PROIECT DE ACTIVITATE
Propunator:
Nivel :II
Tema acivitatii: "Florile,
darul primaverii"
Tipul activitatii:
Consolidare de cunostinte si deprinderi
Forma de realizare
:Activitate integrate
Domenii implicate: (
DS+DEC+DPM)
Scopul activitatii:
Dezvoltarea capacitatii de a recunoaste si utilize pozitiile
spatiale,consolidarea deprinderii de a interpreta in mod correct un
cantec,integrandu-l intr-un dans tematic.
Obiective operationale:
sa denumeasca pozitiile
spatiale;
sa plaseze un obiect
intr-un spatiu dat;
sa intoneze cantece
pentru copii,in cor si individual;
sa execute miscari
sugerate de textul cantecului.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee:
conversatia ,explicatia, demonstratia, exercitiul,problematizare, jocul,etc;
Forme de organizare
:frontal ,pe grupuri ,individual
Mijloace de invatamant:
vaza ,flori multicolore , flori din hartie creponata,cosulet
EVALUAREA :
Continua - prin observarea
comportamentului copiilor, prin analiza actiunilor, corectarea greselilor ,
stimulare verbala;
LOCUL DE DESFASURARE: sala
de grupa
DURATA : 1 zi
BIBLIOGRAFIE :
Programa activitatilor
instructive -educative in gradinita de copii;
Modele de proiecte
tematice cu integrare narativa a continuturilor curriculare ; coord Cant
A.,Leva E., TataruL;ed Diamant
DESFASURAREA ACTIVITATII
Secventa didactica
|
Continutul stiintific
|
Strategii didactice
|
Evaluare
|
1Momentul organizatoric
|
-aerisirea saliide
grupa;
-pregatirea materialului
didactic necesar; aranjarea mobilierului pe grupuri;
|
Conversatia
Explicatia
|
|
Captarea atentiei
|
La intalnirea de
dimineata am un buchet de flori trimis de catre Zana Primavara si un plic in
care este scrisa sarcina zilei (dorinta zanei)
Se va discuta despe
frumusetea buchetului ,despre mirosul florilor, si apoi se va deschide plicul
si li se va explica sarcina pentru ziua in curs
|
Conversatia
|
Observarea
comportamentului;
|
Anuntarea temei
|
Copii vor fi anuntati ca vor sarbatorii in
aceasta zi florile-"Florile, darul primaverii'- si astfel vor observa cum
este si unde este asezat buchetul trimis de Zana Primavara, vor canta si vor
dansa pe melodia cantecului :Ghiocelul
si florile" pe care il vor invata .
|
Conversatia
Explicatia
|
|
Dirijarea activitatii
|
Se va organiza
jocul "Spune unde se gasesc florile?!"
Copiii vor aduna florile
din locurile unde se afla: pe jos,sub scaune; pe masa, in spatele catedrei,
in dreapta cartii etc.
Vor denumi pozitiile
spatiale in care se afla asezate florile , dupa care le vor aseza in vaza sau
in cosulet.
Prin tranzitia:
Adunarea. ..! Ia
priviti!
Gata de apel sa fiti!
Urmeaza.ce va urma?
Fiti pe pace ,veti
vedea!
Facem cercul mare, mare
Atenti la educatoare., se face trecerea spre invatarea cantecului.
Incalzirea vocilor se
realizeaza prin exercitii de respiratie: "Suflam papadia, suflam in lumanare.
Educatoarea
intrepreteaza model cantecul.
Ghiocelul si florile -versuri
Ghiocelul cu a lui
clopot,
Suna-n vale si imbie
Toate florile sa vie
La serbarea din campie.
Floricele albe,
albastre,
Galbene si rumeioare,
Toate vin la dans pe
vale
Vin si maci si
lacrimioare.
Ghiocelul da semnalul
Insotit de-un margarint
Dansul e in toi,iar luna
Varsa raze de argint.
Dar deodata vine bruma
Si le-ngheata ,ce pacat
Ghiocelul nu mai suna,
Floricelele au plecat.
Bruma insa nu sta vesnic
Si isi cauta de drum
Ghiocelul iarasi suna
Si rasuna bim-bam -bum.
De asta data clopotelul
Inspre faptul inserarii Ma primeste si pe mine
La serbarea primaverii.
Se desfasoara
activitatea de invatare acantecului cu toata grupa, in grupuri mici si
individual.apoi se interpreteaza cantecul inca o data.
In partea adoua a
activitatii,educatoarea interpreteaza cantecul "Dansul florilor" insotit de
miscari.
Copiii vor canta si vor
dansa si ei ,pe ritmul acestui cantec.
|
Dialogul
Problematizarea
Exercitiul
Demonstratia
|
Evaluarea raspunsurilor
copiilor
Corectarea eventualelor
raspunsuri gresite.
Observarea
comportamentului verbal si nonverbal
Observarea
corectitudinii intrepretarii canteculuisi executarii elementelor de miscare.
|
Incheierea activitatii
|
Se vor face aprecieri
asupra modului de participare a copiilor la activitate .
Copiii vor primi in piept floricele ,recompense.
|
|
|