
sa diferentieze
caracteristicile distincte ale celor doua plante;
sa descopere insusiri si caracteristici specifice
ale celor doua plante
sa
formuleze concluzii intuitive pe baza datelor extrase din experientele
desfasurate sau observate.
OBIECTIVE
OPERATIONALE
PENTRU
ELEVII OBISNUITI
COGNITIVE
OC1: sa identifice partile componente
ale unei plante, avand drept sprijin informatiile dobandite prin
observarea dirijata si discutiile purtate in clasa;
OC2 sa precizeze importanta plantelor
pentru celelalte vietuitoare si pentru om
OC3: sa deseneze una din
plantele observate si sa indice prin sageti
partile componente ale acesteia, in conditiile in care au fost
intuite de pe planse
OC4: sa marcheze asemanarile
si deosebirile dintre;
OC5: sa completeze
informatiile oferite la activitate cu altele descoperite in alte surse de
informare
OC6: sa lucreze
individual/ in echipa pentru indeplinirea unor sarcini.
PENTRU
ELEVII CU C.E.S.
Obiectivele
OC1, OC3, OC6 sunt comune
Pentru
elevul M.D.:
OC2 sa exprime prin desen partile
componente ale plantelor;
OC4: sa observe partile
componente ale celor doua flori atat in stare naturala cat si pe
plansa
OC5: sa completeze un joc puzzle cu plantele observate
OC7: sa se plaseze mereu in competitie cu sine insusi,
stimulat de catre colegi si educatoare, pentru intelegerea si
efectuarea corecta a sarcinilor diferentiate pe care le
primeste.
Pentru
elevul P. R.:
OC2:
sa deseneze, dupa posibilitatile sale, flori;
OC4:
sa intuiasca, dirijat de un coleg tutore, unele plantele observate din
atlasul botanic;
OC5:
sa completeze cateva propozitii lacunare, ajutat de catre
invatatoare;
OC7:
sa-si stimuleze dorinta de autodepasire, incurajat de
colegi si invatatoare.
OBIECTIVE MOTRICE (pentru toti elevii, inclusiv pentru M.D.si
P.R.)
OM1: sa-si dirijeze efortul
oculo-motor catre centrul de interes vizat de catre educatoare
OM2: sa
manuiasca cu atentie materialele oferite spre observare
OBIECTIVE AFECTIVE: (comune)
OA1: sa accepte solicitarile educatorei;
OA2:
sa se mobilizeze in rezolvarea sarcinilor
OA3: sa
manifeste interes in realizarea sarcinilor propuse
OA4: sa se bucure de aprecierile primite.
RESURSE
- Bibliografice:
Neamtu, Cristina,
Ghergut, Alois, Psihopedagogie speciala,
Editura Polirom, Iasi, 2000.
Ghergut,
Alois, Sinteze de psihopedagogie speciala, Editura Polirom,
Iasi, 2005
,, Curriculum pentru educatia timpurie a copiilor , de la
3 la 6/7 ani",M.E.C.T. - 2008
B. Metodologice
a. strategia didactica:
inductiv-deductiva
b. metode si procedee: conversatia,
explicatia, observatia, problematizarea, invatarea prin
descoperire, activitate independenta, exercitiul,jocul didactic,
invatarea pe echipe.
c.
forme de organizare: frontala, individuala, pe grupe;
d.
mijloace de invatamant: planse cu ghiocel si viorea,
plante naturale, caiete speciale, fise, ghivece cu flori.
C.
Temporale 35-40 min.
D.
Umane: prescolari, educatoare;
parintii unuia dintre elevi (in afara orei de curs
DESFASURAREA ACTIVITATII
Activitatea
educatoarei / Secventele activitatii
|
Activitatea copiilor
|
Activitatea
elevilor cu cerinte educative speciale
|
1.Moment
organizatoric
|
Constituirea grupelor de elevi.
Distribuirea
materialelor de lucru.
|
Elevii
primesc fise pentru desen, creioane colorate, componente puzzle
|
2.Reactualizarea
cunostintelor
Educatorea poarta o
discutie introductiva despre anotimpul primavara si
transfomarile din natura
|
Elevii raspund
-locul din natura unde cresc plante;
-conditiile
in care se pot dezvolta ;
-schimbarile
climatice;
-rolul lor in natura;
|
M.D.va
realiza un desen in care sa reprezinte doua -trei flori.Ca model,
va avea in fata un desen realizat de educatoare.Apoi, va motiva de
ce indrageste el aceste flori. Daca raspunde corect,
invatatoarea il va recompensa, desenandu-i pe fisa
un soare care ii zambeste, fericit ca a raspuns bine.Daca
greseste, colegii de grupa il vor ajuta,oferindu-i indicii.
