Proiect didactic
Disciplina:Tehnologia informatiei si a comunicatiilor
An
scolar:
Clasa: a VIII-a
Data: 1-XII -
ScoalaUngheni cu
clasele a I-VIII-a
Jud Arges
Profesor:
Unitatea de
invatare: Reteaua Internet
Tema lectiei: Crearea paginilor Web –HTML
Tipul lectiei: predare –invatare
Durata: 50 min
Locul de
desfasurare: laboratorul
de informatica
Competente generale:
C5: Formarea si dezvoltarea deprinderilor de
utilizare a mijloacelor moderne de comunicare – reteaua Internet
C6: Formarea
deprinderilor de creare a unei pagini WEB
Competente specifice:
CS1: enumerarea serviciilor oferite in Internet si descrierea
acestora; clasificarea si folosirea modului de adresare in Internet
CS2: utilizarea
posibilitatilor de cautare a informatiilor; aplicarea
modalitatilor de folosire a serviciului de e-mail
CS3: utilizarea operatiilor de baza necesare realizarii unei
pagini HTML
CS4: realizarea unor aplicatii practice
Nivelul initial al clasei:
elevii si-au
format si dezvoltat deprinderile de utilizare a unui procesor de texte
elevii si-au
format si dezvoltat deprinderile de utilizare a mijloacelor moderne de
comunicare – reteaua Internet
Obiective educationale
-Obiective cognitive
elevii sa se familiarizeze cu notiunile de baza ale
editorului HTML
- Obiective afective
sa manifeste atitudine de implicare activa in
desfasurarea lectiei
sa aprecieze utilitatea cunoasterii notiunilor despre
editoare HTML
Strategii didactice
-Principii didactice:
-principiul asigurarii progresului gradat al performantei
-principiul conexiunii inverse
-principiul participarii si invatarii active
-Metode de invatare:
-conversatia (CV)
-explicatia(Exp)
-exercitiul(Ex)
-problematizarea (Pr)
-Procedee de instruire:
-conversatia de consolidare
-problematizarea prin crearea de situatii problema
-exercitiul de consolidare
-Forme de organizare:
-frontala
-pe grupe (2 elevi)
-Resurse materiale:
-fise de lucru cu set de aplicatii
-calculator
-soft educational
-Material bibliografic:
-pentru elevi:
-Tehnologia informatiei si a comunicatiilor – manual clasa a IXa,
Mariana Milosescu
-pentru profesor:
-Metodica predarii Informaticii
si Tehnologia Informatiei: Carmen Petic, Stefania
Cracinescu, Daniela Popa
- Tehnologia informatiei si a comunicatiilor – manual clasa a IXa,
Mariana Milosescu
- Initiere in Web Design:
Claudia Stefan, Razvan Dragoi, editura ARVES
-Elemente de metodica predarii
informaticii in scoala,C.Petre, C.Boboila, editura Dova ,1997
-Metode de evaluare:
-evaluare continua pe parcursul lectiei(fisa de lucru
si calculatorul)
Desfasurarea activitatii:
I.PREGATIREA LECTIEI
- intocmirea
proiectului didactic
- pregatirea softului educational
- pregatirea fiselor de lucru
II. STRUCTURA LECTIEI
PE SECVENTE DE INSTRUIRE
CS
|
Min
|
Activitatea desfasurata de
profesor
|
Activitatea elevilor
|
MI
|
|
|
1.MOMENT ORGANIZATORIC
- verificarea frecventei elevilor si a tinutei acestora
- verificarea existentei
si operationalitatii resurselor materiale
|
- elevii raporteaza absentii si motivele absentarii lor
- semnaleaza eventualele defectiuni tehnice
|
CV
Pr
|
CS1
CS2
|
|
|
CS3
CS3
|
|
3. PREDAREA–INVATAREA LECTIEI NOI
Profesorul prezinta titul lectiei si subiectele acesteia; introduce
notiunile noi prin intermediul prezentari Power-Point.
Tema lectiei: Crearea paginilor Web –HTML
Subiectele lectiei:
1.Notiuni introductive
2.Editarea si vizualizarea unui document HTML
3.HTML de baza
3.1. Structura unui document HTML
<HTML>
<HEAD>
<TITLE> structura paginii mele
</TITLE>
</HEAD>
<BODY>
Continutul paginii mele este acesta
</BODY>
</HTML>
3.2. Parametrii
marcajului <BODY> . </BODY>
Parametrul
bgcolor
Parametrul
background
Parametrul TEXT
Parametrul LINK
Parametrul VLINK
Parametrul ALINK
|
Elevii urmaresc prezentarea Power Point si noteaza in caiete.
La solicitarea profesorului, isi exprima parerea despre scopul crearii
unei pagini Web.
