PROIECT DE LECTIE
Obiectul: GEOGRAFIE
Aria
curriculara: OM SI SOCIETATE
Subiectul:
RELIEFUL ROMANIEI - caracteristici generale
Clasa: a IV -a
Tipul
lectiei: predare - invatare
Scopul
lectiei:
S1 - insusirea
cunostintelor referitoare la formele de relief din Romania;
S2 - formarea
deprinderilor de a lucra cu harta, manualul, atlasul si alte materiale
geografice;
S3 - dezvoltarea
operatiilor si a calitatilor gandirii ( sinteza, analiza, generalizare,
flexibilitate);
S4 - imbogatirea
vocabularului cu termeni specifici geografiei;
S5 - dezvoltarea
dragostei fata de frumusetile patriei.
Obiective
operationale: Pe parcursul si la sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:
O1 - sa
recunoasca formele de relief existente in tara noastra;
O2 - sa reprezinte
grafic fiecare forma de relief utilizand culorile conventionale;
O3 - sa identifice pe
harta forme de relief;
O4 - sa descrie fiecare
forma de relief;
O5 - sa realizeze, din
plastilina, o macheta reprezentand formele de relief.
Metode si procedee: conversatia,
explicatia, demonstratia, problematizarea, exercitiul, dialogul dirijat, munca
cu manualul si harta, munca independenta.
Material
didactic: imagini cu
diferite forme de relief, atlasul, harta fizica a Romaniei, harta fizica a
lumii, lecturi, ghicitori, plastilina, fise de lucru si de evaluare.
Bibliografie:
M.
Popescu, St. Pacearca - GEOGRAFIE, manual pentru clasa a IV-a - Ed. Aramis,
2006
R.
Dumitra - GEOGRAFIE, Suport didactic, clasa a IV-a - Ed. Aramis, 2004
V.
Tomescu, F. Popa, Gh. Alexandru, L. Stan - Metodica predarii geografiei si
stiintelor naturii in ciclul
primar - Ed. "Gheorghe Alexandru", Craiova, 1999
Lecturi
istorico - geografice (antologie de texte), clasele III-IV - Ed. Aramis, 1999
E.
Nicoara, L. Stan, A. Nicolae - Ghicitori si jocuri geografico-istorice ( invatamant
primar) - Ed. Aramis, 2000
Durata: 50 minute
DESFASURAREA LECTIEI
Nr. crt.
|
Etapele lectiei
|
Ob. 0p.
|
Continut esentializat
|
Strategii didactice
|
Evaluare
|
I
|
Moment organizatoric
|
|
Se
va pregati sala de clasa si materialele necesare desfasurarii lectiei de
geografie.
|
|
|
II
|
Reactualizarea cunostintelor dobandite la
lectia
"Romania-asezare, vecini, hotare"
|
|
Se
va verifica tema pentru acasa
Se
vor purta discutii pe baza cunostintelor dobandite in lectia anterioara:
asezarea geografica a Romaniei,
suprafata, hotare, vecini
|
Conversatia
|
Orala
Frontala
|
III
|
Captarea atentiei
|
|
Se
va citi un fragment din "Buchetul de flori", de Ana Blandiana.
|
Conversatia
|
|
IV
|
Anuntarea temei
|
|
Se
va anunta tema lectiei:
"Relieful Romaniei - caracteristici
generale".
|
|
|
V
|
Dirijarea invatarii
|
O1
O2
O3
O4
|
Elevii vor patrunde in lectia despre relief prin intermediul unei
excursii imaginare spre Sinaia, cu ajutorul unor imagini:
pornim din orizontul local: pamant neted, intins (campia). Se discuta,
pe baza imaginilor, despre vegetatie si ocupatiile oamenilor.
inaltimi cu pante domoale si pante rotunjite (dealuri si podisuri).
Se discuta, pe baza imaginilor, despre vegetatie si ocupatiile oamenilor.
ajungem la inaltimi din ce in ce mai mari, pante abrupte, paduri de
brad, creste cu zapada (muntii). Se discuta, pe baza
imaginilor, despre vegetatie si ocupatiile oamenilor.
Se
vor recapitula formele de relief amintite si se va completa punctul 1 de pe
fisa de lucru.
Se
discuta despre culorile conventionale utilizate in desenarea unei harti:
culoarea verde-campiile, culoarea galbena- dealuri si podisuri, culoarea maro
inchis-muntii. Pe baza acestor discutii se vor desena formele de relief in
dreptunghiul de la punctul 2 de pe fisa de lucru.
Se
va observa harta Romaniei si in functie de culorile conventionale se vor
identifica formele de relief. Se observa ca:
Relieful Romaniei este variat, asezat in trepte.
Formele de relief sunt suprafete aproximativ egale, scad in inaltime
de la centru spre margini.
Se va observa si harta fizica a lumii si se va constata ca, spre
deosebire de relieful altor tari, Romania are un relief de inaltime
mijlocie.
Pe masura observarii, se va completa punctul
3 al fisei de lucru.
Se
vor citi fragmente din opere literare ce infatiseaza frumusetea si maretia
formelor de relief invatate.
|
Observatia
Explicatia
Dialogul dirijat
Exercitiul
Conversatia
Explicatia
Demonstratia
Exercitiul
Observatia
Explicatia
Exercitiul
|
Individuala
Individuala
Scrisa
|
VI
|
Fixarea cunostintelor
|
O5
|
Se
va completa rebusul de pe fisa de lucru.
Se
va realiza o macheta.
Joc pe echipe: sa modeleze din
plastilina formele de relief invatate si sa le aseze corespunzator in forma
ce simbolizeaza tara noastra.
|
Explicatia
Problematizarea
Exercitiul
|
Frontala
|
VII
|
Evaluarea cunostintelor
|
|
Se
vor completa fisele de evaluare.
|
Munca independenta
|
Individuala
Scrisa
|
VIII
|
Incheierea lectiei
|
|
Tema pentru acasa: Fisa de portofoliu
despre una din formele de relief invatate (cu imagini).
Se
vor face aprecieri individuale si colective asupra desfasurarii lectiei si a
gradului de implicare al elevilor.
|
|
|