P.R.
va primi o fisa pe care este desenat un mediu de viata
terestru in
padure), in care el va desena cele doua flori.
|
Captarea atentiei
Activitate frontala- ed. indruma copiii sa
observe plantele "Ce observati
voi pe masuta din fata voasta?"
Ce puteti sa-mi
spuneti despre aceste plante ?
|
Elevii observa florile si
raspund:
-dv. aveti
ghiocei si viorele;
-rasar din pamant
primavara;
Intuiesc
partile observabile ale plantelor.
|
M.D.
observa plantele indeaproape si este solicitat sa spuna
daca vede toate partile plantei.
Este
solicitat sa spuna unde este radacina plantei (in
pamant).
P .R. este dirijat de catre colegul sau
de banca, acesta fiind unul foarte bun si dispus sa ajute,
sa observe partile plantei. Acesta ii arata fiecare parte
si il indruma sa le numeasca impreuna.
|
Anuntarea temei
Se vor anunta tema lectiei : Astazi vom
observa ghiocelul si vioreaua.
|
Asculta cu atentie care este tema
si repeta titlul ei.
|
M.D.si P.R. asculta ce tema vor invata si ce vor
incerca sa inteleaga din aceasta activitate. Pentru a li
se crea o motivatie de a invata, educatoarea le promite drept rasplata pentru lucrul lor
corect in aceasta activitate ca vor primi in dar acele flori pe
care le vor duce mamei lor in dar.
|
Dirijarea invatarii
A) Intuirea imaginilor de pe planse
|
Copiii vor observa imaginile de pe
planse si vor preciza partile componente ale plantelor.
|
M.D.
si P.R. vor observa imaginile si repeta, dupa un coleg
care a dat raspunsul corect, care sunt partile plantei.
|
B) Observarea unei plante
Li se prezinta copiilor giocelul si vioreaua in
marime naturala cu toate
partile componente.
|
Copiii urmaresc partile
componente ale plantei in marime naturala, dar si la
plansa.
|
M. D.
observa partile plantei si completeaza partile
componente ale plantelor de la jocul puzzle.
Plantele sunt corpuri cu
viata.
Ele sunt alcatuite din
-radacina
-tulpina
-frunze -flori-fructe-seminte
P.R.
primeste o fisa in care sunt desenate cu creion negru
partile plantei si indicate denumirile fiecareia. El va
reveni asupra lor, colorandu-le in culoarea pe care o au in natura.
Repeta cum se numesc partile principale ale plantei.
|
C) Identificarea
importantei florilor
|
Deducerea cu ajutorul conversatiei a importantei
pe care o au florile
(
sunt frumoase, se ofera cu anumite prilejuri, ajuta la pastrarea
echilibrului natural etc.)
|
M. D.
primeste sarcina sa deseneze mai multe flori pentru mama lui.
P.R.
are ca sarcina sa deseneze floarea care ii place mai mult. Trebuie
sa fie atent sa aiba toate partile principale. Va fi
monitorizat de catre educatoare.
|
D Compararea celor
doua flori
|
Se
stabilesc asemanari si deosebiri ale celor doua plante
si se fixeaza denumirea lor.
|
Copiii cu CES
repeta cu ajutorul educatorei o asemanare si o deosebire.
|
6.Fixarea
cunostintelor
|
Activitate frontala
Se
repeta cunostintele
|
M.D.
si P.R. sunt ajutati de colegii de banca sa raspunda
cerintelor educatoarei.
|
7.Obtinerea
performantei
feed-back-ul
|
Activitate independenta
Elevii
rezolva sarcinile de pe fisa de lucru .
|
Sarcinile
ii sunt date sub forma de joc
"Intepam cu
sageata locul radacinii, al tulpinii etc.Sa le
aratam locul florilor care s-au ratacit
Daca rezolva satisfacator sunt laudati,
daca gresesc sunt ajutati.
|
8.Asigurarea
retentiei si transferului
|
Aprecieri si recomandari conform raspunsurilor
date si gradului de participare la lectie.
|
Pentru
ca au rezolvat bine sarcinile primite, primesc in dar floricele pentru
mamici.
|