Elevii noteaza in caiete informatiile furnizate de profesor:
HTML-HyperTextMarkup Language, limbaj de marcare.
Lansarea in executie a procesorului de texte Notepad:
Start->Programs->Accessories-> Notepad
Crearea unui document
File -> New sau folosind tastele Alt+F, apoi tasta N
Salvarea unui document ca document HTML
File ->Save sau folosind tastele Alt+F, apoi
tasta S
In fereastra Save parcurgeti
urmatoarele etape:
Pas1: din lista ascunsa Save In alegeti
directorul in care salvati documentul
Pas2: scrieti in zona de editare File
name numele pe care doriti sa il dati documentului adaugand extensia html
sau htm
Pas3: actionati declansatorul Save
Deschiderea unui document HTML
File ->Open sau Alt+F dupa care tasta O
Elevii analizeza paletele de culori oferite de profesor
|
EXP
Cv
Obs
Cv
Obs
Exp
|
CS3
|
|
4. FIXARE
- Profesorul preopune spre rezolvare fisa de aplicatii(anexa)
|
- Elevii citesc si rezolva sarcinile propuse.
|
Obs
Ex
Prob
|
|
|
5. NOTAREA ELEVILOR
- profesorul realizeaza observarea sistematica a activitatii elevilor
|
-elevii care au desfasurat la ora o activitate eficienta sunt notati in
agenda profesorului
|
cv
|
|
|
6.TEMA PENTRU ACASA
-profesorul propune tema pentru acasa: pagina 159 manual 11, 12,
-propune miniproiectul:6 pag.159
|
-elevii noteaza in caiete tema pentru acasa
|
|
FISA DE STUDIU INDIVIDUAL: Internet si Comunicare
TIMP DE LUCRU:20 min
Bifati raspunsurile corecte:
1. Un protocol este:
o adresa a unei
resurse existente pe Internet
o modalitate prin
intermediul careia diferite calculatoare pot comunica intre ele
o adresa IP
2. Firewall reprezinta:
un sistem de
securitate, de obicei o combinatie hardware si software
un sistem de
securitate format din componente hard
o componenta a unui
calculator
3. Afirmatia: Se poate modifica pagina de start a unei aplicatii web este:
adevarata
falsa
4. Alegerea optiunii Show pictures din meniul Advanced al
ferestrei Internet options are urmatorul rezultat:
afisarea in pagina web
a adreselor imaginilor
afisarea in pagina web
a imaginilor existente
afisarea paginii web
fara imaginile existente
5. Pentru a sterge toate adresele vizitate va trebui sa apelati functia:
Favorites
Tools-Internet
Options- Delete Cookies
Tools-Internet
Options-Clear History
6. Motorul de cautare este:
Un program disponibil
pe Internet cu ajutorul caruia se pot cauta diferite pagini cu informatii
referitoare la un subiect anume
Un program disponibil
pe Internet cu ajutorul caruia descarci diferite poze
Un program disponibil
pe Internet fara o utilitate anume
7. Afirmatia: Se pot imprima toate paginile care au legaturi cu pagina curenta
este:
adevarata
falsa
8. Pentru a trimite o copie a unui mesaj si altor persoane, fara ca acestea sa
vada adresele celorlalti, veti scrie adresele acestora in campul:
Cc
Bcc
Subject
9. Afirmatia: Se pot transmite mesaje cu diferite prioritati este:
adevarata
falsa
10. Apasarea butonului dupa ce in prealabil a
fost selectat un mesaj are ca rezultat:
Retransmiterea
mesajului
Stergerea mesajului
Copierea mesajului
I.
1.Lansati in executie editorul de texte Notepad si introduceti urmatorul
text:
“Pe langa plopii fara sot
Adesea am trecut;
Ma cunosteau vecinii totii –
Tu nu m-ai cunoscut.”
Mihai Eminescu-PE
LANGA PLOPII FARA SOT
2. Salvati documentul cu numele eminescu.html .
3. Vizualizati cu navigatorul Internet Explorer, pagina WEB creata.
II.
1. Lansati in executie editorul de texte Notepad si creati, utilizand
structura unui document HTML, o pagina Web personala care sa constituie o “carte
de vizita” pentru cei ce doresc sa va cunoasca prin intermediul Internetului.
2. Utilizati parametrii marcajului <body> . </body> pentru
stabilirea fundalului si culorii textului cu valorile pe care le considerati de
cuviinta.
3. Stabiliti la inceputul textului o formula de salut pentru cei care
viziteaza pagina.
4.Incheiati textul din pagina cu adresa de e-mail la care puteti primi
eventualele mesaje.
5. Salvati documentul cu numele exercitiu1.html
6. Vizualizati pagina creata cu navigatorul Internet Explorer.